Gold Bond Healing Hydrating Hand Moisturizer, 3 oz., 3 pk.
Shipping

Highlights
- Includes three (3) 3oz tubes of Gold Bond Healing Hand Cream With Aloe
- Gold Bond Lotion hydrates with 7 moisturizers and 3 nourishing vitamins
- Gold Bond Healing Lotion softens and nourishes for healthy-looking skin
- Dermatologist tested and hypoallergenic
- Nongreasy, quick-absorbing and has a fresh, clean scent
Gold Bond Healing Hydrating Lotion, 14 oz., 3 pk. $19.96 $0.48/oz

Gold Bond Healing Hydrating Lotion, 14 oz., 3 pk.


Members also considered
Hempz Triple Moisture Whipped Body Crème, 17 fl. oz., 2 pk. $29.96 $0.88/foz
Sponsored$2996current price $29.96$0.88/fozHempz Triple Moisture Whipped Body Crème, 17 fl. oz., 2 pk.
1774.8079 out of 5 Stars. 177 reviews4.8079 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGold Bond Healing Hydrating Lotion, 14 oz., 3 pk. $19.96 $0.48/oz
$1996current price $19.96$0.48/ozGold Bond Healing Hydrating Lotion, 14 oz., 3 pk.
10304.2874 out of 5 Stars. 1030 reviews4.2874 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50104.8196 out of 5 Stars. 5010 reviews4.8196 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHempz SPHM Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk. $29.96 $0.88/foz
Sponsored$2996current price $29.96$0.88/fozHempz SPHM Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk.
1434.9091 out of 5 Stars. 143 reviews4.9091 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
Members-only priceCeraVe Daily Moisturizing Lotion, Normal to Dry Skin, 12 fl. oz., 2 pk.
4194.7637 out of 5 Stars. 419 reviews4.7637 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLubriderm Daily Moisture Body Lotion, 24 fl. oz., 2 pk.
Members-only priceLubriderm Daily Moisture Body Lotion, 24 fl. oz., 2 pk.
23194.6624 out of 5 Stars. 2319 reviews4.6624 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Hydrating Hand Serum, 3 pk. $12.98
$1298current price $12.98NatureWell Hydrating Hand Serum, 3 pk.
Available for ShippingShippingO'Keeffe's Working Hands and Night Treatment, 3 oz., 3 pk. $16.98 $1.89/oz
$1698current price $16.98$1.89/ozO'Keeffe's Working Hands and Night Treatment, 3 oz., 3 pk.
3454.7536 out of 5 Stars. 345 reviews4.7536 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk. $15.98 $0.42/oz
$1598current price $15.98$0.42/ozAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk.
7633.7772 out of 5 Stars. 763 reviews3.7772 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Clinical Retinol Advanced Moisture Cream, 16 oz.
Members-only priceNatureWell Clinical Retinol Advanced Moisture Cream, 16 oz.
9854.6223 out of 5 Stars. 985 reviews4.6223 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Extra Virgin Coconut Oil Moisturizing Cream, 16 oz.
Members-only priceNatureWell Extra Virgin Coconut Oil Moisturizing Cream, 16 oz.
27704.7574 out of 5 Stars. 2770 reviews4.7574 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingO'Keeffe's Healthy Feet and Healthy Feet Night Treatment, 3 oz., 3 pk. $17.98 $2.00/oz
$1798current price $17.98$2.00/ozO'Keeffe's Healthy Feet and Healthy Feet Night Treatment, 3 oz., 3 pk.
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVaseline Cocoa Radiant Lotion Set $12.96 $0.26/foz
$1296current price $12.96$0.26/fozVaseline Cocoa Radiant Lotion Set
1593.2704 out of 5 Stars. 159 reviews3.2704 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingO'Keeffe's Working Hands Hand Cream, 3 oz., 3 pk. $16.98 $1.89/oz
$1698current price $16.98$1.89/ozO'Keeffe's Working Hands Hand Cream, 3 oz., 3 pk.
1604.85 out of 5 Stars. 160 reviews4.85 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Best of Provence Collection of 6 Hand Creams, 1 oz., 6 pk. $39.98
$3998current price $39.98L'Occitane Best of Provence Collection of 6 Hand Creams, 1 oz., 6 pk.
23 out of 5 Stars. 2 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Intensive Moisturizing Formula
Gold Bond Healing Hand Cream is crafted with seven intensive moisturizers and enriched with vitamins B, C, and E. This unique formula works to nourish and soften dry skin, providing the care your hands need during frequent washing.
Quick Absorption and Non-Greasy Feel
Designed for convenience, this hand cream absorbs quickly into the skin without leaving a greasy residue. It creates a protective layer of moisture that lasts through handwashing, ensuring your hands stay hydrated throughout the day.
Hypoallergenic and Dermatologist-Tested
Gold Bond Healing Hand Cream is hypoallergenic, making it suitable for all skin types. Dermatologist-tested, it offers reliable care and comfort for your hands, giving you peace of mind with every use.
Convenient 3-oz. Tubes
Stock up on 3-oz. tubes of Gold Bond Healing Hand Cream to keep nourishing moisture within reach. Perfect for home, work, or on-the-go, these compact tubes are ideal for maintaining soft, hydrated hands wherever you are.
Specifications
| Key Specifications | |
| Includes: | (3) 3 Ounce Tubes |
| Product Use: | Body Lotion |
| Fragrance: | Fragrance Free |
| Free From: | Hypoallergenic |
Directions: Apply liberally to hands as often as needed.
Ingredients: Water, hydroxyethyl urea, glycerin, petrolatum, stearyl alcohol, aloe barbadensis leaf juice, cetearyl alcohol, glyceryl stearate, steareth-21, dimethicone, tocopheryl acetate, magnesium ascorbyl phosphate, niacinamide, distearyldimonium chloride, stearamidopropyl PG-dimonium chloride phosphate, polysorbate 60, methyl gluceth-20, behentrimonium methosulfate, propylene glycol, ethylhexylglycerin, cetyl alcohol, hydroxyacetophenone, potassium hydroxide, butylene glycol, fragrance, EDTA
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,013 reviews
Winter Must Have!
Super hydrating without feeling greasy! My skin gets extremely dry in the winter and this is my go to for moisturizing without feeling sticky under clothes. I love that it's unscented which makes it more suitable for sensitive skin, also FSA/HSA eligible at many retailers!
Locks in moisture
I tried Gold Bond Healing Lotion and love it for after shower use to lock in moisture and prevent winter dry skin. I prefer a tube over a pump bottle because when the bottle is near 1/4 empty the pump never seems to work well to pump the thicker lotion. The product however works great.
Very effective whole body cream
I love Gold Bond. It’s a great, thick and moisturizing lotion.  it’s really effective when you first get out of the shower. It has an ice clean scent that smells really fresh and isn’t overwhelming. It’s a great value.
Items you may like
Hempz Original Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk. $29.96 $0.88/foz
Sponsored$2996current price $29.96$0.88/fozHempz Original Body Moisturizer, 17 fl. oz., 2 pk.
2004.81 out of 5 Stars. 200 reviews4.81 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAveeno Baby Daily Moisture Lotion with Pump, 24hr Protection, 18 fl. oz., 2 pk.
Members-only priceAveeno Baby Daily Moisture Lotion with Pump, 24hr Protection, 18 fl. oz., 2 pk.
18524.8294 out of 5 Stars. 1852 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJohnson's Moisturizing Pink Baby Lotion with Coconut Oil, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Moisturizing Pink Baby Lotion with Coconut Oil, 33.8 fl. oz.
27043.682 out of 5 Stars. 2704 reviews3.682 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size $22.98 $2.74/foz
$2298current price $22.98$2.74/fozL'Occitane Almond Shower Oil, Choose Size
124.5833 out of 5 Stars. 12 reviews4.5833 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingL'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz. $36.98 $11.21/oz
$3698current price $36.98$11.21/ozL'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173724.8552 out of 5 Stars. 17372 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box $17.94 $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131094.6763 out of 5 Stars. 13109 reviews4.6763 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNatureWell Peach Blossom Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk. $19.98 $0.62/oz
$1998current price $19.98$0.62/ozNatureWell Peach Blossom Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
44.25 out of 5 Stars. 4 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingO'Keeffe's Healthy Feet and Lip Repair Variety Kit $16.98
$1698current price $16.98O'Keeffe's Healthy Feet and Lip Repair Variety Kit
1154.6522 out of 5 Stars. 115 reviews4.6522 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Lavender Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk. $24.98 $0.78/oz
$2498current price $24.98$0.78/ozNatureWell Lavender Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
32.3333 out of 5 Stars. 3 reviews2.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Bergamot & Grapefruit Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk. $19.98 $0.62/oz
$1998current price $19.98$0.62/ozNatureWell Bergamot & Grapefruit Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
Available for ShippingShippingNatureWell Shimmering Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk. $19.98 $0.62/oz
$1998current price $19.98$0.62/ozNatureWell Shimmering Moisturizing Cream, 16 oz., 2 pk.
74.1429 out of 5 Stars. 7 reviews4.1429 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping