Huggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2
Shipping

Highlights
- Up to 100% Leak-Free Baby Diapers: Available in Size 1-2
- 2-in-1 Skin Care Protection: Extra Absorbent & Gentle
- Up to 100% Leak-free Protection
- Front & Back Leak Lock Blowout Blocker
- Locks Away 99% of Wetness
Huggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2

Huggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2


Members also considered
Pedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk. $13.98 $0.14/foz
Sponsored$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb. $24.98 $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29434.6874 out of 5 Stars. 2943 reviews4.6874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk. $14.98 $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2534.668 out of 5 Stars. 253 reviews4.668 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6857 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6857 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
Members-only pricePampers, Complete Clean Baby Wipes, Baby Fresh Scent, 15 pk., 1200 Wipes
23474.5492 out of 5 Stars. 2347 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24924.5361 out of 5 Stars. 2492 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz. $53.98 $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7164.8408 out of 5 Stars. 716 reviews4.8408 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
17284.6916 out of 5 Stars. 1728 reviews4.6916 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDesitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk. $18.48 $1.28/oz
$1848current price $18.48$1.28/ozDesitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk.
49564.7799 out of 5 Stars. 4956 reviews4.7799 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct. $18.48 $0.29/oz
$1848current price $18.48$0.29/ozBeech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct.
1394.8273 out of 5 Stars. 139 reviews4.8273 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Gentle and Extra Absorbent Protection
Huggies Little Snugglers Plus baby diapers are specifically made to give your baby an extra absorbent and gentle diaper experience that helps to protect their sensitive skin. Huggies Little Snugglers Plus baby diapers offer 2-in-1 skincare protection: extra absorbent and gentle protection, for your baby’s delicate skin. With up to 100% blowout and leak protection, Huggies is the only leading brand with all around blowout protection.* Front and back blowout blockers** help Little Snugglers to have 28% fewer blowouts versus the leading store brand.***
Convenient Features for Easy Diaper Changes
Huggies Little Snugglers baby diapers gently fit your baby's unique curves for an overall snug and secure fit. The GentleAbsorb Liner**** of the diaper absorbs wetness on contact to help keep your baby’s skin clean and healthy. Our hypoallergenic baby diapers are made without phthalates, parabens, lotions, elemental chlorine, and natural rubber latex. To ensure that you know when your baby’s disposable Little Snugglers Plus diaper is ready to be changed, each disposable baby diaper features a color-changing wetness indicator so that you know when it is time for a diaper change.
Exclusive Disney Designs and Size Options
Huggies Little Snugglers Plus disposable baby diapers feature fun Disney designs that are exclusive to Sam’s Club and come in various sizes so that your baby can have the perfect fit for them. Huggies Little Snugglers Baby Diapers are available in multiple size options: size 1 (8-14 lbs) and size 2 (12-18 lbs).
*sizes Newborn-2 only
**sizes Newborn-2 only
***BM Leakage, Size 1
****Available in Little Snugglers newborn, sizes 1, and 2
Specifications
| Size | Weight | Count |
| Size 1 | 8-14 lbs. | 192 ct. |
| Size 2 | 12-18 lbs. | 174 ct. |
| Key Specifications | |
| Diaper Type: | Diaper Type: Daytime |
| Key Features: | Blowout blocker |
| Free From: | Free of phthalates, parabens, lotions, elemental chlorine, and natural rubber latex |
| Gender (if applicable) | Boy and Girl |
| Design/Character Callout | Disney's Winnie-the Pooh and Bambi |
| Hypoallergenic (Yes or No) | Yes |
| Use/Disposal Instructions | Do not flush! Please dispose of our baby wipes in the trash. |
| Allergen + Warnings Information, if applicable | NA |
| Country of Origin: | NA |
| Disclaimers if applicable | NA |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 513 reviews
I love this diaper lightweight
[This review was collected as part of a promotion.] I absolutely love Huggies Little Snugglers Plus diapers. They're lightweight, soft, and comfortable, and I really like how gentle they are on my baby's skin. We haven't had any issues with diaper rash while using them, which is a big plus for me. I've been using Huggies for a while now, and they've consistently worked really well for us. Overall, I'm very happy with Huggies and would definitely recommend them!
Happy baby in great diapers!
[This review was collected as part of a promotion.] Love these Little Snugglers! These have been so good for my baby! He loves these and so do I, for the leak protection especially. Other diapers would leak overnight for him, but these have been great for us. The diaper is soft on his skin and doesn't irritate his skin. He had sensitive skin, so that's huge! He's an active boy but these diapers stay put and don't move or leak when he's wiggling around. Would definitely recommend these to others! We've been super happy with them and will continue to get them!
Smooth and comfy
[This review was collected as part of a promotion.] They're good fit, smooth and soft for my baby, I loved they absorbed a lot, especially at night, the material is great for baby's, my baby with sensitive skin looks comfy in there, so it's approved for us.
Items you may like
Member's Mark Baby 4-Pack Bodysuits $4.81 Was $11.98
Now$481current price Now $4.81, Was $11.98$11.98$7.17 offMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits
1814.8564 out of 5 Stars. 181 reviews4.8564 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Baby 3-Pack Sleep & Play $12.81 Was $14.98
Now$1281current price Now $12.81, Was $14.98$14.98$2.17 offMember's Mark Baby 3-Pack Sleep & Play
2454.5143 out of 5 Stars. 245 reviews4.5143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 2-Pack Snug Fit Dreammark Sleep & Play $13.98
$1398current price $13.98Member's Mark 2-Pack Snug Fit Dreammark Sleep & Play
244.7083 out of 5 Stars. 24 reviews4.7083 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Baby 4-Pack Organic Cotton Bodysuit $11.98
$1198current price $11.98Member's Mark Baby 4-Pack Organic Cotton Bodysuit
264.6538 out of 5 Stars. 26 reviews4.6538 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627604.8196 out of 5 Stars. 62760 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark DreamMark Girls 2-Piece Pajama Set $7.98
$798current price $7.98Member’s Mark DreamMark Girls 2-Piece Pajama Set
264.8462 out of 5 Stars. 26 reviews4.8462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark DreamMark Boys 2-Piece Pajama Set $7.98
$798current price $7.98Member’s Mark DreamMark Boys 2-Piece Pajama Set
294.8276 out of 5 Stars. 29 reviews4.8276 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Baby Girl 2-Piece Pant Set $8.98
$898current price $8.98Member's Mark Baby Girl 2-Piece Pant Set
244.9167 out of 5 Stars. 24 reviews4.9167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 10-Pack Sport Crew Sock $11.98
$1198current price $11.98Member's Mark 10-Pack Sport Crew Sock
31404.3882 out of 5 Stars. 3140 reviews4.3882 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Women's Travel Jogger $12.98
$1298current price $12.98Member's Mark Women's Travel Jogger
17184.7031 out of 5 Stars. 1718 reviews4.7031 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVersace Bright Crystal Eau de Toilette $64.98
$6498current price $64.98Versace Bright Crystal Eau de Toilette
4774.673 out of 5 Stars. 477 reviews4.673 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping