Dawn Platinum Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz.

Highlights
- 1 easy-to-use spray bottle and 2 additional refill bottles
- Fresh scent with platinum cleaning power
- Continuous spray allows for maximum coverage
- Spray-activated suds cut through grease on contact, without water, for 5x faster* grease cleaning
- Versatile cleaning allows for use on surfaces, countertops, grills, sinks, and laundry stains
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98

Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.


Members who viewed this also viewed
Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98
Sam's Cash Offer
Sponsored$1698current price $16.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
108964.736 out of 5 Stars. 10896 reviews4.736 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz. $12.98 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$1298current price $12.98$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Fresh Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
73144.6769 out of 5 Stars. 7314 reviews4.6769 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz. $12.68 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$1268current price $12.68$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Powerwash Dish Soap Spray, Fresh Scent, 4 refills, 64 fl. oz.
23454.3957 out of 5 Stars. 2345 reviews4.3957 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
Sam's Cash Offer
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113574.7402 out of 5 Stars. 11357 reviews4.7402 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Lemon Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz. $12.98 $0.20/foz
Sam's Cash Offer
$1298current price $12.98$0.20/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Lemon Scent, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 64.5 fl. oz.
413.3659 out of 5 Stars. 41 reviews3.3659 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz. $11.98 $0.25/foz
Sam's Cash Offer
$1198current price $11.98$0.25/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum Plus Powerwash Dish Spray Bottle Set, Seasonal Variety Pack, 1 Spray Bottle + 2 Refills, 48 fl. oz.
6064.7261 out of 5 Stars. 606 reviews4.7261 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz. $24.98 $0.15/foz
Sam's Cash Offer
$2498current price $24.98$0.15/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Tide Liquid Laundry Detergent, Original, 152 loads, 170 fl. oz.
131744.746 out of 5 Stars. 13174 reviews4.746 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz. $9.98 $0.16/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.16/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Platinum EZ- Squeeze Liquid Dish Soap, Lemon, 3 ct., 61.5 fl. oz.
13764.8794 out of 5 Stars. 1376 reviews4.8794 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct. $14.58 $0.21/ea
$1458current price $14.58$0.21/eaChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct.
86734.6782 out of 5 Stars. 8673 reviews4.6782 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434454.8217 out of 5 Stars. 43445 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz. $9.98 Was $11.88 $0.11/foz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.88$11.88$0.11/foz$1.90 off and Sam's Cash EligibleSam's Cash offer ends Oct 27. Terms apply.Ends Oct 18Dawn Platinum Dishwashing Liquid Dish Soap, Refreshing Rain, 90 fl. oz.
49894.4476 out of 5 Stars. 4989 reviews4.4476 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFrito-Lay Classic Mix Variety Pack Chips, 50 pk. $18.48 $0.37/ea
$1848current price $18.48$0.37/eaFrito-Lay Classic Mix Variety Pack Chips, 50 pk.
105484.7363 out of 5 Stars. 10548 reviews4.7363 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSunnyD Tangy Original Orange Flavored Citrus Punch, 6.75 fl. oz., 24 pk. $6.34 Was $7.34 $0.04/foz
Instant Savings
Now$634current price Now $6.34, Was $7.34$7.34$0.04/fozFrom $6.34$1 offEnds Oct 25SunnyD Tangy Original Orange Flavored Citrus Punch, 6.75 fl. oz., 24 pk.
48554.7815 out of 5 Stars. 4855 reviews4.7815 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Dawn Platinum Powerwash Dish Spray & Refill Set gives you the faster, easier way to wash your dishes.
Just spray, wipe and rinse!
Dawn Platinum Powerwash Dish Spray & Refill Set is the faster, easier way to clean as you go. You just spray, wipe and rinse to stay ahead of the mess and get done faster. The spray-activated suds cut through grease on contact, without water, for 5x faster* grease cleaning. And keep pumping the trigger for a continuous spray to cover larger dishes. In fact, it’s so easy, you can get through most of your dishes before you’re even done cooking.
Great for those hard-to-clean dishes.
With its unique spray technology, Dawn Powerwash Dish Spray's great for all of your dishes, especially those hard-to-clean items like blenders, graters and baby bottles. The spray-activated suds easily reach into those tight or small spaces without a second thought or any extra effort. And for tough messes, just spray them and let the suds sit for a few minutes, then just wipe and rinse away all the grease and suds. To achieve best results, be sure to scrape all chunks of food and grease from cookware before applying the spray.
Easy-to-switch refills, too.
When you’re done with one bottle, just twist off the spray nozzle and twist it onto a refill bottle. Dawn Powerwash Dish Spray really does make everything easier.
When cleaning up’s this fast and easy, why would you ever go back? Once you try Dawn Platinum Powerwash Dish Spray, you'll never go back.
*vs. Dawn Non-Concentrated
Specifications
- Includes: 1 - 16 fl. oz. spray bottle and 2 - 16 fl. oz. refills
- Scent: Fresh
- Contains no phosphates
- Safety Information: Keep out of reach of children. If in eyes, may cause temporary discomfort; flush thoroughly with water. If swallowed, drink a glass of water to dilute. Not for use in dishwashers.
- Usage Instructions: Use in place of your normal dish soap. Scrape off excess food from your dishes. Do not soak in water. Fully squeeze trigger and spray directly on dishes for fast, continuous coverage. For lightly soiled dishes: just wipe then rinse with water. For heavily soiled dishes: first allow suds to sit for a few minutes, then wipe and rinse. If your starter kit is running low, it might be time for a REFILL! Here's how: 1. Remove the sprayer from the empty bottle by turning counter-clockwise to release. 2. Remove and discard disposable cap from refill bottle. 3. Place the sprayer on full REFILL bottle and give 1/4 turn in clockwise fashion to secure.
- Item may ship to home in packging that differs from in-club packaging.
Warnings and disclaimers
Warning Text
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 4,538 reviews
Verified Purchase
Amazing
It made my silver stove top vent filters look brand new. I have soaked them in boiling water with regular dawn dish liquid and baking soda. Scrubbed them with a brush. Still sticky and brown. I Sprayed both sides with Dawn Platinum Powerwash let it sit for a couple hours. Rinsed it with my faucet sprayer. Looks brand new!
Verified Purchase
BIG POWER IN A SMALL SQUIRT
It doesn’t take but a squirt or two and dirt and grease/grime are GONE. Don’t need a sink full of soapy water? Squirt it in the place you need cleaning and rinse. Super easy and powerful and with refill bottles we aren’t adding to the landfill as much!
Verified Purchase
Stove top grates burnt grease accumulation REMOVED
I purchased this product after seeing it in an add on television. The product almost restored my stove top grates and burners to the like new condition they were in eleven months ago. After an eleven month accumulation of cooking by my son without cleaning them. He cleaned them himself with the product. I have before and after photos, but this rating would not let me add them.
Other popular items in Members Love ...
Bentgo 2-Pack Salad Bento Lunch Box $19.98
$1998current price $19.98Bentgo 2-Pack Salad Bento Lunch Box
6694.6398 out of 5 Stars. 669 reviews4.6398 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBentgo 2-Pack Salad Bento Lunch Box $19.98
$1998current price $19.98Bentgo 2-Pack Salad Bento Lunch Box
6694.6398 out of 5 Stars. 669 reviews4.6398 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBackyard Discovery Farmhouse Garden Bench $99.00 Was $149.98
Now$9900current price Now $99.00, Was $149.98$149.98$50.98 offBackyard Discovery Farmhouse Garden Bench
1354.7111 out of 5 Stars. 135 reviews4.7111 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingiDesign Divided Cosmetic Bin, 10.4" W x 7.1" D x 3.6" H, Clear, Set of 2 $19.98
$1998current price $19.98iDesign Divided Cosmetic Bin, 10.4" W x 7.1" D x 3.6" H, Clear, Set of 2
Available for ShippingShippingCyberPower GX150C2 GX Series UPS Systems $299.00
$29900current price $299.00CyberPower GX150C2 GX Series UPS Systems
Available for ShippingShippingMember's Mark Flushable Wipes, Scented, 540 ct. $12.46 $0.09/sft
$1246current price $12.46$0.09/sftFrom $12.46Member's Mark Flushable Wipes, Scented, 540 ct.
20894.753 out of 5 Stars. 2089 reviews4.753 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk. $11.98 $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257744.8584 out of 5 Stars. 25774 reviews4.8584 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs. $22.62 $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120794.784 out of 5 Stars. 12079 reviews4.784 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRice Krispies Treats Original Snack Bars, 25 ct. $9.48 $0.38/ea
$948current price $9.48$0.38/eaRice Krispies Treats Original Snack Bars, 25 ct.
59764.8104 out of 5 Stars. 5976 reviews4.8104 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark AA Alkaline Batteries, 48 pk. $17.98 $0.37/ea
$1798current price $17.98$0.37/eaMember's Mark AA Alkaline Batteries, 48 pk.
13134.6299 out of 5 Stars. 1313 reviews4.6299 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Café Latte 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Café Latte 11 fl. oz., 15 pk.
139754.8211 out of 5 Stars. 13975 reviews4.8211 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle Coffee mate Original Powdered Coffee Creamer, 56 oz. $8.38 $0.15/oz
$838current price $8.38$0.15/ozNestle Coffee mate Original Powdered Coffee Creamer, 56 oz.
151404.875 out of 5 Stars. 15140 reviews4.875 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct. $19.48 $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22594.5352 out of 5 Stars. 2259 reviews4.5352 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingbelVita Bites Breakfast Biscuits, Variety Pack, 1 oz., 36 pk. $14.48 $0.40/oz
$1448current price $14.48$0.40/ozbelVita Bites Breakfast Biscuits, Variety Pack, 1 oz., 36 pk.
35634.6904 out of 5 Stars. 3563 reviews4.6904 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz. $11.22 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1122current price $11.22$0.09/fozFrom $11.22Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Cascade Complete Gel + Oxi Dishwasher Detergent, 125 fl. oz.
62614.8302 out of 5 Stars. 6261 reviews4.8302 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping