Jose Cuervo Authentic Double Strength Strawberry Lime Margarita Cocktail, 1.75 L
Curbside Pickup

Highlights
- 20% ABV; 40 Proof
- Notes of jammy strawberry with tart citrus and a refreshing finish
- Made with Jose Curevo tequila
- Vegan, Vegetarian, and 170 Calories per 5 fl. oz. serving
- Perfect served chilled or on ice!
5-hour ENERGY Shot, Extra Strength, Peach Mango 1.93 oz., 24 pk. $42.84 $0.92/foz

5-hour ENERGY Shot, Extra Strength, Peach Mango 1.93 oz., 24 pk.


Members also considered
Rancho La Gloria Margarita Cocktail, 1.5 L $15.99 $0.32/foz
$1599current price $15.99$0.32/fozRancho La Gloria Margarita Cocktail, 1.5 L
2604.2731 out of 5 Stars. 260 reviews4.2731 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhite Claw Hard Seltzer Variety Pack, 12 fl. oz. can, 24 pk. $29.99 $1.25/ea
$2999current price $29.99$1.25/eaWhite Claw Hard Seltzer Variety Pack, 12 fl. oz. can, 24 pk.
11224.3734 out of 5 Stars. 1122 reviews4.3734 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhite Claw Claw Tails Hard Cocktail Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $17.99 $1.50/ea
$1799current price $17.99$1.50/eaWhite Claw Claw Tails Hard Cocktail Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
5954.1076 out of 5 Stars. 595 reviews4.1076 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJumex Hard Nectar Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $15.99 $1.33/ea
$1599current price $15.99$1.33/eaJumex Hard Nectar Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
623.8387 out of 5 Stars. 62 reviews3.8387 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhite Claw Surge Hard Seltzer Variety Pack, 12 fl. oz. can, 24 pk. $29.99 $1.25/ea
$2999current price $29.99$1.25/eaWhite Claw Surge Hard Seltzer Variety Pack, 12 fl. oz. can, 24 pk.
473.7234 out of 5 Stars. 47 reviews3.7234 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Flavor Profile
Bursting with jammy strawberry and tart citrus, Jose Cuervo Double Strength Strawberry Margarita balances smooth tequila with bold flavor for a powerful, refreshing finish. A bold twist on tradition, Jose Cuervo Double Strength Margaritas are double the ABV of Jose Cuervo Authentic Margaritas. Jose Cuervo Double Strength Strawberry Margarita is a delicious ready-to-serve cocktail with a double-portion of tequila. Made with Jose Cuervo tequila, triple sec, strawberry and citrus flavors. Simply chill, pour over ice, and enjoy anytime, anywhere with friends!
Margaritas
Authentic Cuervo Margaritas are made exclusively with Jose Cuervo tequila. The 1st commercial producers of tequila maintains quality tequila production from farm to bottle. Cuervo tequilas are crafted with blue agave from the family estate in Jalisco, Mexico. Jose Cuervo Authentic Margaritas offer the convenience of a one-step margarita with plenty of ways to enjoy it.
History
30 years ago, Cuervo set out on a mission to find more creative uses for agave, beyond tequila. We called the initiative, The Agave Project – a commitment to turning recycled agave fiber into sustainable products for our community. Our goal is to maintain a long-standing commitment to the land and people of Tequila and Mexico by harnessing the potential of its lifeblood – the agave plant.
Specifications
Net Weight: 3.7 lbs.
Package Type: Plastic Bottle
Nutritional Information: 170 Calories per 5 fl. oz. serving
Warnings and disclaimers
Disclaimer
The sale of alcohol to minors is prohibited.By using SamsClub.com, including use of Curbside Pickup, to order alcoholic beverages, you are acknowledging that you are over the age of 21. At the time of pickup, you must show a valid photo ID. Acceptable forms of ID include a driver's license, passport, other government issued identification and other legally approved identification that includes your date of birth.
Final sales tax for this item will be calculated upon pickup and added to the amount due at Club checkout.
GOVERNMENT WARNING: (1) According to the Surgeon General, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. (2) Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems.
You agree that any alcohol purchased from Sam’s Club is intended for your personal consumption and not for resale.
Curbside Pickup orders that include alcoholic beverages will not be sold to persons who appear to be visibly intoxicated.
Alcoholic beverages may not be available in certain Sam’s Club locations and/or during certain hours or days due to local laws and regulations and certain licensing restrictions. You are solely responsible for the purchase of any alcohol from Sam’s Club, including compliance with the law of your local jurisdiction. The unlawful purchase of alcohol either for yourself or for others may subject you to criminal penalties including significant fines, suspension of your driver's license, community service and/or jail.
No discounts, coupons or tax-exempt sales may be applied to alcohol.
Sam's Club reserves the right to refuse orders for alcoholic beverages for any reason without explanation.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 16 reviews
Verified Purchase
Great margaritas
Sweet adult beverages
Verified Purchase
Strong tastes decent
Excellent but if you want to use it for making slushies you're going to have to cut the alcohol slightly.
Verified Purchase
Pretty good!
It has a good flavor. Tastes good on ice.
Items you may like
Iceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
SponsoredMembers-only priceIceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
9444.4905 out of 5 Stars. 944 reviews4.4905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCayman Jack Margarita Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $17.99 $1.50/ea
$1799current price $17.99$1.50/eaCayman Jack Margarita Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
2014.7363 out of 5 Stars. 201 reviews4.7363 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTruly Hard Seltzer Lemonade Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $18.99 $1.58/ea
$1899current price $18.99$1.58/eaTruly Hard Seltzer Lemonade Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
744.3378 out of 5 Stars. 74 reviews4.3378 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJack Daniel's Country Cocktail Variety Pack, 10 fl. oz. bottle, 12 pk. $14.99 $1.25/ea
$1499current price $14.99$1.25/eaJack Daniel's Country Cocktail Variety Pack, 10 fl. oz. bottle, 12 pk.
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliverySimply Spiked Tropical Spiked Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk. $17.99 $1.50/ea
$1799current price $17.99$1.50/eaSimply Spiked Tropical Spiked Juice Variety Pack, 12 fl. oz. can, 12 pk.
564.4286 out of 5 Stars. 56 reviews4.4286 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $8.99 $0.35/foz
$899current price $8.99$0.35/fozMember's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
3604.4611 out of 5 Stars. 360 reviews4.4611 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Translucent Plastic Portion Cups 1 fl. oz., 2,500 ct. $38.48 $0.02/ea
$3848current price $38.48$0.02/eaMember's Mark Translucent Plastic Portion Cups 1 fl. oz., 2,500 ct.
1774.6271 out of 5 Stars. 177 reviews4.6271 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRobert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozRobert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon, 750 ml
14164.5664 out of 5 Stars. 1416 reviews4.5664 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMatua Marlborough Sauvignon Blanc Wine, 750 ml $11.99 $0.47/foz
$1199current price $11.99$0.47/fozMatua Marlborough Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
1114.5766 out of 5 Stars. 111 reviews4.5766 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFranzia Chillable Red Blend Wine, 5 L $19.99 $0.12/foz
$1999current price $19.99$0.12/fozFranzia Chillable Red Blend Wine, 5 L
3374.632 out of 5 Stars. 337 reviews4.632 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery