Cambro Round Translucent Container with Lid 6 qt., 2 pk.
Shipping

Highlights
- 2 individual NSF-Listed 6 qt. Cambro containers
- Round shape of containers promote proper air circulation around the outside of the container
- Easy-to-read graduations are imprinted on the outside for measuring inventory at a glance
- Translucent material is dishwasher-safe, durable and stain-resistant
- Molded-in holes in the built-in handles allow for quick and sanitary drying


Members also considered
Member's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct. $20.78 $1.73/ea
$2078current price $20.78$1.73/eaMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
22734.7576 out of 5 Stars. 2273 reviews4.7576 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct. $14.48 $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9354.8118 out of 5 Stars. 935 reviews4.8118 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk. $10.78 $1.08/ea
$1078current price $10.78$1.08/eaMember's Mark White 3-Ply Tissue Tablecovers, 54" x 108", 10 pk.
6194.7625 out of 5 Stars. 619 reviews4.7625 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct. $13.87 $0.58/ea
$1387current price $13.87$0.58/eaMember's Mark Cotton Bar Mop Towels, 16" x 19", 24 ct.
16374.5761 out of 5 Stars. 1637 reviews4.5761 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Hospitality Bath Towels, 8-Pack, White $34.48 $4.31/ea
$3448current price $34.48$4.31/eaMember's Mark Commercial Hospitality Bath Towels, 8-Pack, White
10324.4981 out of 5 Stars. 1032 reviews4.4981 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Commercial Hospitality Washcloths, White, 24-Pack $17.98 $0.75/ea
$1798current price $17.98$0.75/eaMember's Mark Commercial Hospitality Washcloths, White, 24-Pack
8154.6331 out of 5 Stars. 815 reviews4.6331 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Half Size (100 ct.) $42.24 $0.42/ea
$4224current price $42.24$0.42/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Half Size (100 ct.)
6624.7991 out of 5 Stars. 662 reviews4.7991 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct. $15.48 $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct. $31.78 $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct. $11.84 $1.97/ea
$1184current price $11.84$1.97/eaReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.
3294.6322 out of 5 Stars. 329 reviews4.6322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk. $7.97 $3.98/ea
$797current price $7.97$3.98/eaMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
4494.7216 out of 5 Stars. 449 reviews4.7216 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct. $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Tongs 12 ct.
3264.6135 out of 5 Stars. 326 reviews4.6135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct. $60.98 $1.22/ea
$6098current price $60.98$1.22/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
3534.8272 out of 5 Stars. 353 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.) $5.98 $0.17/ea
$598current price $5.98$0.17/eaMember's Mark Stainless Steel Teaspoon Set (36 ct.)
4384.5776 out of 5 Stars. 438 reviews4.5776 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavyweight Plastic Serving Spoons 12 ct. $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Heavyweight Plastic Serving Spoons 12 ct.
4044.7426 out of 5 Stars. 404 reviews4.7426 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Cambro Round Translucent Containers with Lids are all you need for storing those fresh products and ingredients, thanks to their round shape that promotes proper air circulation. Plus, easy-to-read graduations are imprinted on the outside for measuring inventory at a glance so you can rest assured that everything’s accurate. The translucent material also adds another level of convenience as it is dishwasher-safe, durable and stain-resistant.
Keep Ingredients Separate and Organized
By properly sealing plastic containers with lids, it's possible to completely enclose contents and reduce the risk of cross-contamination. Additionally, the translucent material provides see-through visibility, while easy-to-read graduations are printed on the side for quickly measuring inventory. By using these food containers with lids and practicing good inventory management, the risk of contamination and safety guideline violations are minimized.
Easy-To-Read Graduation Marks Printed on the Outside
The easy-to-read graduations printed on the outside of the containers make taking inventory a breeze. The measurements are in standard and metric for accuracy when measuring out ingredients.
Temperature Tolerant up to 160ºF
Cambro food storage containers can withstand temperatures from -40ºF to 160ºF (-40ºC to 70 ºC), making these food storage containers a great choice for holding hot sauces or for freezer storage.
Dishwasher Safe & NSF Listed
The containers are dishwasher-safe and NSF listed, so you can be sure they will stand up to rigorous use. They are also professional grade and built to last.
How Much Can I Store In Each Cambro Round Food Storage Container?
Each Cambro food container holds up to 6 quarts of a variety of foods and ingredients. There are two containers in each pack.
Specifications
- Withstands temperatures from -40°F to 160°F (-40°C to 70°C)
- NSF listed
- Dishwasher safe
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 318 reviews
Verified Purchase
Perfect for bulk fermentation on dough
Perfect for bulk ferment on sourdough. Cleans easy, great size for double recipes and easy to measure rise.
Excellent for storage
One set of these (2 containers) will perfectly hold 20 lbs of rice! It will NOT hold 25 lbs of rice. These containers are sturdy, stackable, and well made. I highly recommend!
Verified Purchase
Better than expected
I was a bit concerned that the lids of these containers looked somewhat thin and may not seal down tightly. I was pleasantly surprised when they performed well. I have emptied two 4 pound bags of sugar into one canister and believe another 4 pounds will fit. Nice storage for larger quantity dry goods.
Items you may like
Simpli-Magic Foldable Platform Push Cart Hand Truck Dolly, 330 lb Capacity, Steel Flatbed with Swivel Wheels $54.98
Sponsored$5498current price $54.98Simpli-Magic Foldable Platform Push Cart Hand Truck Dolly, 330 lb Capacity, Steel Flatbed with Swivel Wheels
124.25 out of 5 Stars. 12 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark NSF 3-Tier Heavy-Duty Commercial Utility Cart, 34” L x 18” W x 34.5” H $69.98
$6998current price $69.98Member's Mark NSF 3-Tier Heavy-Duty Commercial Utility Cart, 34” L x 18” W x 34.5” H
11414.7564 out of 5 Stars. 1141 reviews4.7564 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeville Classics 3-Tier Steel Cart, 16.7" W x 13.9" D x 34.9" H $29.98
$2998current price $29.98Seville Classics 3-Tier Steel Cart, 16.7" W x 13.9" D x 34.9" H
1264.7381 out of 5 Stars. 126 reviews4.7381 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCambro Cam GoBox Top Loading Insulated Food Pan Carrier, Half-Size EPP280WSTSW110
Members-only priceCambro Cam GoBox Top Loading Insulated Food Pan Carrier, Half-Size EPP280WSTSW110
14 out of 5 Stars. 1 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Light Brown Sugar, 7 lbs. $6.98 $0.06/oz
$698current price $6.98$0.06/ozMember's Mark Light Brown Sugar, 7 lbs.
49244.8219 out of 5 Stars. 4924 reviews4.8219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245504.8631 out of 5 Stars. 24550 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk. $12.64 $0.04/ea
$1264current price $12.64$0.04/eaMember's Mark Ultra Premium 3-Ply White Dinner Napkins, 4 pks., 80 napkins/pk.
11474.7062 out of 5 Stars. 1147 reviews4.7062 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Holiday Marble Serving Boards $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark Holiday Marble Serving Boards
Available for ShippingShippingDixie PerfectTouch Domed Hot Cup Plastic Lid, 8 oz. 1000 ct. 9538DX $54.98 $0.05/ea
$5498current price $54.98$0.05/eaDixie PerfectTouch Domed Hot Cup Plastic Lid, 8 oz. 1000 ct. 9538DX
304.5 out of 5 Stars. 30 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets) $38.98 Was $40.96
Now$3898current price Now $38.98, Was $40.96$40.96From $38.98$1.98 offMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
52264.6483 out of 5 Stars. 5226 reviews4.6483 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59554.819 out of 5 Stars. 5955 reviews4.819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping