Huggies Skin Essentials Baby Diapers, Sizes 1-6
Shipping

Highlights
- Up to 100% Leakproof Baby Diapers: Available in Size 1-6
- Clinically proven liner helps reduce irritation on baby’s skin*
- Liner enriched with zinc oxide to help neutralize irritants*
- Dermatologist approved for everyday use
- Hypoallergenic and made without fragrances phthalates parabens elemental chlorine lotion and latex natural rubber
Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7

Huggies Little Movers Plus Baby Diapers, Size 3-7


Members also considered
Nestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb., $24.98, $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz., $24.48, $0.14/foz
$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
41364.7848 out of 5 Stars. 4136 reviews4.7848 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
SponsoredMembers-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24964.5361 out of 5 Stars. 2496 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19354.7106 out of 5 Stars. 1935 reviews4.7106 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Members-only price$2 offPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29394.687 out of 5 Stars. 2939 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk., $14.98, $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2494.6948 out of 5 Stars. 249 reviews4.6948 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
Members-only pricePampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
23474.5492 out of 5 Stars. 2347 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6874 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6874 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk., $13.98, $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7144.8403 out of 5 Stars. 714 reviews4.8403 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingDesitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk., $16.48, Was $18.48, $1.14/oz
Instant Savings
Now$1648current price Now $16.48, Was $18.48$18.48$1.14/oz$2 offEnds Sep 30Desitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk.
49544.7798 out of 5 Stars. 4954 reviews4.7798 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
17274.6914 out of 5 Stars. 1727 reviews4.6914 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Gentle Care for Your Baby's Skin
Huggies Skin Essentials Baby Diapers are thoughtfully designed to help keep your baby’s skin healthy, comfortable, and protected throughout the day. Each diaper features a clinically proven liner that is enriched with zinc oxide, which helps to reduce irritation and neutralize irritants that can come from messes. This liner is gentle on delicate skin and is not intended for therapeutic use, but it provides an extra layer of care for your baby.
Hypoallergenic and Free from Harsh Ingredients
The diapers are dermatologist approved for everyday use, making them a trusted choice for parents who want to help maintain healthy looking skin for their little ones. Huggies Skin Essentials Baby Diapers are hypoallergenic and made without fragrances, phthalates, parabens, elemental chlorine, lotion, and latex (natural rubber), making them suitable for babies with sensitive skin or allergies.
Reliable Leak and Blowout Protection
To help protect against unwanted messes, these diapers provide up to 100% leak and blowout protection, so you can feel confident during playtime, naptime, and overnight. The quick-absorbing core locks away moisture and runny mess from skin, while the 100% breathable outer cover helps keep your baby’s skin dry and comfortable.
Convenient Features for Easy Diapering
A convenient wetness indicator lets you know when it’s time for a change, taking the guesswork out of diapering. Huggies Skin Essentials Baby Diapers also feature adorable Disney patterns, adding a touch of fun to every change. Product and packaging may vary.
Specifications
| Size | Weight | Count |
| Size 1 | 8-14 lbs. | 184 ct. |
| Size 2 | 12-18 lbs. | 168 ct. |
| Size 3 | 16-28 lbs. | 144 ct. |
| Size 4 | 22-37 lbs. | 132 ct. |
| Size 5 | 27+ lbs. | 112 ct. |
| Size 6 | 35+ lbs. | 92 ct. |
| Key Specifications | |
| Diaper Type: | Daytime |
| Key Features: | 100% leak free protection and breathable other cover, blowout blocker, wetness indicator |
| Free From: | Free of fragrance and harsh ingredients |
| Gender: | All |
| Design: | Disney patterns |
| Hypoallergenic (Yes or No): | Yes |
| Allergens: | Free from fragrances, phthalates, parabens, elemental chlorine, lotions, and latex* (*natural rubber) |
| Use/Disposal Instructions: | Dispose in garbage, do not flush |
| Disclaimers: | Packaging may vary. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,096 reviews
Lightweight and easy on skin
[This review was collected as part of a promotion.] Huggies skim essentials have been amazing for our family. They're soft and gentle on my baby's skin which is something I look for. The material is breathable and lightweight but they keep my baby dry all night long. They fit amazing and aren't bulky or too tight, fit to size. They don't have any scent to them, but seem to hold well woth a full diaper.
LOVE
[This review was collected as part of a promotion.] Quinn and I were so excited to try these Huggies Skin Essential Diapers! We are a Huggies family so it was nice to compare these to the Huggies we have! When I first took these out of the packaging you could tell immediately that they are more plush and soft than the regular Huggies. Quinn is crawling and moving every second and these seem to move with his body and reduce any friction that he had before. I love these and these will be our go to moving forward!
A great fit
[This review was collected as part of a promotion.] The stretch on these is great! They contained everything perfectly and were easy to change. We haven't been a Huggies family, but these have changed our mind! So far they've helped minimize any rashes, and hoping that continues
Items you may like
Nurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk., $17.98, $0.19/foz
Sponsored$1798current price $17.98$0.19/fozNurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk.
1074.0561 out of 5 Stars. 107 reviews4.0561 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Extra Large Baby Wipes, 18 Flip-Top Packs, 756 ct.
Members-only priceHuggies Extra Large Baby Wipes, 18 Flip-Top Packs, 756 ct.
Available for ShippingShippingSealy Soybean Comfort 3-Sided Contoured Diaper Changing Pad, White
Members-only priceSealy Soybean Comfort 3-Sided Contoured Diaper Changing Pad, White
344.7941 out of 5 Stars. 34 reviews4.7941 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk., $9.98, $0.28/ea
Sponsored$998current price $9.98$0.28/eaNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.
58614.6978 out of 5 Stars. 5861 reviews4.6978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937144.8418 out of 5 Stars. 193714 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626194.8197 out of 5 Stars. 62619 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Plush Pet Carrier Backpack, $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Plush Pet Carrier Backpack
215 out of 5 Stars. 21 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits, $4.81, Was $11.98
Now$481current price Now $4.81, Was $11.98$11.98$7.17 offMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits
1794.8603 out of 5 Stars. 179 reviews4.8603 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Variety Pack, 3.2 oz., 32 ct., $16.32, $0.51/ea
$1632current price $16.32$0.51/eaFrom $16.32GoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Variety Pack, 3.2 oz., 32 ct.
24004.8192 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8192 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Apple Apple, 3.2 oz., 32 ct., $16.32, $0.51/ea
$1632current price $16.32$0.51/eaFrom $16.32GoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Apple Apple, 3.2 oz., 32 ct.
33464.8341 out of 5 Stars. 3346 reviews4.8341 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes, $14.28, $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126404.5104 out of 5 Stars. 12640 reviews4.5104 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSunkist Orange Soda 12 fl. oz., 24 pk., $11.98, $0.04/foz
$1198current price $11.98$0.04/fozSunkist Orange Soda 12 fl. oz., 24 pk.
3434.6764 out of 5 Stars. 343 reviews4.6764 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery