Dawn Platinum Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz.

Highlights
- 1 easy-to-use spray bottle and 2 additional refill bottles
- Fresh scent with platinum cleaning power
- Continuous spray allows for maximum coverage
- Spray-activated suds cut through grease on contact, without water, for 5x faster* grease cleaning
- Versatile cleaning allows for use on surfaces, countertops, grills, sinks, and laundry stains
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98

Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.


Members who viewed this also viewed
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98
Sponsored$1698current price $16.98Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
108964.736 out of 5 Stars. 10896 reviews4.736 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz., $12.98, $0.20/foz
$1298current price $12.98$0.20/fozDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
73094.677 out of 5 Stars. 7309 reviews4.677 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz., $12.68, $0.20/foz
$1268current price $12.68$0.20/fozDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz.
23454.3957 out of 5 Stars. 2345 reviews4.3957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal., $16.98, $0.13/oz
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113124.7403 out of 5 Stars. 11312 reviews4.7403 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Lemon Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz., $12.98, $0.20/foz
$1298current price $12.98$0.20/fozDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Lemon Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
413.3659 out of 5 Stars. 41 reviews3.3659 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz., $11.98, $0.25/foz
$1198current price $11.98$0.25/fozDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz.
6064.7261 out of 5 Stars. 606 reviews4.7261 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938344.8417 out of 5 Stars. 193834 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz., $24.98, $0.15/foz
$2498current price $24.98$0.15/fozTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131624.7462 out of 5 Stars. 13162 reviews4.7462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz., $9.98, $0.16/foz
$998current price $9.98$0.16/fozDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz.
13744.8792 out of 5 Stars. 1374 reviews4.8792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct., $14.58, $0.21/ea
$1458current price $14.58$0.21/eaChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct.
86734.6782 out of 5 Stars. 8673 reviews4.6782 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434404.8217 out of 5 Stars. 43440 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFrito-Lay Classic Mix Variety Pack Chips, 50 pk., $18.48, $0.37/ea
$1848current price $18.48$0.37/eaFrito-Lay Classic Mix Variety Pack Chips, 50 pk.
105414.7362 out of 5 Stars. 10541 reviews4.7362 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Sandwich Bags with EasyGuide Texture, Grip ’n Seal Technology, 580 ct., $12.98, $0.02/ea
$1298current price $12.98$0.02/eaZiploc Brand Sandwich Bags with EasyGuide Texture, Grip ’n Seal Technology, 580 ct.
71724.7586 out of 5 Stars. 7172 reviews4.7586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz., $9.98, Was $11.88, $0.11/foz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.88$11.88$0.11/foz$1.90 offEnds Oct 18Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
49624.446 out of 5 Stars. 4962 reviews4.446 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Dawn Platinum Powerwash Dish Spray & Refill Set gives you the faster, easier way to wash your dishes.
Just spray, wipe and rinse!
Dawn Platinum Powerwash Dish Spray & Refill Set is the faster, easier way to clean as you go. You just spray, wipe and rinse to stay ahead of the mess and get done faster. The spray-activated suds cut through grease on contact, without water, for 5x faster* grease cleaning. And keep pumping the trigger for a continuous spray to cover larger dishes. In fact, it’s so easy, you can get through most of your dishes before you’re even done cooking.
Great for those hard-to-clean dishes.
With its unique spray technology, Dawn Powerwash Dish Spray's great for all of your dishes, especially those hard-to-clean items like blenders, graters and baby bottles. The spray-activated suds easily reach into those tight or small spaces without a second thought or any extra effort. And for tough messes, just spray them and let the suds sit for a few minutes, then just wipe and rinse away all the grease and suds. To achieve best results, be sure to scrape all chunks of food and grease from cookware before applying the spray.
Easy-to-switch refills, too.
When you’re done with one bottle, just twist off the spray nozzle and twist it onto a refill bottle. Dawn Powerwash Dish Spray really does make everything easier.
When cleaning up’s this fast and easy, why would you ever go back? Once you try Dawn Platinum Powerwash Dish Spray, you'll never go back.
*vs. Dawn Non-Concentrated
Specifications
- Includes: 1 - 16 fl. oz. spray bottle and 2 - 16 fl. oz. refills
- Scent: Fresh
- Contains no phosphates
- Safety Information: Keep out of reach of children. If in eyes, may cause temporary discomfort; flush thoroughly with water. If swallowed, drink a glass of water to dilute. Not for use in dishwashers.
- Usage Instructions: Use in place of your normal dish soap. Scrape off excess food from your dishes. Do not soak in water. Fully squeeze trigger and spray directly on dishes for fast, continuous coverage. For lightly soiled dishes: just wipe then rinse with water. For heavily soiled dishes: first allow suds to sit for a few minutes, then wipe and rinse. If your starter kit is running low, it might be time for a REFILL! Here's how: 1. Remove the sprayer from the empty bottle by turning counter-clockwise to release. 2. Remove and discard disposable cap from refill bottle. 3. Place the sprayer on full REFILL bottle and give 1/4 turn in clockwise fashion to secure.
- Item may ship to home in packging that differs from in-club packaging.
Warnings and disclaimers
Warning Text
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 4,538 reviews
Verified Purchase
Stove top grates burnt grease accumulation REMOVED
I purchased this product after seeing it in an add on television. The product almost restored my stove top grates and burners to the like new condition they were in eleven months ago. After an eleven month accumulation of cooking by my son without cleaning them. He cleaned them himself with the product. I have before and after photos, but this rating would not let me add them.
Verified Purchase
Amazing
It made my silver stove top vent filters look brand new. I have soaked them in boiling water with regular dawn dish liquid and baking soda. Scrubbed them with a brush. Still sticky and brown. I Sprayed both sides with Dawn Platinum Powerwash let it sit for a couple hours. Rinsed it with my faucet sprayer. Looks brand new!
Verified Purchase
BIG POWER IN A SMALL SQUIRT
It doesn’t take but a squirt or two and dirt and grease/grime are GONE. Don’t need a sink full of soapy water? Squirt it in the place you need cleaning and rinse. Super easy and powerful and with refill bottles we aren’t adding to the landfill as much!
Other popular items in Members Love ...
Nelko P21 Bluetooth Label Printer with 14x40mm 100pcs roll, $15.98
$1598current price $15.98Nelko P21 Bluetooth Label Printer with 14x40mm 100pcs roll
34 out of 5 Stars. 3 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEllo 12-Pack Plastic Reusable Food Storage Bags, Summer Fruits, $14.98
$1498current price $14.98Ello 12-Pack Plastic Reusable Food Storage Bags, Summer Fruits
1854.6757 out of 5 Stars. 185 reviews4.6757 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDash 8" Express Nonstick Waffle Maker
Members-only priceDash 8" Express Nonstick Waffle Maker
3484.5718 out of 5 Stars. 348 reviews4.5718 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Flushable Wipes, Scented, 540 ct., $12.46, $0.09/sft
$1246current price $12.46$0.09/sftFrom $12.46Member's Mark Flushable Wipes, Scented, 540 ct.
20824.7531 out of 5 Stars. 2082 reviews4.7531 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk., $11.98, $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257534.8583 out of 5 Stars. 25753 reviews4.8583 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs., $22.62, $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120734.7839 out of 5 Stars. 12073 reviews4.7839 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Café Latte 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Café Latte 11 fl. oz., 15 pk.
139424.821 out of 5 Stars. 13942 reviews4.821 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRice Krispies Treats Original Snack Bars, 25 ct., $9.48, $0.38/ea
$948current price $9.48$0.38/eaRice Krispies Treats Original Snack Bars, 25 ct.
59764.8104 out of 5 Stars. 5976 reviews4.8104 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle Coffee mate Original Powdered Coffee Creamer, 56 oz., $8.38, $0.15/oz
$838current price $8.38$0.15/ozNestle Coffee mate Original Powdered Coffee Creamer, 56 oz.
151244.8751 out of 5 Stars. 15124 reviews4.8751 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark AA Alkaline Batteries, 48 pk., $17.98, $0.37/ea
$1798current price $17.98$0.37/eaMember's Mark AA Alkaline Batteries, 48 pk.
5864.6143 out of 5 Stars. 586 reviews4.6143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct., $19.48, $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22544.5346 out of 5 Stars. 2254 reviews4.5346 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz., $11.22, $0.09/foz
$1122current price $11.22$0.09/fozFrom $11.22Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz.
62594.8305 out of 5 Stars. 6259 reviews4.8305 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingbelVita Bites Breakfast Biscuits, Variety Pack, 1 oz., 36 pk., $14.48, $0.40/oz
$1448current price $14.48$0.40/ozbelVita Bites Breakfast Biscuits, Variety Pack, 1 oz., 36 pk.
35604.6902 out of 5 Stars. 3560 reviews4.6902 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDunkin' Donuts Medium Roast K-Cup Coffee Pods, Original Blend, 72 ct., $45.88, $0.64/ea
$4588current price $45.88$0.64/eaFrom $45.88Dunkin' Donuts Medium Roast K-Cup Coffee Pods, Original Blend, 72 ct.
96034.8061 out of 5 Stars. 9603 reviews4.8061 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct., $17.48, $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58274.701 out of 5 Stars. 5827 reviews4.701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping