Gap Girl's Short Sleeve Graphic T-Shirt
Shipping

Highlights
- Short sleeve graphic tees for girls
- Super soft cotton blend fabric
- Comfortable fit with easy movement
- Offered in 3 fun colors and graphics
- Flutter sleeves and playful prints
- Girly patterns add a stylish touch
- Machine washable for easy care
Champion Girls Oversized Pullover Crewneck $12.98

Champion Girls Oversized Pullover Crewneck


Members also considered
Member's Mark DreamMark Girls 4-Piece Pajama Set $3.81 Was $14.98
Now$381current price Now $3.81, Was $14.98$14.98$11.17 offMember's Mark DreamMark Girls 4-Piece Pajama Set
1324.2045 out of 5 Stars. 132 reviews4.2045 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark DreamMark Girls 2-Piece Pajama Set $7.98
$798current price $7.98Member’s Mark DreamMark Girls 2-Piece Pajama Set
264.8462 out of 5 Stars. 26 reviews4.8462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark DreamMark Boys 2-Piece Pajama Set $7.98
$798current price $7.98Member’s Mark DreamMark Boys 2-Piece Pajama Set
294.8276 out of 5 Stars. 29 reviews4.8276 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boys Favorite Soft Polo $6.98 Was $7.98
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offMember's Mark Boys Favorite Soft Polo
1204.6917 out of 5 Stars. 120 reviews4.6917 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Baby 3-Pack Sleep & Play $12.81 Was $14.98
Now$1281current price Now $12.81, Was $14.98$14.98$2.17 offMember's Mark Baby 3-Pack Sleep & Play
2454.5143 out of 5 Stars. 245 reviews4.5143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 2-Pack Snug Fit Dreammark Sleep & Play $13.98
$1398current price $13.98Member's Mark 2-Pack Snug Fit Dreammark Sleep & Play
244.7083 out of 5 Stars. 24 reviews4.7083 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Toddler 2-Piece Holiday Pajamas $7.98
$798current price $7.98Member's Mark Toddler 2-Piece Holiday Pajamas
224.8636 out of 5 Stars. 22 reviews4.8636 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Baby 15-Piece Organic Layette Gift Set $50.00
$5000current price $50.00Member's Mark Baby 15-Piece Organic Layette Gift Set
464.8478 out of 5 Stars. 46 reviews4.8478 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Boys Favorite Jacket $11.81 Was $12.98
Now$1181current price Now $11.81, Was $12.98$12.98$1.17 offMember's Mark Boys Favorite Jacket
284.8571 out of 5 Stars. 28 reviews4.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Girls 2-Pack Cozy Pajama Set $9.98
$998current price $9.98Member's Mark Girls 2-Pack Cozy Pajama Set
194.9474 out of 5 Stars. 19 reviews4.9474 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Baby Girl 2-Piece Pant Set $8.98
$898current price $8.98Member's Mark Baby Girl 2-Piece Pant Set
244.9167 out of 5 Stars. 24 reviews4.9167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Boys 2-Piece Pant Set $8.98
$898current price $8.98Member's Mark Boys 2-Piece Pant Set
194.9474 out of 5 Stars. 19 reviews4.9474 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Girls Puffer $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Girls Puffer
244.9167 out of 5 Stars. 24 reviews4.9167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Girl's Favorite Soft Zip Up Jacket $7.98
$798current price $7.98Member's Mark Girl's Favorite Soft Zip Up Jacket
154.6 out of 5 Stars. 15 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Soft Cotton-Blend Fabric for All-Day Comfort
The Gap Girl's Short Sleeve Graphic T-Shirt is crafted from a lightweight and super soft cotton-blend fabric, ensuring day-long comfort for your little one. Whether she's heading to school, the playground, or a weekend outing, this tee offers a relaxed fit that allows for natural movement while maintaining a polished look.
Playful Designs and Unique Details
Each tee features a unique design that blends creativity and personality. Choose from three standout colorways and graphics: a pink tee with an allover ditsy floral print and small GAP logo, a heather purple tee with a tonal puff print floral-patterned GAP logo, or an off-white tee with a patchworked denim GAP logo accented by silver glitter. Two styles include flutter sleeves for a feminine and playful touch.
Versatile and Easy to Care For
These tees are machine washable, making them practical for repeat wear. Their stylish yet functional design allows for dressing up or down, making them a versatile addition to your child's wardrobe. Perfect for expressing individuality, these tees combine cheerful colors, textures, and prints in one easy piece.
Specifications
| Size Options | 4-16 |
| Number of Pieces | 1 |
| Material | 100% cotton jersey / 60/40 cotton/poly heather jersey |
| Fabric Name | Cotton |
| Fit | Comfortable |
| Garment Sleeve Style | Short sleeve, flutter |
| Garment Length | Short |
| Garment Weight | 150 GSM |
| Care Instructions | Machine wash |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 28 reviews
Adorable and comfy floral tee!
This GAP girls floral t-shirt is absolutely adorable in person. The light pink color is soft and pretty, and the little floral print is bright and cheerful without being too overwhelming. I especially love the ruffle sleeves, they add such a cute, girly touch and make it look a little more dressed up than a basic tee. The material feels soft and lightweight, perfect for warmer weather, and it seems like it will wash well. The fit is true to size and works great with shorts, leggings, or jeans. It also feels like really great quality, with nice stitching and fabric that doesn’t feel thin or cheap. Overall, this is a great everyday shirt that looks extra cute. Would definitely buy again in more patterns or colors.
My daughter loves it
I received this GAP Kids Girls Graphic Tee for free from Sam’s Club in exchange for my honest review, and we honestly love it! My 9-year-old daughter was so excited when she saw it, she absolutely loves the graphic. The fit is perfect for her, not too tight and not too loose. It fits true to size and looks super cute on. The material feels soft and comfy, which is a big plus because she’s picky about fabrics. It’s simple, easy to match with anything, and great for school or just everyday wear. Definitely a win in our house!
Gap girls tee
This girls’ pink pastel t-shirt is absolutely adorable! The soft blush color is even prettier in person, and the delicate floral details add such a sweet, feminine touch. The ruffle sleeves are the perfect extra detail — they elevate a simple tee into something really special without being over the top. The fabric is lightweight and breathable, making it perfect for warm summer days or layering during the school year. It’s comfortable, soft, and easy to wear. My girl loved it so much she insisted on wearing it to school the very next day!
Other popular items in Kids Clothing
Cottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
Sponsored$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126614.5108 out of 5 Stars. 12661 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boys 2-Piece Cozy Pajamas $9.98
$998current price $9.98Member's Mark Boys 2-Piece Cozy Pajamas
224.8182 out of 5 Stars. 22 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Boys Puffer $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Boys Puffer
235 out of 5 Stars. 23 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSAMSUNG 85" Class QN70FD Series 4K Neo QLED Smart TV
SponsoredMembers-only priceSAMSUNG 85" Class QN70FD Series 4K Neo QLED Smart TV
3474.7262 out of 5 Stars. 347 reviews4.7262 out of 5 starsAvailable for PickupPickupDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113574.7402 out of 5 Stars. 11357 reviews4.7402 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Pro 3 $249.00
Sam's Cash Offer
$24900current price $249.00-Apple AirPods Pro 3
11334.4378 out of 5 Stars. 1133 reviews4.4378 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMonster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker $219.00
$21900current price $219.00Monster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker
Available for ShippingShippingCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct. $15.48 $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk. $11.92 $0.28/oz
$1192current price $11.92$0.28/ozPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk.
18734.4501 out of 5 Stars. 1873 reviews4.4501 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120884.5634 out of 5 Stars. 12088 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySAMSUNG 85” Class M80H Series Mini LED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV $1,397.99
$1,39799current price $1,397.99SAMSUNG 85” Class M80H Series Mini LED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV
614.7377 out of 5 Stars. 61 reviews4.7377 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct. $14.98 $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26224.4401 out of 5 Stars. 2622 reviews4.4401 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping