Hickory Farms Grand Meat & Cheese Gift Crate
Shipping

Highlights
- A selection of gourmet summer sausage, salami, cheese, and more in a reusable wooden gift crate with a festive red bow
- Features complimentary condimens, snacks, and sweets
- Makes a great gift for anyone who loves sharing a savory meat and cheese board
- The included cleaver and cutting board make serving and enjoying easy


Members who viewed this also viewed
Formaggio Cheese Artisan Meat & Mozzarella Variety Wraps 22 oz. $12.94 Was $13.98 $0.59/oz
SponsoredNow$1294current price Now $12.94, Was $13.98$13.98$0.59/oz$1.04 offFormaggio Cheese Artisan Meat & Mozzarella Variety Wraps 22 oz.
26234.308 out of 5 Stars. 2623 reviews4.308 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySavory and Sweet Snack Gift Basket $45.74
$4574current price $45.74Savory and Sweet Snack Gift Basket
3044.1283 out of 5 Stars. 304 reviews4.1283 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFruitfully Yours Gift Tower $50.00
$5000current price $50.00Fruitfully Yours Gift Tower
2654.3925 out of 5 Stars. 265 reviews4.3925 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHappy Birthday Fruit and Cheese Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Happy Birthday Fruit and Cheese Gift Basket
1044.1827 out of 5 Stars. 104 reviews4.1827 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets My Sunshine Gift Box $50.00
$5000current price $50.00Alder Creek Gift Baskets My Sunshine Gift Box
12 out of 5 Stars. 1 reviews2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Thinking of You Gift Box $50.00
$5000current price $50.00Alder Creek Gift Baskets Thinking of You Gift Box
21.5 out of 5 Stars. 2 reviews1.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Lemon Breeze Felt Gift Basket $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Lemon Breeze Felt Gift Basket
Available for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCalifornia Festive Trio Fruit Gift Box $34.94
$3494current price $34.94California Festive Trio Fruit Gift Box
4544.3238 out of 5 Stars. 454 reviews4.3238 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGO2snax, Hard Salami, Mild Cheddar Cheese, Chocolatey Caramels & Almonds, 2.15 oz. Each, 6 pk. $9.97 $1.66/ea
$997current price $9.97$1.66/eaGO2snax, Hard Salami, Mild Cheddar Cheese, Chocolatey Caramels & Almonds, 2.15 oz. Each, 6 pk.
1284.7969 out of 5 Stars. 128 reviews4.7969 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound $34.86 $4.98/lb
$3486current price $34.86avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound
38394.2709 out of 5 Stars. 3839 reviews4.2709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Beyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket
Available for ShippingShippingBeyond the Bow Gifts White Tea & Warm Ginger Relaxation Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Beyond the Bow Gifts White Tea & Warm Ginger Relaxation Gift Basket
Available for ShippingShippingMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs. $8.96 $4.48/lb
$896current price $8.96$4.48/lbMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.
45374.6707 out of 5 Stars. 4537 reviews4.6707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAlder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl $43.78
$4378current price $43.78Alder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl
Available for ShippingShipping
About this item
Product details
Delicious Meat and Cheese Gift Crate
Indulge in a gourmet charcuterie experience with this thoughtfully curated meat and cheese gift crate. Featuring all-natural summer sausage, salami, three delectable cheeses, two gourmet condiments, and flatbread crackers, this collection is perfect for sharing savory flavors with friends and family. The included cleaver and cutting board make serving and enjoying effortless.
Expertly Paired for Maximum Flavor
Each item in this gift crate has been carefully selected to complement one another, creating a harmonious blend of flavors. From the meats and cheeses to the gourmet sweets and snacks, there's something to delight every palate. Whether you're hosting a gathering or gifting to a loved one, this crate is sure to impress.
Crafted by Hickory Farms
Since 1951, Hickory Farms has been connecting people through savory gifts and memorable moments. With roots in America’s heartland, their specialty cured meats and cheeses are crafted with care and tradition. Share the joy of great food with this exceptional gift crate.
Specifications
Size: 17"L x 13.5"W x 5.5"H
Weight: 3.87 lbs
Includes:
- 7 oz All-Natural Beef Summer Sausage
- 7 oz Three Pepper Dry Salami
- 7 oz Original Dry Salami
- 7 oz Three Cheese & Onion Blend
- 4 oz Mission Jack Blend
- 4 oz Sharp Cheddar Blend
- 4 oz Champagne Dill Mustard
- 5 oz Hot Pepper Bacon Jam
- 4.4 oz Garlic & Herb Flatbread
- 1.2 oz French Truffles
- 2.5 oz J&M Gouda Cheese Straws
- 3 oz Nunes Farms Roasted Salted Mixed Nuts
- 1.75 oz Biscotti Di Suzy Almond Anise Mini Biscotti
- 1.1 oz Oloves Mediterranean Olives
- 3 oz Torn Ranch Turkish Apricots
- Cleaver
- Bamboo Cutting Board 12.62" x 10.75"
- Reuseable Wooden Crate
Allergen + Warning Information: Contains Almond, Cashew, Egg, Milk, Pecan, Soy, Wheat. Manufactured in a facility with crustacean, fish, Peanut, Tree Nut, Sesame.
Dietary Information: All-Natural Summer Sausage is Gluten-Free, Nitrate-Free, Nitrite-Free. Salami is Gluten-Free
Shelf Life: 240 days
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3 reviews
Buy it
Very large and impressive. Very neat and attractive. The recipient loved it.
Don't buy
This food gift set was given to me for Christmas. Not worth the purchase price, very low quality specially the cheese.
Quality degraded
Hickory Farms quality has completely disintegrated over the years, more like dog or cat food now.
Other popular items in Gift Baskets & Gourmet Food
Utz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct. $6.98 $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz. $13.48 $0.37/oz
$1348current price $13.48$0.37/ozMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz.
67904.8365 out of 5 Stars. 6790 reviews4.8365 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz. $15.28 $0.51/oz
$1528current price $15.28$0.51/ozMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz.
128184.7767 out of 5 Stars. 12818 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryVerona Assorted Italian Puff Pastries and Shortbread Tin, 24.34 oz. $13.88
$1388current price $13.88Verona Assorted Italian Puff Pastries and Shortbread Tin, 24.34 oz.
7834.1622 out of 5 Stars. 783 reviews4.1622 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLa Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct. $14.29
$1429current price $14.29La Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct.
2003.9 out of 5 Stars. 200 reviews3.9 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGrinch Advent Calendar, 37.34 oz $24.98
$2498current price $24.98Grinch Advent Calendar, 37.34 oz
Available for ShippingShippingDark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz. $16.97
$1697current price $16.97Dark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz.
4264.3592 out of 5 Stars. 426 reviews4.3592 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHarry & David Fudge Mint Cookies $10.96
$1096current price $10.96Harry & David Fudge Mint Cookies
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupMember's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk $12.98
$1298current price $12.98Member's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMilk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz. $24.98
$2498current price $24.98Milk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz.
1374.0073 out of 5 Stars. 137 reviews4.0073 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Shortbread Cookies Tin, 4 pk. $18.98 $0.34/oz
$1898current price $18.98$0.34/ozMember's Mark Shortbread Cookies Tin, 4 pk.
21024.6 out of 5 Stars. 2102 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDelicia Fine Italian Chocolate Truffles 2-Pack Gift Tins, 28.2oz $14.98
$1498current price $14.98Delicia Fine Italian Chocolate Truffles 2-Pack Gift Tins, 28.2oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGingerbread House Kit $13.98
$1398current price $13.98Gingerbread House Kit
Available for ShippingShippingGift Wrapped Belgian Chocolates, 2pk. $13.98
$1398current price $13.98Gift Wrapped Belgian Chocolates, 2pk.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingArtisan Selections Gift Basket $29.98
$2998current price $29.98Artisan Selections Gift Basket
Available for ShippingShipping