Ghirardelli Connoisseur’s Collection
Shipping

Highlights
- The Ultimate Chocolate Indulgence for the Holidays
- Crafted with Ghirardelli’s signature attention to detail and premium ingredients, these chocolates are a luxurious treat that will make anyone feel special
- Alongside an elegant deep blue color basket that is both beautiful and multi-functional. After the chocolates are enjoyed, it can be used to store keepsakes or holiday decorations, making it a lasting part of the holiday season
- These indulgent chocolates bring a taste of joy to every celebration, from cozy nights by the fire to festive holiday parties


Members who viewed this also viewed
Premium Chocolate Gift $59.98
$5998current price $59.98Premium Chocolate Gift
Available for ShippingShippingFestive Favorites Gift Basket $24.98
$2498current price $24.98Festive Favorites Gift Basket
Available for ShippingShippingArtisan Selections Gift Basket $29.98
$2998current price $29.98Artisan Selections Gift Basket
Available for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Lemon Breeze Felt Gift Basket $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Lemon Breeze Felt Gift Basket
Available for ShippingShippingBeyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Beyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket
Available for ShippingShippingGift Wrapped Belgian Chocolates, 2pk. $13.98
$1398current price $13.98Gift Wrapped Belgian Chocolates, 2pk.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Thinking of You Gift Box $50.00
$5000current price $50.00Alder Creek Gift Baskets Thinking of You Gift Box
21.5 out of 5 Stars. 2 reviews1.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGhirardelli Milk Chocolate Melting Wafers, 30 oz. $12.98 $0.43/oz
$1298current price $12.98$0.43/ozGhirardelli Milk Chocolate Melting Wafers, 30 oz.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBeyond the Bow Gifts White Tea & Warm Ginger Relaxation Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Beyond the Bow Gifts White Tea & Warm Ginger Relaxation Gift Basket
Available for ShippingShippingBeyond the Bow Gifts Espresso Martini Cocktail Gift Basket $59.98
$5998current price $59.98Beyond the Bow Gifts Espresso Martini Cocktail Gift Basket
Available for ShippingShippingGrand Gourmet Tower $34.98
$3498current price $34.98Grand Gourmet Tower
Available for ShippingShippingDelicia Fine Italian Chocolate Truffles 2-Pack Gift Tins, 28.2oz $14.98
$1498current price $14.98Delicia Fine Italian Chocolate Truffles 2-Pack Gift Tins, 28.2oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingVerona Assorted Italian Puff Pastries and Shortbread Tin, 24.34 oz. $13.88
$1388current price $13.88Verona Assorted Italian Puff Pastries and Shortbread Tin, 24.34 oz.
7824.1662 out of 5 Stars. 782 reviews4.1662 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Belgian Chocolate Cookie Collection Tin, 1000g $15.76
$1576current price $15.76Member's Mark Belgian Chocolate Cookie Collection Tin, 1000g
5314.2279 out of 5 Stars. 531 reviews4.2279 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Indulge in the Ghirardelli Holiday Gift Basket
This holiday season, elevate your celebrations with the Ghirardelli Holiday Gift Basket. Nestled in a stunning, reusable deep blue basket, this collection features an exquisite assortment of Ghirardelli’s finest chocolates. From smooth milk chocolate to rich dark chocolate, it’s a delightful treat for every chocolate lover.
The Perfect Gift for Any Occasion
Whether you’re looking to surprise someone special or add a touch of sweetness to your own holiday moments, this gift basket is an ideal choice. Its elegant presentation and premium contents make it a thoughtful gesture for anniversaries, birthdays, housewarmings, or simply to show your appreciation.
Crafted by Houdini Inc.
Houdini Inc. is a trusted name in gift baskets, known for delivering exceptional quality and value. With years of expertise, they curate a variety of gifts for all occasions, ensuring every basket is a memorable experience. Choose this Ghirardelli Holiday Gift Basket to share warmth, joy, and indulgence this season.
Specifications
Size: 14" x 4.5" x 14"
Net Weight: 2.6 lbs
Included Items: Ghirardelli Double Chocolate Hot Cocoa, Ghirardelli Dark Chocolate Wafers Double Gable, Ghirardelli Squares Dark Chocolate Mint Nutcracker, Tom Clark Dark Drizzled Caramel Corn, Ghirardelli Bag Squares Dark & Sea Salt Caramel Blue, Milk Chocolate Pretzel
Allergen + Warning Information: Contains Milk, Soy, Wheat, and Egg. May contain peanuts and tree nuts.
Member ratings & reviews
Other popular items in Gift Baskets & Gourmet Food
Golden Kernel Super Deluxe Mixed Nuts, 30 oz. $24.98
$2498current price $24.98Golden Kernel Super Deluxe Mixed Nuts, 30 oz.
3344.494 out of 5 Stars. 334 reviews4.494 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct. $6.98 $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz. $13.48 $0.37/oz
$1348current price $13.48$0.37/ozMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz.
67904.8365 out of 5 Stars. 6790 reviews4.8365 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz. $15.28 $0.51/oz
$1528current price $15.28$0.51/ozMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz.
128144.7767 out of 5 Stars. 12814 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJacobsens Original Premium Danish Butter Cookie Tin, 3.5 lbs. $16.76 $0.26/oz
$1676current price $16.76$0.26/ozJacobsens Original Premium Danish Butter Cookie Tin, 3.5 lbs.
32954.8 out of 5 Stars. 3295 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingLa Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct. $14.29
$1429current price $14.29La Mère Poulard French Butter Cookies Assortment, 72 ct.
2003.9 out of 5 Stars. 200 reviews3.9 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz. $16.97
$1697current price $16.97Dark Chocolate Caramel Caps with Sea Salt Gift Tin 26 oz.
4264.3592 out of 5 Stars. 426 reviews4.3592 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk $12.98
$1298current price $12.98Member's Mark Cocoa Dusted Truffles, 58.5oz, 3 pk
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMilk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz. $24.98
$2498current price $24.98Milk Chocolate Toffee Bites Gift Tin, 26 oz.
1374.0073 out of 5 Stars. 137 reviews4.0073 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGingerbread House Kit $13.98
$1398current price $13.98Gingerbread House Kit
Available for ShippingShippingMember's Mark Shortbread Cookies Tin, 4 pk. $18.98 $0.34/oz
$1898current price $18.98$0.34/ozMember's Mark Shortbread Cookies Tin, 4 pk.
21024.6 out of 5 Stars. 2102 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHappy Birthday Fruit and Cheese Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Happy Birthday Fruit and Cheese Gift Basket
1044.1827 out of 5 Stars. 104 reviews4.1827 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChocolate Covered Almonds Gift Tin 15 oz. $15.97
$1597current price $15.97Chocolate Covered Almonds Gift Tin 15 oz.
1223.9672 out of 5 Stars. 122 reviews3.9672 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCalifornia Festive Trio Fruit Gift Box $34.94
$3494current price $34.94California Festive Trio Fruit Gift Box
4544.3238 out of 5 Stars. 454 reviews4.3238 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingA Gift Inside Organic Nuts, Cheese and Fruit Classic Gift Basket $59.78
$5978current price $59.78A Gift Inside Organic Nuts, Cheese and Fruit Classic Gift Basket
494.7143 out of 5 Stars. 49 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping