Goodyear Assurance MaxLife 2 - 235/40R19/XL 96V Tire
Pickup

Highlights
- All-Season Tire
- Cars, minivans, CUVs and SUVs
- 85,000 Mile Warranty
- Built-In Wear Gauge
- More miles leading to lower cost and higher sustainability
- Black Sidewall
- Find better visibility this fall with fresh wipers. Click here to shop now.


Members also considered
Greenball Transmaster STR - ST205/75R14 LRD 105N Special Trailer Radial Tire, $70.88, $70.88/ea
$7088current price $70.88$70.88/eaGreenball Transmaster STR - ST205/75R14 LRD 105N Special Trailer Radial Tire
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Sawtooth 18X8.50-8 Golf Cart Tire on 8x7 Almond, 4-4, Steel Wheel, $52.77, $52.77/ea
$5277current price $52.77$52.77/eaGreenball Greensaver Sawtooth 18X8.50-8 Golf Cart Tire on 8x7 Almond, 4-4, Steel Wheel
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R14 10-Ply Rated ATV/UTV Tire, $160.77, $160.77/ea
$16077current price $160.77$160.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R14 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
94.8889 out of 5 Stars. 9 reviews4.8889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel - 25X8.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire, $103.77, $103.77/ea
$10377current price $103.77$103.77/eaGBC Powersports Mongrel - 25X8.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Plus G/T - 215/60-8 Golf Cart Tire, $45.77, $45.77/ea
$4577current price $45.77$45.77/eaGreenball Greensaver Plus G/T - 215/60-8 Golf Cart Tire
84.625 out of 5 Stars. 8 reviews4.625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Dirt Commander 2.0 - 33X10.00R15 8-Ply Rated ATV/UTV Tire, $138.77, $138.77/ea
$13877current price $138.77$138.77/eaGBC Powersports Dirt Commander 2.0 - 33X10.00R15 8-Ply Rated ATV/UTV Tire
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire, $13.77, $13.77/ea
$1377current price $13.77$13.77/eaGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire
753.92 out of 5 Stars. 75 reviews3.92 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Sawtooth - 18X8.50-8 Golf Cart Tire, $35.77, $35.77/ea
$3577current price $35.77$35.77/eaGreenball Greensaver Sawtooth - 18X8.50-8 Golf Cart Tire
784.5513 out of 5 Stars. 78 reviews4.5513 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Rib - 16X6.50-8 Lawn & Garden Tire, $21.77, $21.77/ea
$2177current price $21.77$21.77/eaGreenball Rib - 16X6.50-8 Lawn & Garden Tire
384.5789 out of 5 Stars. 38 reviews4.5789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Sawtooth - 4.10/3.50-4 Lawn & Garden Tire, $12.77, $12.77/ea
$1277current price $12.77$12.77/eaGreenball Sawtooth - 4.10/3.50-4 Lawn & Garden Tire
144.1429 out of 5 Stars. 14 reviews4.1429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire, $153.77, $153.77/ea
$15377current price $153.77$153.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Rib - 15X6.00-6 Lawn & Garden Tire, $19.77, $19.77/ea
$1977current price $19.77$19.77/eaGreenball Rib - 15X6.00-6 Lawn & Garden Tire
304.1 out of 5 Stars. 30 reviews4.1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 33X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire, $175.77, $175.77/ea
$17577current price $175.77$175.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 33X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
64.1667 out of 5 Stars. 6 reviews4.1667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Soft Turf - 13X5.00-6 Lawn & Garden Tire, $16.77, $16.77/ea
$1677current price $16.77$16.77/eaGreenball Soft Turf - 13X5.00-6 Lawn & Garden Tire
684.1912 out of 5 Stars. 68 reviews4.1912 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Ultra Turf Lawn & Garden - 18x8.50-8 Lawn & Garden Tire, $39.77, $39.77/ea
$3977current price $39.77$39.77/eaGreenball Ultra Turf Lawn & Garden - 18x8.50-8 Lawn & Garden Tire
74.7143 out of 5 Stars. 7 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Before purchasing tires, make sure to use our Tire Finder to select the right fit for your vehicle.
Drive more miles between tire purchases thanks to Goodyear’s innovative TredLifeTM Technology. Designed with an enhanced compound and an innovative tread pattern to help provide all_x0002_season performance, as well as less frequent tire replacements.
Confident All-Season Control
Keep life and all of its moments rolling with confident handling. Complete with a tire tread designed with four deep channels that help evacuate water and offer enhanced wet traction in rain and light snow and shoulder blocks for continuous contact with the road.
Built-In Wear Gauge
Makes it easy to monitor tread depth so you can see at a glance how much life—and life moments—you have left in your tires.
Quiet, Comfortable Ride
Ride smoother for longer with a tire designed to provide even wear.
Specifications
| Product Details | |
| Tire Size: | 235/40R19/XL |
| Service Description: | 96V |
| Sidewall: | Black sidewall |
| Material # or MSPN: | 110-201-702 |
| Rim Width (min. to max.): | 8.0-9.5 |
| Section Width: | 9.5 |
| Overall Diameter: | 26.2 |
| Tread Depth (32nds): | 11 |
| RPM: | 797 |
| Max Load (lbs.): | 1565 lbs @ 50 psi |
| UTQG Rating | |
| Treadwear: | 820 |
| Traction: | A |
| Temperature: | B |
Warnings and disclaimers
Disclaimer
With the purchase of 4 tires, the Tire Installation Package ($20 per tire) includes:
- Free Installation for Plus, when you buy 4 tires
- Tire Mounting
- Free Lifetime Rotation & Balance
- Free Lifetime Flat Repair
- 5 years Road Hazard Protection (Excluding New York State)
- 4 years of 24-hour Roadside Assistance
***Road hazard protection not available in New York for new tire purchase after 2/28/2025
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 427 reviews
Verified Purchase
Very pleased with my purchase.
I've been using this brand of tires for 6 years now and I can't complain. Sam's Club always have the best price and the service is great! I am very pleased with the purchase
Verified Purchase
Solid comfortable tire
Bought this tire after reading testing on TireRack dot com. Quiet smooth riding tire with good handling. Softens expansion joints (same local roads) noticeably better than my last tires. Decent wet weather traction. Cannot comment on snow or tread wear yet.
Verified Purchase
NEW GOODYEAR TIRES
First new tires for my 2023 Chrysler Pacifica. Could not be more pleased. Purchased the quieter Goodyear tires. Goodyear Assurance MaxLife 2. Could not believe the ride difference. Price was the best around. Saved an additional 80 dollars with the premium Sam's membership. Very pleased.
Items you may like
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197504.7979 out of 5 Stars. 19750 reviews4.7979 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Roasted Whole Cashews with Sea Salt, 33 oz., $13.98, $0.42/oz
$1398current price $13.98$0.42/ozMember's Mark Roasted Whole Cashews with Sea Salt, 33 oz.
236324.8202 out of 5 Stars. 23632 reviews4.8202 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs., $6.42, $3.21/lb
$642current price $6.42$3.21/lbMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs.
32654.675 out of 5 Stars. 3265 reviews4.675 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs., $8.96, $4.48/lb
$896current price $8.96$4.48/lbMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.
45274.6709 out of 5 Stars. 4527 reviews4.6709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cookies Variety Pack, 18 ct., $7.48, $0.42/ea
$748current price $7.48$0.42/eaMember's Mark Cookies Variety Pack, 18 ct.
64374.5347 out of 5 Stars. 6437 reviews4.5347 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626194.8197 out of 5 Stars. 62619 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527124.606 out of 5 Stars. 52712 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCat® 4pc Ratchet Tie Down and Cam Buckle Set, $19.98
$1998current price $19.98Cat® 4pc Ratchet Tie Down and Cam Buckle Set
874.4828 out of 5 Stars. 87 reviews4.4828 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCedar Hill 300 Lumen Under Cabinet Light, 2pk, $20.68, Was $22.98
Instant Savings
Now$2068current price Now $20.68, Was $22.98$22.98$2.30 offEnds Sep 30Cedar Hill 300 Lumen Under Cabinet Light, 2pk
374.1081 out of 5 Stars. 37 reviews4.1081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Reusable Absorbent Multi-Purpose Washable Underpads, Oil Spill Pads & Training Pads, Heavy-Duty Leakproof Protection, 34" x 36", 4 Pack, $29.99
$2999current price $29.99Simpli-Magic Reusable Absorbent Multi-Purpose Washable Underpads, Oil Spill Pads & Training Pads, Heavy-Duty Leakproof Protection, 34" x 36", 4 Pack
244.8333 out of 5 Stars. 24 reviews4.8333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPeak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28", $8.88, Was $10.88
Instant Savings
Now$888current price Now $8.88, Was $10.88$10.88$2 offEnds Sep 30Peak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28"
32884.3832 out of 5 Stars. 3288 reviews4.3832 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChannellock 225pc Professional Mechanic's Tool Set SAE & Metric Ratcheting Wrenches 1/4, 3/8, 1/2 inch Drive Sizes, $119.98
$11998current price $119.98Channellock 225pc Professional Mechanic's Tool Set SAE & Metric Ratcheting Wrenches 1/4, 3/8, 1/2 inch Drive Sizes
834.5301 out of 5 Stars. 83 reviews4.5301 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSTANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power, $97.98
$9798current price $97.98STANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power
3194.3072 out of 5 Stars. 319 reviews4.3072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping