Croakies Sport Wrap Sunglasses
Shipping

Highlights
ZEISS Pre-Moistened Eyeglass Lens Cleaning Wipes, 250 ct., $13.88, $0.06/ea

ZEISS Pre-Moistened Eyeglass Lens Cleaning Wipes, 250 ct.


Other popular items in Pharmacy, Health & Wellness
Nurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
23134.6476 out of 5 Stars. 2313 reviews4.6476 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct., $28.43, $0.19/ea
$2843current price $28.43$0.19/eaFrom $28.43Member's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct.
21674.8168 out of 5 Stars. 2167 reviews4.8168 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
13574.3861 out of 5 Stars. 1357 reviews4.3861 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303344.8384 out of 5 Stars. 30334 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk.
25174.6849 out of 5 Stars. 2517 reviews4.6849 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434424.8218 out of 5 Stars. 43442 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
181074.7801 out of 5 Stars. 18107 reviews4.7801 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk., $15.48, $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39764.8126 out of 5 Stars. 3976 reviews4.8126 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz., $8.78, $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73014.7677 out of 5 Stars. 7301 reviews4.7677 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk., $15.78, $0.05/foz
$1578current price $15.78$0.05/fozGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk.
32744.81 out of 5 Stars. 3274 reviews4.81 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box, $13.98, $0.01/ea
$1398current price $13.98$0.01/eaMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box
162644.7715 out of 5 Stars. 16264 reviews4.7715 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk., $15.98, $0.03/foz
$1598current price $15.98$0.03/fozPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk.
19804.7833 out of 5 Stars. 1980 reviews4.7833 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box, $14.98, $0.01/ea
$1498current price $14.98$0.01/eaMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box
191904.7362 out of 5 Stars. 19190 reviews4.7362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
124104.7588 out of 5 Stars. 12410 reviews4.7588 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
The Croakies Sport Wrap Sunglass Kit is designed for active performance with a full rim sports wrap silhouette that provides enhanced coverage and a secure fit. The wrap shape contours closely to the face, helping reduce light leakage from the sides while delivering a streamlined, athletic look. Finished with a black frame and smoke lenses, this unisex style offers a versatile design that transitions easily from outdoor workouts to everyday wear.
Equipped with polarized lenses, these sunglasses help reduce glare from reflective surfaces such as water, pavement, and snow. This glare-reducing technology enhances visual clarity and helps minimize eye strain in bright conditions, making them ideal for running, hiking, cycling, boating, and other outdoor activities. The lenses also provide 100% UVA/UVB protection, helping shield your eyes from harmful ultraviolet rays and supporting long-term eye health during extended time in the sun.
Constructed with durable polycarbonate materials, the lightweight frame is built to withstand everyday use while remaining comfortable for all-day wear.
This complete kit includes Croakies’ Original Eyewear Retainer in an Americana-inspired pattern to help keep your sunglasses secure during activity. An EVA eyewear case with a plastic carabiner offers convenient storage and easy attachment to backpacks or gear, while a soft microfiber cleaning cloth is included to help maintain lens clarity and keep your sunglasses performing at their best.
Specifications
| Fit | Average |
| Shape | Wrap |
| Rim | Full |
| Lens Color | Smoke |
| Polarized | Yes |
| UV Protection | 100% UVA/UVB |
| Blue Light Protection | No |
| Frame Dimensions (mm) | 64-39-14 |
| Nosepad | Rubber |
| Frame Material | Polycarbonate Plastic |
| Scratch Resistant Lens | No |
| Impact Resistant Lens | No |
| Flex Hinge | No |
| Purchase Includes | 1 Pair sunglasses, 1 Microfiber Cleaning Cloth,1 Neoprene Case with Carabineer |
| Gender | Unisex |
| FSA/HSA Eligible | No |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 7 reviews
Verified Purchase
Great “Cheap Sunglasses”
Nice pair of inexpensive sunglasses. The polarized lenses are very effective and work as well as designer lens. I bought these for my travel glasses to keep in my carry on bag. They fit great and are comfortable to wear.
Verified Purchase
Sunglasses
Decent polarized sunglasses with case
Verified Purchase
Great product
Great price and good product
Items you may like
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420294.707 out of 5 Stars. 42029 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes, $14.28, $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126504.5105 out of 5 Stars. 12650 reviews4.5105 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct., $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Caramel 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Caramel 11 fl. oz., 15 pk.
72824.7652 out of 5 Stars. 7282 reviews4.7652 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct., $27.98, $1.22/ea
$2798current price $27.98$1.22/eaPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct.
47224.5913 out of 5 Stars. 4722 reviews4.5913 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938544.8417 out of 5 Stars. 193854 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627394.8197 out of 5 Stars. 62739 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742884.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23084.8523 out of 5 Stars. 2308 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49834.8694 out of 5 Stars. 4983 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnsure Original Nutrition Shake, Vanilla 8 fl. oz., 24 ct., $30.58, $0.16/foz
$3058current price $30.58$0.16/fozFrom $30.58Ensure Original Nutrition Shake, Vanilla 8 fl. oz., 24 ct.
62294.7985 out of 5 Stars. 6229 reviews4.7985 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.), $24.46, $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13734.842 out of 5 Stars. 1373 reviews4.842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping