Desitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk.
Shipping

Highlights
- Protects chafed skin due to diaper rash and helps seal out wetness
- Creates a rich, thick protective barrier that moisturizes skin
- Helps reduce redness and irritation of sensitive skin
- Forms a protective barrier on the skin


Members also considered
Nestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb., $24.98, $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17084.829 out of 5 Stars. 1708 reviews4.829 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
SponsoredMembers-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24914.5359 out of 5 Stars. 2491 reviews4.5359 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29434.6874 out of 5 Stars. 2943 reviews4.6874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk., $14.98, $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2534.668 out of 5 Stars. 253 reviews4.668 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47124.6893 out of 5 Stars. 4712 reviews4.6893 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk., $13.98, $0.14/foz
$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7164.8408 out of 5 Stars. 716 reviews4.8408 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
17274.6914 out of 5 Stars. 1727 reviews4.6914 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBeech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct., $14.48, Was $18.48, $0.23/oz
Instant Savings
Now$1448current price Now $14.48, Was $18.48$18.48$0.23/oz$4 offEnds Sep 30Beech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct.
1394.8273 out of 5 Stars. 139 reviews4.8273 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Sensitive Powder Formula, 40 oz., $53.98, $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Sensitive Powder Formula, 40 oz.
4314.7657 out of 5 Stars. 431 reviews4.7657 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPampers Easy Ups Ultra Training Pants Underwear, Sizes 2T-7T
Members-only pricePampers Easy Ups Ultra Training Pants Underwear, Sizes 2T-7T
54734.6289 out of 5 Stars. 5473 reviews4.6289 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGerber Grain & Grow Cereal Snack Puffs, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct., $18.58, $1.57/oz
$1858current price $18.58$1.57/ozGerber Grain & Grow Cereal Snack Puffs, Variety Pack, 1.48 oz., 8 ct.
7444.8938 out of 5 Stars. 744 reviews4.8938 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Strawberry, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Strawberry, 8 fl. oz., 24 pk.
16274.6472 out of 5 Stars. 1627 reviews4.6472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
The #1 choice of pediatricians and parents, DESITIN® Maximum Strength Diaper Rash Paste works to effectively treat and help prevent diaper rash discomfort. Made with 40% maximum-level zinc oxide, this rich, thick diaper rash cream soothes and relieves on contact by sealing out wetness and protecting chafed skin due to diaper rash. Dermatologist- and pediatrician-tested, it is clinically shown to protect baby's delicate skin for 12 hours. The hypoallergenic formula of this diaper rash treatment is gentle enough for daily use and is free of parabens, phthalates, dyes, and soap. DESITIN® Maximum Strength Diaper Rash Paste provides 5-in-1 action to treat, heal, protect, soothe and prevent diaper rash, for healing you can see and relief your baby can feel.
4.8-ounce tube of Desitin Maximum Strength Diaper Rash Paste with 40% zinc oxide works on contact to treat and prevent diaper rash discomfort. Rich, thick diaper rash cream is formulated with 40% maximum-level zinc oxide and is clinically shown to protect baby's skin for up to 12 hours. The #1 choice of Pediatricians and parents, it provides effective diaper rash relief by immediately forming a protective barrier on baby's skin to seal out wetness and soothe chafed skin. Its hypoallergenic formula is paraben-, phthalate-, dye- and soap-free. It is also dermatologist- and pediatrician-tested and is gentle enough for daily use. Maximum strength diaper rash paste provides 5-in-1 action to treat, heal, protect, soothe and prevent diaper rash, for healing you can see and relief your baby can feel.
Specifications
- Heals and soothes diaper rash discomfort
- Helps seal out wetness and provide a barrier to protect skin from irritants
- Contains the maximum level of zinc oxide available without a prescription
- Creates an optimal environment that allows skin to heal
- Active Ingredient: Zinc Oxide 40%
- Purpose: Skin Protectant
- Inactive Ingredients: Petrolatum, Cod Liver Oil, Lanolin, Glycerin, Beeswax, Sorbitan Sesquioleate, Fragrance, Pentaerythrityl Tetra-di-t-butyl Hydroxyhydrocinnamate, Tocopheryl Acetate, Talc
Indications
Health Concern
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 4,739 reviews
Verified Purchase
aplication
It is great for skin irritations and rashes...I use a glove for application to avoid staining and it relieves the itching and burning, hope it will heal soon...very soothing and it works
Verified Purchase
Bottoms up
The size of the tube of Destine was a very good value for the money and since Destine is widely used to keep diaper rashes away we use it with every diaper change.
Skin Care
I squeezed every last bit out of this tube, we love it that much! I use it for my babies when they have rashes or even just every diaper change to prevent skin breakdown of any type. I’ve used it to dredge my skin and it makes it so so hydrated and plump overnight! It’s easy to clean off and doesn’t leave a bad residue.
Other popular items in Baby Health & Safety
Gruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $23.98
Sponsored$2398current price $23.98Gruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
24364.4803 out of 5 Stars. 2436 reviews4.4803 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSafety 1st Smart Humidifier, Natural with White
Members-only priceSafety 1st Smart Humidifier, Natural with White
1384.3986 out of 5 Stars. 138 reviews4.3986 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrane Drop Ultrasonic Cool Mist Humidifier, $39.98
$3998current price $39.98Crane Drop Ultrasonic Cool Mist Humidifier
2484.5282 out of 5 Stars. 248 reviews4.5282 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNanit Welcome Home Bundle with Smart Video Monitor & Floor Stand, Home Display, Flex Stand and Breathing Bands, $399.00
$39900current price $399.00Nanit Welcome Home Bundle with Smart Video Monitor & Floor Stand, Home Display, Flex Stand and Breathing Bands
Available for ShippingShippingOLLY Kids Multivitamin + Probiotic Gummy, Berry, 160 ct., $17.98, Was $19.88, $0.11/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.11/ea$1.9 offOLLY Kids Multivitamin + Probiotic Gummy, Berry, 160 ct.
8564.5876 out of 5 Stars. 856 reviews4.5876 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk., $12.98, $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.
9854.8112 out of 5 Stars. 985 reviews4.8112 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Children's Multivitamin Gummies, Assorted Fruit Flavors, 300 ct., $10.78, $0.04/ea
$1078current price $10.78$0.04/eaMember's Mark Children's Multivitamin Gummies, Assorted Fruit Flavors, 300 ct.
3804.6737 out of 5 Stars. 380 reviews4.6737 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChildren's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk., $12.98, $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk.
15954.8144 out of 5 Stars. 1595 reviews4.8144 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHyland's Kids Cold & Cough Day & Night, Grape Flavor, 4 fl. oz., 3 pk., $16.37, $1.36/foz
$1637current price $16.37$1.36/fozHyland's Kids Cold & Cough Day & Night, Grape Flavor, 4 fl. oz., 3 pk.
514.6863 out of 5 Stars. 51 reviews4.6863 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChildren's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk., $26.78, $2.23/foz
$2678current price $26.78$2.23/fozChildren's Zyrtec Antihistamine Allergy Liquid, Grape, 4 fl. oz., 3 pk.
2134.7981 out of 5 Stars. 213 reviews4.7981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Instant Savings
Members-only price$10 offEnds Sep 30Regalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
10534.2441 out of 5 Stars. 1053 reviews4.2441 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard
Members-only priceRegalo 8-Panel Super Wide Baby Gate and Play Yard
7824.3 out of 5 Stars. 782 reviews4.3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSafety 1st Secure-to-Explore Adhesive Locks, 12 locks, White
Members-only priceSafety 1st Secure-to-Explore Adhesive Locks, 12 locks, White
123.6667 out of 5 Stars. 12 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo HideAway Extra Long Bed Rail, 54"
Members-only priceRegalo HideAway Extra Long Bed Rail, 54"
6524.1626 out of 5 Stars. 652 reviews4.1626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSafety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
Members-only priceSafety 1st Easy Install Walk-Through Gate, 38" x 28", White
1794.1173 out of 5 Stars. 179 reviews4.1173 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping