Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser, Fragrance Variety Pack, 1 Diffuser + 3 Refills
Item # 990471249
Current price is USD$14.98
Prices may vary in club and online
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.

Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details
Highlights
- Includes 1 oil diffuser, 3 refills, and 3 AA batteries
- Portable cordless design for easy movement between rooms
- Fragrance infused with natural essential oils into a gentle mist
- Variety pack includes Lavender & Almond, Linen & Petals, Vanilla & Pink Papaya scents
- Device operates on an 8-hour cycle with 16-hour standby mode, each refill lasts up to 45 days on low setting and is easy to replace
We also recommend
Glade Holiday Variety, Automatic Spray Air Freshener, 1 Device + 3 Refills, $17.68

$1768
current price $17.68Glade Holiday Variety, Automatic Spray Air Freshener, 1 Device + 3 Refills
4.7037 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser, Fragrance Variety Pack, 1 Diffuser + 3 Refills, 0 of 8
Members also considered
Glade Automatic Spray Air Freshener Refills, Cashmere Woods, 4 ct., $18.58, $4.64/ea
Sponsored$1858current price $18.58$4.64/eaGlade Automatic Spray Air Freshener Refills, Cashmere Woods, 4 ct.
2504.66 out of 5 Stars. 250 reviews4.66 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAir Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Apple Cinnamon Medley, 1 Diffuser + 3 Refills, $14.98
$1498current price $14.98Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Apple Cinnamon Medley, 1 Diffuser + 3 Refills
533.9811 out of 5 Stars. 53 reviews3.9811 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAir Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Lavender & Almond Blossom, 1 Diffuser + 3 Refills, $14.98
$1498current price $14.98Air Wick Essential Mist Cordless Oil Diffuser Kit, Lavender & Almond Blossom, 1 Diffuser + 3 Refills
634.3016 out of 5 Stars. 63 reviews4.3016 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAir Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Refills, Bright Citrus, 9 refills, $17.48, $1.94/ea
Sponsored$1748current price $17.48$1.94/eaAir Wick Plug In Scented Oil Air Freshener Refills, Bright Citrus, 9 refills
974.6701 out of 5 Stars. 97 reviews4.6701 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFebreze Plugs Air Freshener Refills, Mediterranean Lavender + Downy April Fresh, 5 refills, $14.98, $3.00/ea
$1498current price $14.98$3.00/eaFebreze Plugs Air Freshener Refills, Mediterranean Lavender + Downy April Fresh, 5 refills
1964.5051 out of 5 Stars. 196 reviews4.5051 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFebreze PLUG Scent Booster Kit, CALM Lavender + Vanilla Bean and April Fresh, 1 Device + 3 Refills, $19.88
$1988current price $19.88Febreze PLUG Scent Booster Kit, CALM Lavender + Vanilla Bean and April Fresh, 1 Device + 3 Refills
4194.5704 out of 5 Stars. 419 reviews4.5704 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFebreze Bathroom Air Freshener, Calm Mix, 6 ct., $13.48, $2.25/ea
$1348current price $13.48$2.25/eaFebreze Bathroom Air Freshener, Calm Mix, 6 ct.
4544.4758 out of 5 Stars. 454 reviews4.4758 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAir Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Autumn Air & Crisp Leaves + Brown Sugar & Vanilla, 1 Warmer + 6 Refills, $10.98, Was $13.98
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $13.98$13.98From $10.98$3 offEnds Oct 06Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Autumn Air & Crisp Leaves + Brown Sugar & Vanilla, 1 Warmer + 6 Refills
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Fade Defy PLUG Air Freshener, Linen & Sky + Gain Original 1 Warmer + 5 Refills, $18.48
$1848current price $18.48Febreze Fade Defy PLUG Air Freshener, Linen & Sky + Gain Original 1 Warmer + 5 Refills
7874.7052 out of 5 Stars. 787 reviews4.7052 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAir Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Ocean Spray & Sea Minerals, 9 Refills, $17.48
$1748current price $17.48Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Ocean Spray & Sea Minerals, 9 Refills
614.4098 out of 5 Stars. 61 reviews4.4098 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98
$998current price $9.98Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8164.8076 out of 5 Stars. 816 reviews4.8076 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGlade PlugIns Scented Oil, Cashmere Woods with Sheer Vanilla Embrace, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98
Now$1678current price Now $16.78, Was $16.98$16.98From $16.78$0.2 offGlade PlugIns Scented Oil, Cashmere Woods with Sheer Vanilla Embrace, 1 Warmer + 9 Refills
2274.652 out of 5 Stars. 227 reviews4.652 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze PLUG Scent Booster Oil Diffuser, $9.98
$998current price $9.98Febreze PLUG Scent Booster Oil Diffuser
12584.4118 out of 5 Stars. 1258 reviews4.4118 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAir Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower + Lush Honeysuckle & Raspberry, Choose Pack, $17.48
$1748current price $17.48Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower + Lush Honeysuckle & Raspberry, Choose Pack
594.7288 out of 5 Stars. 59 reviews4.7288 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Bathroom Air Freshener, Citrus Breeze Heavy Duty + Ocean + Linen & Sky, 6ct., $13.48, $2.25/ea
$1348current price $13.48$2.25/eaFebreze Bathroom Air Freshener, Citrus Breeze Heavy Duty + Ocean + Linen & Sky, 6ct.
464.6739 out of 5 Stars. 46 reviews4.6739 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Transform Your Space with Air Wick Essential Mist
Air Wick Essential Mist brings a touch of elegance and warmth to every corner of your home. Its portable diffuser is designed to create an inviting atmosphere, making any gathering feel special. The gentle mist infused with natural essential oils transforms your space into a haven of delightful fragrance.Portable and Stylish Design
This diffuser is not only functional but also visually appealing. Its glowing feature adds a charming ambiance as it disperses fragrance, making it a perfect addition to any room. Whether you're hosting guests or enjoying a quiet evening, the Air Wick Essential Mist diffuser enhances the mood effortlessly.Infused with Natural Essential Oils
Experience the soothing power of natural essential oils with Air Wick Essential Mist. The fragrance is carefully crafted to envelop your home in a gentle mist, creating a relaxing and welcoming environment. It's a simple yet effective way to elevate your living spaces.info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 1 Oil Diffuser + 3 Refills + 3AA Batteries |
| Form | Cordless & Portable |
| Scent | Variety Pack: Lavender & Almond, Linen & Petals, Vanilla & Pink Papaya |
| Free Of Claims | Infused with real essential oils. |
| Allergens/Warnings | Caution: Eye Irritant. Read precautions on back. |
| Instructions | Directions for use: Lift to remove outer cover. Insert 3 batteries. Remove refill cap, insert by pushing upright into device until ‘click”. Insert back outer cover. Turn on device with slider (blue light will flash), select intensity setting |
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
This product contains a battery. Death or serious injury can occur if ingested. A swallowed battery can cause Internal Chemical Burn in as little as 2 hours. Keep new and used batteries OUT OF REACH OF CHILDREN. Seek Immediate medical attention if a battery is suspected to be swallowed or inserted inside any part of the body.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-3 of 7 reviews
Feb 12, 2026
Reviewer name: Nurse
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Worry free diffuser
Love this little diffuser and scents. Bought for my office since electric appliances are discouraged. Batteries are conveniently provided, there is an automatic timer, and you can adjust the scent concentration.
Helpful?2DO9UN1EF88G18180568824
Feb 20, 2026
Reviewer name: Kristen
5 out of 5 stars
Works good ! Great price point
Smells good . Looks good. There’s a toggle do amount to release and it’s not too much but definitely is noticeable. I’m sensitive to non soy candles or I get a head ache and haven’t had a headache from this
Helpful?2DO9UN1EF88G18180568824
Jan 16, 2026
Reviewer name: Rose
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Great product
Review from walmart.com
Helpful?2DO9UN1EF88G18180568824
Items you may like
OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray, $10.98
Sponsored$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.08/oz
$998current price $9.98$0.08/ozFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Gain Original + Unstopables Fresh, 4ct., 32.4 oz.
17574.7672 out of 5 Stars. 1757 reviews4.7672 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Fall Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.31/oz
$998current price $9.98$0.31/ozFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Fall Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent, $34.68, $8.67/ea
Sponsored$3468current price $34.68$8.67/eaOdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent
23574.8269 out of 5 Stars. 2357 reviews4.8269 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFebreze Plug Air Freshener, Twilight Lavender + Linen & Sky, 5 refills, 4.35 fl. oz., $14.98
$1498current price $14.98Febreze Plug Air Freshener, Twilight Lavender + Linen & Sky, 5 refills, 4.35 fl. oz.
1484.8311 out of 5 Stars. 148 reviews4.8311 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.08/oz
$998current price $9.98$0.08/ozFebreze Air Mist Air Freshener Spray, Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
8454.8154 out of 5 Stars. 845 reviews4.8154 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Plug Air Freshener, Gain Original + Berry & Bramble, 5 refills, 4.35 fl. oz., $14.98
$1498current price $14.98Febreze Plug Air Freshener, Gain Original + Berry & Bramble, 5 refills, 4.35 fl. oz.
1094.8073 out of 5 Stars. 109 reviews4.8073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGlade PlugIns Scented Oil, Clean Linen, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98, $1.86/ea
Now$1678current price Now $16.78, Was $16.98$16.98$1.86/eaFrom $16.78$0.2 offGlade PlugIns Scented Oil, Clean Linen, 1 Warmer + 9 Refills
2044.7647 out of 5 Stars. 204 reviews4.7647 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFebreze Plug Air Freshener, Hawaiian Aloha + Downy April Fresh, 5 refills, 4.35 fl. oz., $14.98, $0.69/foz
$1498current price $14.98$0.69/fozFebreze Plug Air Freshener, Hawaiian Aloha + Downy April Fresh, 5 refills, 4.35 fl. oz.
1064.7642 out of 5 Stars. 106 reviews4.7642 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGlade PlugIns Scented Oil, Aqua Waves, 1 Warmer + 9 Refills, $16.98, $1.89/ea
$1698current price $16.98$1.89/eaGlade PlugIns Scented Oil, Aqua Waves, 1 Warmer + 9 Refills
1904.6789 out of 5 Stars. 190 reviews4.6789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFebreze PLUG Air Freshener, Baked Cinnamon Apples & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz., $19.98
$1998current price $19.98Febreze PLUG Air Freshener, Baked Cinnamon Apples & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.
Available for ShippingShippingGlade PlugIns Scented Oil, Hawaiian Breeze, 1 Warmer + 9 Refills, $16.78, Was $16.98, $1.86/ea
Now$1678current price Now $16.78, Was $16.98$16.98$1.86/eaFrom $16.78$0.2 offGlade PlugIns Scented Oil, Hawaiian Breeze, 1 Warmer + 9 Refills
2024.7327 out of 5 Stars. 202 reviews4.7327 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping