Hickory Farms Gourmet Charcuterie Gift Basket
Shipping

Highlights
- A selection of gourmet summer sausage, salami, cheese, and more in a premium reusable water hyacinth basket
- Features
- The perfect gift for anyone who loves to entertain or create delicious charcuterie boards
- Includes a reuseable spreader so they'll have everything they need to build a beautiful board


Members who viewed this also viewed
Formaggio Cheese Artisan Meat & Mozzarella Variety Wraps 22 oz. $12.94 Was $13.98 $0.59/oz
SponsoredNow$1294current price Now $12.94, Was $13.98$13.98$0.59/oz$1.04 offFormaggio Cheese Artisan Meat & Mozzarella Variety Wraps 22 oz.
26234.308 out of 5 Stars. 2623 reviews4.308 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySavory and Sweet Snack Gift Basket $45.74
$4574current price $45.74Savory and Sweet Snack Gift Basket
3044.1283 out of 5 Stars. 304 reviews4.1283 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFruitfully Yours Gift Tower $50.00
$5000current price $50.00Fruitfully Yours Gift Tower
2654.3925 out of 5 Stars. 265 reviews4.3925 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets My Sunshine Gift Box $50.00
$5000current price $50.00Alder Creek Gift Baskets My Sunshine Gift Box
12 out of 5 Stars. 1 reviews2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Thinking of You Gift Box $50.00
$5000current price $50.00Alder Creek Gift Baskets Thinking of You Gift Box
21.5 out of 5 Stars. 2 reviews1.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHappy Birthday Fruit and Cheese Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Happy Birthday Fruit and Cheese Gift Basket
1044.1827 out of 5 Stars. 104 reviews4.1827 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Relax and Unwind Gift Basket $55.00
$5500current price $55.00Alder Creek Gift Baskets Relax and Unwind Gift Basket
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Lemon Breeze Felt Gift Basket $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Lemon Breeze Felt Gift Basket
Available for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl $43.78
$4378current price $43.78Alder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl
Available for ShippingShippingBeyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Beyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket
Available for ShippingShippingBeyond the Bow Gifts White Tea & Warm Ginger Relaxation Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Beyond the Bow Gifts White Tea & Warm Ginger Relaxation Gift Basket
Available for ShippingShippingCalifornia Festive Trio Fruit Gift Box $34.94
$3494current price $34.94California Festive Trio Fruit Gift Box
4544.3238 out of 5 Stars. 454 reviews4.3238 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz. $13.88 $0.43/oz
$1388current price $13.88$0.43/ozMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz.
25404.622 out of 5 Stars. 2540 reviews4.622 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGO2snax, Hard Salami, Mild Cheddar Cheese, Chocolatey Caramels & Almonds, 2.15 oz. Each, 6 pk. $9.97 $1.66/ea
$997current price $9.97$1.66/eaGO2snax, Hard Salami, Mild Cheddar Cheese, Chocolatey Caramels & Almonds, 2.15 oz. Each, 6 pk.
1284.7969 out of 5 Stars. 128 reviews4.7969 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
A Gourmet Charcuterie Experience
Delight your loved ones with the gift of a gourmet charcuterie spread! This thoughtfully designed meat and cheese gift basket includes everything needed to create a stunning board, complete with cookies and truffles for a sweet finish. A reusable spreader is included, ensuring they have all the essentials to craft a memorable charcuterie experience.
Curated Flavors to Share
Each item in this gift basket has been expertly curated to complement one another, offering a harmonious blend of flavors. From specialty cured meats and cheeses to gourmet sweets and snacks, this basket is packed with delicious options that cater to a variety of tastes. It's the perfect way to share and savor moments together.
About Hickory Farms
Since 1951, Hickory Farms has been connecting people through savory gifts designed to share and enjoy. Crafted in America’s heartland, their specialty cured meats and cheeses are made with care and tradition. Hickory Farms brings people together with great food and cherished memories.
Specifications
Size: 15"L x 11.25"W x 13"H
Weight: 1.75 lbs
Includes:
- 4 oz Farmhouse Summer Sausage
- 5 oz Italian Dry Salami
- 4 oz Smoked Gouda Blend
- 2 oz Mission Jack Blend
- 4 oz Champagne Dill Mustard
- 1.9 oz Sea Salt Flatbread
- 2.5 oz J&M Chocolate Chip Cookies
- 2.5 oz J&M Gouda Cheese Straws
- 1 oz J&M Brownie Cookie
- 1.2 oz French Truffles, Spreader
- Water Hyacinth Basket
Allergen + Warning Information: Contains Egg, Milk, Soy, Wheat. Manufactured in a facility with Tree Nuts.
Farmhouse Summer Sausage and Salami are Gluten-Free
Shelf Life: 240 days
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-1 of 1 review
Don't buy
I was very disappointed with this product. The items were very small and certainly not worth the sale price. If I had paid full price I would definitely have returned it.
Other popular items in Gift Baskets & Gourmet Food
Beyond the Bow Gifts Espresso Martini Cocktail Gift Basket $59.98
$5998current price $59.98Beyond the Bow Gifts Espresso Martini Cocktail Gift Basket
Available for ShippingShippingUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct. $6.98 $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz. $13.48 $0.37/oz
$1348current price $13.48$0.37/ozMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz.
67904.8365 out of 5 Stars. 6790 reviews4.8365 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz. $15.28 $0.51/oz
$1528current price $15.28$0.51/ozMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz.
128184.7767 out of 5 Stars. 12818 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryVerona Assorted Italian Puff Pastries and Shortbread Tin, 24.34 oz. $13.88
$1388current price $13.88Verona Assorted Italian Puff Pastries and Shortbread Tin, 24.34 oz.
7834.1622 out of 5 Stars. 783 reviews4.1622 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Belgian Chocolate Cookie Collection Tin, 1000g $15.76
$1576current price $15.76Member's Mark Belgian Chocolate Cookie Collection Tin, 1000g
5314.2279 out of 5 Stars. 531 reviews4.2279 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingLa Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct. $14.29
$1429current price $14.29La Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct.
2003.9 out of 5 Stars. 200 reviews3.9 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGrinch Advent Calendar, 37.34 oz $24.98
$2498current price $24.98Grinch Advent Calendar, 37.34 oz
Available for ShippingShippingDark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz. $16.97
$1697current price $16.97Dark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz.
4264.3592 out of 5 Stars. 426 reviews4.3592 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHarry & David Fudge Mint Cookies $10.96
$1096current price $10.96Harry & David Fudge Mint Cookies
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for PickupPickupMember's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk $12.98
$1298current price $12.98Member's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMilk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz. $24.98
$2498current price $24.98Milk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz.
1374.0073 out of 5 Stars. 137 reviews4.0073 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Shortbread Cookies Tin, 4 pk. $18.98 $0.34/oz
$1898current price $18.98$0.34/ozMember's Mark Shortbread Cookies Tin, 4 pk.
21024.6 out of 5 Stars. 2102 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDelicia Fine Italian Chocolate Truffles 2-Pack Gift Tins, 28.2oz $14.98
$1498current price $14.98Delicia Fine Italian Chocolate Truffles 2-Pack Gift Tins, 28.2oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGingerbread House Kit $13.98
$1398current price $13.98Gingerbread House Kit
Available for ShippingShipping