Country Crock Original Spread 5 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- Soft food spread with a country-fresh taste
- Less fat and calories than butter
- 40% vegetable oil spread
- No artificial preservatives or flavors
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb

Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.


Members also considered
Chobani Nonfat Greek Yogurt Fruit On The Bottom Variety Pack, 5.3 oz., 16 ct. $12.87 Was $13.87 $0.80/ea
SponsoredNow$1287current price Now $12.87, Was $13.87$13.87$0.80/ea$1 offChobani Nonfat Greek Yogurt Fruit On The Bottom Variety Pack, 5.3 oz., 16 ct.
47554.6761 out of 5 Stars. 4755 reviews4.6761 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69484.711 out of 5 Stars. 6948 reviews4.711 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct. $9.47 $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct. $10.98 $3.91/lb
$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
92974.6867 out of 5 Stars. 9297 reviews4.6867 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98074.6891 out of 5 Stars. 9807 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal. $3.42 $0.03/foz
$342current price $3.42$0.03/fozMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal.
108844.6351 out of 5 Stars. 10884 reviews4.6351 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk. $5.98 $0.19/oz
$598current price $5.98$0.19/ozMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk.
31324.7781 out of 5 Stars. 3132 reviews4.7781 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk. $4.84 $0.05/foz
$484current price $4.84$0.05/fozMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.
53304.7471 out of 5 Stars. 5330 reviews4.7471 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk. $8.83 $0.17/oz
$883current price $8.83$0.17/ozPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk.
54074.637 out of 5 Stars. 5407 reviews4.637 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct. $8.44 $0.47/ea
$844current price $8.44$0.47/eaYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct.
27904.7767 out of 5 Stars. 2790 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk. $8.24 $3.30/lb
$824current price $8.24$3.30/lbExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk.
55674.6267 out of 5 Stars. 5567 reviews4.6267 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.) $15.87 $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110234.7306 out of 5 Stars. 11023 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz. $11.28 $3.76/lb
$1128current price $11.28$3.76/lbHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.
30894.7844 out of 5 Stars. 3089 reviews4.7844 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 5 lbs. $12.84 $2.57/lb
$1284current price $12.84$2.57/lbMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 5 lbs.
43484.713 out of 5 Stars. 4348 reviews4.713 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Country Crock Original Spread offers a quick and easy way to cook or bake with a flavorful, buttery spread.
What's in Country Crock Original Spread?
Country Crock Original Spread is a delicious food spread that provides you with a country-fresh butter taste every time you use it. Whether you're using it to bake a cake, cook eggs or simply applying some onto a piece of toast, you can always expect to get the same appetizing flavor.
Is Country Crock Original Spread Healthy?
While it contains a spectacular taste, Country Crock Original Spread can also be a healthier option than some alternatives. It is made to have less fat and calories than traditional butter, so you can enjoy it with a guilt-free conscience. And since it's gluten-free, kosher and has no cholesterol, it can be an excellent option for a variety of health-conscious households.
More Than Enough
This tub contains five pounds of Country Crock Original Spread. It comes wrapped in hard plastic that can provide the protection that the soft butter needs to retain its soft, creamy deliciousness. The lid is easy to remove, so you can always get a spoonful of your favorite spread.
Versatile Spread
One of the best things about Country Crock Original Spread is its versatility. Sure, you can use it to cook eggs, but you can also get creative. Many enjoy applying this creamy food spread onto corn on the cob, vegetables and even on cookie dough before placing it in the oven.
Specifications
- Keep Refrigerated
- No Cholesterol
- Gluten Free
- Kosher
- 0g trans fat per serving
- Net weight: 5 lbs. (80 oz.)
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 18,597 reviews
Verified Purchase
I alway buy this butter.
Comes in its own resulting easy storage in the fridge. I leave it on counter it will melt but put the margarine in fridge it will be okay. I melt it on counter when its hot in the kitchen. put my popcorn in container easy storage of extra buttered popcorn.
Verified Purchase
Accidentally vegan and actually delicious
One of my favorite “accidentally vegan” finds. You don't have to buy a specialty vegan butter to get something dairy-free—Country Crock Original just happens to be vegan, and it tastes great. It spreads easily, works well for cooking, and is something the whole family can use without feeling like we're buying a substitute. We always keep a tub in the fridge.
Verified Purchase
Our go to spreading butter
I've been buying the big container of Country Crock and really love it. I like that the ingredients aren't too bad, and it has great flavor. I use it as my everyday spreading butter for English muffins, toast, pancakes, French toast, buttered noodles, and so much more. It spreads easily and is perfect to keep on hand.
Popular products in this category
Member's Mark Light String Cheese 36 ct. $7.27 $0.20/ea
$727current price $7.27$0.20/eaMember's Mark Light String Cheese 36 ct.
66814.5888 out of 5 Stars. 6681 reviews4.5888 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct. $7.87 $0.22/ea
$787current price $7.87$0.22/eaMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct.
39464.7696 out of 5 Stars. 3946 reviews4.7696 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb. $6.98 $3.49/lb
$698current price $6.98$3.49/lbMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb.
33804.6814 out of 5 Stars. 3380 reviews4.6814 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz. $10.74 $0.45/oz
$1074current price $10.74$0.45/ozMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz.
44974.6398 out of 5 Stars. 4497 reviews4.6398 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMini Babybel Original Semisoft Cheese, 26 ct. $10.72 $0.41/ea
$1072current price $10.72$0.41/eaMini Babybel Original Semisoft Cheese, 26 ct.
58824.8135 out of 5 Stars. 5882 reviews4.8135 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAthenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.) $7.28 $0.30/oz
$728current price $7.28$0.30/ozAthenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.)
42544.8343 out of 5 Stars. 4254 reviews4.8343 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs. $8.96 $4.48/lb
$896current price $8.96$4.48/lbMember's Mark Cracker Cut Cheese Variety Tray, 2 lbs.
45364.6706 out of 5 Stars. 4536 reviews4.6706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Baby Swiss Cheese Slices 2 lbs. $7.84 $3.92/lb
$784current price $7.84$3.92/lbMember's Mark Baby Swiss Cheese Slices 2 lbs.
45204.7546 out of 5 Stars. 4520 reviews4.7546 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz. $8.28 $0.26/oz
$828current price $8.28$0.26/ozBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz.
33854.7645 out of 5 Stars. 3385 reviews4.7645 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs. $6.42 $3.21/lb
$642current price $6.42$3.21/lbMember's Mark Pepper Jack Cheese Slices 2 lbs.
32714.6753 out of 5 Stars. 3271 reviews4.6753 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.) $5.72 Was $10.48
Now$572current price Now $5.72, Was $10.48$10.48$4.76 offMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.)
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs. $9.94 $5.68/lb
$994current price $9.94$5.68/lbBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs.
32224.7989 out of 5 Stars. 3222 reviews4.7989 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct. $11.47 $1.43/ea
$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNestle Coffee mate Liquid Creamer Pump, French Vanilla, 50.7 fl. oz. $14.98 $0.30/foz
$1498current price $14.98$0.30/fozNestle Coffee mate Liquid Creamer Pump, French Vanilla, 50.7 fl. oz.
6144.6629 out of 5 Stars. 614 reviews4.6629 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct. $8.74 $0.36/ea
$874current price $8.74$0.36/eaArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct.
31074.73 out of 5 Stars. 3107 reviews4.73 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery