Hefty Slider Storage Bags, Gallon, 136 ct.
Item # 990535962
Current price is USD$13.98
$0.10/ea
Prices may vary in club and online
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.

Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.
Highlights
- Package includes 4 boxes with 34 slider storage gallon food bags per box, totaling 136 bags
- MaxLock track ensures an extra strong seal to keep food and larger items secure
- Expandable bottom accommodates raw meat, cut fruits, veggies, or snacks
- Clicks Closed sound confirms the bags are fully sealed to prevent spills
We also recommend
Ziploc Brand Gallon Storage Slider Bags, Power Shield Technology for More Durability, 120 ct. $14.98 $0.12/ea

$1498
current price $14.98$0.12/ea
Ziploc Brand Gallon Storage Slider Bags, Power Shield Technology for More Durability, 120 ct.
4.6085 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Hefty Slider Storage Bags, Gallon, 136 ct., 0 of 6
Members also considered
Ziploc Brand Gallon & Quart Storage Slider Bags, Power Shield Technology for More Durability, 166 ct. $15.98 $0.10/ea
Sponsored$1598current price $15.98$0.10/eaZiploc Brand Gallon & Quart Storage Slider Bags, Power Shield Technology for More Durability, 166 ct.
44714.8072 out of 5 Stars. 4471 reviews4.8072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Gallon Freezer Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 152 ct. $16.48 $0.11/ea
$1648current price $16.48$0.11/eaZiploc Brand Gallon Freezer Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 152 ct.
156054.8178 out of 5 Stars. 15605 reviews4.8178 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Quart Freezer Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 216 ct. $14.78 $0.07/ea
$1478current price $14.78$0.07/eaZiploc Brand Quart Freezer Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 216 ct.
110424.8611 out of 5 Stars. 11042 reviews4.8611 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Gallon Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 208 ct. $17.38 $0.08/ea
Sponsored$1738current price $17.38$0.08/eaZiploc Brand Gallon Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 208 ct.
57904.7572 out of 5 Stars. 5790 reviews4.7572 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Sandwich Bags with EasyGuide Texture, Grip ’n Seal Technology, 580 ct. $12.98 $0.02/ea
$1298current price $12.98$0.02/eaZiploc Brand Sandwich Bags with EasyGuide Texture, Grip ’n Seal Technology, 580 ct.
71744.7587 out of 5 Stars. 7174 reviews4.7587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Quart Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 216 ct. $14.78 $0.07/ea
$1478current price $14.78$0.07/eaZiploc Brand Quart Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 216 ct.
14404.7451 out of 5 Stars. 1440 reviews4.7451 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZiploc Brand Half Gallon Freezer Storage Bags, Expandable Bottom, Grip ’n Seal Technology, 160 ct. $15.98 $0.10/ea
$1598current price $15.98$0.10/eaZiploc Brand Half Gallon Freezer Storage Bags, Expandable Bottom, Grip ’n Seal Technology, 160 ct.
25574.9359 out of 5 Stars. 2557 reviews4.9359 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZiploc Brand Snack Bags with EasyGuide Texture, Grip ’n Seal Technology, 300 ct. $9.28 $0.03/ea
$928current price $9.28$0.03/eaZiploc Brand Snack Bags with EasyGuide Texture, Grip ’n Seal Technology, 300 ct.
6064.2343 out of 5 Stars. 606 reviews4.2343 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Reliable Storage for Everyday Needs
Hefty Slider Gallon Storage Bags offer a dependable solution for storing large quantities of food, snacks, and household items. Perfect for keeping your fruits, veggies, prepped meals, and baked goods fresh, these plastic storage bags are designed to meet your everyday storage needs.Stand and Fill Expandable Bottom
Featuring an expandable bottom, Hefty Gallon Slider Bags are ideal for holding bulky items like makeup, toiletries, first aid kits, pet supplies, and more. The bags stand upright as you fill them, reducing the risk of spills when placing raw meats, cut fruits, veggies, or snack mixes inside.Patented MaxLock Track for Extra Security
The patented MaxLock track ensures an extra strong seal, keeping food and larger items secure. The slider glides effortlessly along the track, and the Clicks Closed sound provides audible confirmation that the bag is securely sealed, helping to prevent accidental spills.Versatile Storage with Labeling Convenience
Hefty Storage Bags are perfect for busy families, meal preppers, and home organizers. Use these transparent slider bags for packaging larger food portions, storing pantry staples, or organizing household items like craft supplies and travel accessories. Each bag includes a white box for easy labeling, making it simple to identify contents at a glance.info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.
Specifications
| Key Specifications | |
| Quantity | 136 ct. |
| Gallons | 1 Gallon |
| Capacity | 1 Gallon |
| Width | 10.56" x 9.31" |
| Microwavable | No |
| Features/Claims | Stand and Fill Expandable Bottom |
| Ziploc or Slider | Slider |
| Product Claims | MaxLock track creates an extra strong seal when closed, so food and larger items stay fully secure inside the slider bags |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-3 of 25 reviews
Jul 31, 2026
Reviewer name: Hi
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Unrivaled
Product pricing and value is unmatched.
Helpful?4JW7UTR65CO120094668667
Jul 26, 2026
Reviewer name: AustinB
5 out of 5 stars
Great, reliable plastic bags!
[This review was collected as part of a promotion.] These bags are great for keeping fruits and vegetables fresh in the fridge. They’re very easy to open and close, which is great for anyone with arthritis in their family. Lastly, they seem very durable and I done have to worry about food or juice leaking out into the fridge or cooler.
Review from Reynolds Consumer Products
Helpful?4JW7UTR65CO120094668667
Jun 24, 2026
Reviewer name: LuisE
5 out of 5 stars
Hefty Storage Bags
[This review was collected as part of a promotion.] Gallon size storage bags from the brand Hefty. I use these to store my meats in the freezer or to store bulk products in my pantry. Material is plastic so the bags are used once and then toss to the trash can.
Review from Reynolds Consumer Products
Helpful?4JW7UTR65CO120094668667
Items you may like
Glad Cling ‘N Seal Clear Plastic Food Wrap 400 sq. ft./roll, 2 rolls $7.48 $0.01/sft
Sponsored$748current price $7.48$0.01/sftGlad Cling ‘N Seal Clear Plastic Food Wrap 400 sq. ft./roll, 2 rolls
28484.5309 out of 5 Stars. 2848 reviews4.5309 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingT-Shirt Carry-Out Bags, 11.5" x 6.5" x 22" 1,000 ct. $20.98 $0.02/ea
$2098current price $20.98$0.02/eaT-Shirt Carry-Out Bags, 11.5" x 6.5" x 22" 1,000 ct.
27024.5496 out of 5 Stars. 2702 reviews4.5496 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Foil Sheets, 12" x 10.75", 500 ct. $18.36 $0.04/ea
$1836current price $18.36$0.04/eaFrom $18.36Member's Mark Foil Sheets, 12" x 10.75", 500 ct.
20784.6501 out of 5 Stars. 2078 reviews4.6501 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGlad Press'n Seal Plastic Food Wrap 140 sq. ft./roll, 2 rolls $9.28 $0.03/sft
Sponsored$928current price $9.28$0.03/sftGlad Press'n Seal Plastic Food Wrap 140 sq. ft./roll, 2 rolls
83514.6981 out of 5 Stars. 8351 reviews4.6981 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReynolds Wrap Heavy Duty 18" Aluminum Foil, 120 sq. ft., 2 pk. $21.78 $0.09/sft
$2178current price $21.78$0.09/sftReynolds Wrap Heavy Duty 18" Aluminum Foil, 120 sq. ft., 2 pk.
9314.8421 out of 5 Stars. 931 reviews4.8421 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlack T-Shirt Carryout Bags, 11.5" x 6.5" x 22" 1000 ct. $20.98 $0.02/ea
$2098current price $20.98$0.02/eaBlack T-Shirt Carryout Bags, 11.5" x 6.5" x 22" 1000 ct.
14604.6075 out of 5 Stars. 1460 reviews4.6075 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct. $13.78 $0.09/ea
$1378current price $13.78$0.09/eaMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct.
137234.8518 out of 5 Stars. 13723 reviews4.8518 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk. $29.98 $0.30/ea
$2998current price $29.98$0.30/eaPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk.
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Standard Foodservice Aluminum Foil 18" x 500 ft. $31.58 $0.04/sft
$3158current price $31.58$0.04/sftFrom $31.58Member's Mark Standard Foodservice Aluminum Foil 18" x 500 ft.
20554.6141 out of 5 Stars. 2055 reviews4.6141 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingReynolds Kitchens Unbleached Parchment Air Fryer Liners, 150 ct. $9.98 $0.07/ea
$998current price $9.98$0.07/eaReynolds Kitchens Unbleached Parchment Air Fryer Liners, 150 ct.
8344.4592 out of 5 Stars. 834 reviews4.4592 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens Pop-Up Parchment Paper Sheets, 125 ct. $10.98 $0.09/ea
$1098current price $10.98$0.09/eaReynolds Kitchens Pop-Up Parchment Paper Sheets, 125 ct.
9134.7218 out of 5 Stars. 913 reviews4.7218 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping