Christian Siriano Indra Rounded Eyeglasses
Shipping

Highlights
Protect your new frames! Click here to add the optical protection plan now to complete your purchase.
ZEISS Jumbo Microfiber Cleaning Cloths, 3 pk., $8.88, $2.96/ea

ZEISS Jumbo Microfiber Cleaning Cloths, 3 pk.


Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70", $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938344.8417 out of 5 Stars. 193834 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742414.6653 out of 5 Stars. 74241 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Elegant Design with a Contemporary Twist
The Christian Siriano Indra eyeglasses combine elegance and modern style, making them a versatile choice for any wardrobe. Featuring a rounded frame in a stunning crystal lavender hue, these glasses add a soft, feminine touch while maintaining a sophisticated appeal. The transparent lavender acetate creates a subtle, eye-catching effect that enhances facial features beautifully.
Premium Craftsmanship for Comfort and Durability
Crafted from high-quality polished acetate, the Indra frames are designed for durability without sacrificing comfort. The spring hinges provide flexibility and a secure yet gentle fit, making them ideal for daily wear. While these frames do not include adjustable nose pads, their well-balanced design ensures a comfortable fit for various face shapes.
Customizable Lenses for Your Needs
The demo lenses included with the Indra frames allow for easy customization. Whether you need prescription lenses, blue-light filtering lenses, or sun-tinted lenses, these glasses can be tailored to suit your preferences. Their standard fit caters to a wide range of wearers, ensuring a snug and effortless experience.
Protective Accessories Included
Each pair of Christian Siriano Indra eyeglasses comes with a protective case and cleaning cloth, helping you keep your eyewear in pristine condition. Whether you're seeking a stylish everyday pair or a bold fashion statement, these glasses offer a chic, polished, and effortlessly wearable aesthetic.
Specifications
| Fit | Average |
| Shape | Rounded |
| Rim | Full |
| Lens Color | Clear |
| Polarized | No |
| UV Protection | No |
| Blue Light Protection | No |
| Frame Dimensions (mm) | 52-17-143 |
| Nosepad | No |
| Frame Material | Plastic |
| Scratch Resistant Lens | No |
| Impact Resistant Lens | No |
| Flex Hinge | Yes |
| Purchase Includes | 1 Pair Eyeglasses |
| Gender | Women's |
| FSA/HSA Eligible | Yes |
Member ratings & reviews
Top sellers
Russet Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal., $3.62, $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98034.6891 out of 5 Stars. 9803 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk., $6.98, $0.01/foz
$698current price $6.98$0.01/fozIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk.
64874.8485 out of 5 Stars. 6487 reviews4.8485 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct., $6.68, $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120004.8319 out of 5 Stars. 12000 reviews4.8319 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound, $19.74, $6.17/lb
$1974current price $19.74avg. price$6.17/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58394.746 out of 5 Stars. 5839 reviews4.746 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69374.7108 out of 5 Stars. 6937 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113684.6276 out of 5 Stars. 11368 reviews4.6276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLarge Cantaloupe, 1 ct., $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93734.0127 out of 5 Stars. 9373 reviews4.0127 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk., $5.78
$578current price $5.78Aquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk.
130834.6563 out of 5 Stars. 13083 reviews4.6563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk., $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78804.8032 out of 5 Stars. 7880 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128904.7744 out of 5 Stars. 12890 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278254.8294 out of 5 Stars. 27825 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping