brittle-brittle Gourmet Peanut Brittle, 36 oz.
Shipping

Highlights
- Generous 36 oz. tub of gourmet peanut brittle with a resealable lid
- Light and crunchy peanut brittle handmade in small batches
- Perfect for snacking, gifting, classroom and sharing with friends and family
- Gluten free, no preservatives, artificial colors or flavors
- Handmade in Texas


Members who viewed this also viewed
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingbrittle-brittle Gourmet Mixed Nut Brittle, 32 oz. $17.97
$1797current price $17.97brittle-brittle Gourmet Mixed Nut Brittle, 32 oz.
614.3115 out of 5 Stars. 61 reviews4.3115 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Extra Large Virginia Peanuts, 34.5 oz. $5.98 Was $6.48 $0.17/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.48$6.48$0.17/oz$0.5 offMember's Mark Extra Large Virginia Peanuts, 34.5 oz.
95174.6529 out of 5 Stars. 9517 reviews4.6529 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKar's Sweet 'n Salty Trail Mix, 2 oz., 40 pk. $19.36 $0.24/oz
Sponsored$1936current price $19.36$0.24/ozFrom $19.36Kar's Sweet 'n Salty Trail Mix, 2 oz., 40 pk.
42574.7242 out of 5 Stars. 4257 reviews4.7242 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743234.6652 out of 5 Stars. 74323 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPlanters Variety Pack Cashews & Peanuts, 24 pk. $10.88 $0.26/oz
$1088current price $10.88$0.26/ozPlanters Variety Pack Cashews & Peanuts, 24 pk.
39674.7071 out of 5 Stars. 3967 reviews4.7071 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz. $15.28 $0.51/oz
$1528current price $15.28$0.51/ozMember's Mark Milk Chocolate Pecan Caramel Clusters, 30.2 oz.
128144.7767 out of 5 Stars. 12814 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNature's Garden Trail Mix Snack Packs, 1.2 oz., 24 pk. $10.98 $0.46/ea
$1098current price $10.98$0.46/eaNature's Garden Trail Mix Snack Packs, 1.2 oz., 24 pk.
49384.7309 out of 5 Stars. 4938 reviews4.7309 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Triple Berry Nut Trail Mix, 40 oz. $13.24 $0.33/oz
$1324current price $13.24$0.33/ozFrom $13.24Member's Mark Triple Berry Nut Trail Mix, 40 oz.
47494.5879 out of 5 Stars. 4749 reviews4.5879 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingM&M'S Peanut Milk Chocolate Candy, 62 oz. $16.98 $0.27/oz
$1698current price $16.98$0.27/ozM&M'S Peanut Milk Chocolate Candy, 62 oz.
132354.7811 out of 5 Stars. 13235 reviews4.7811 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Lightly Salted Deluxe Mixed Nuts, 34 oz. $14.98 $0.44/oz
$1498current price $14.98$0.44/ozMember's Mark Lightly Salted Deluxe Mixed Nuts, 34 oz.
21604.5009 out of 5 Stars. 2160 reviews4.5009 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWildRoots Omega Powerhouse Trail Mix, 24 oz. $9.98 $0.42/oz
$998current price $9.98$0.42/ozWildRoots Omega Powerhouse Trail Mix, 24 oz.
31214.5021 out of 5 Stars. 3121 reviews4.5021 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Deluxe Mixed Nuts with Sea Salt, 34 oz. $14.98 $0.44/oz
$1498current price $14.98$0.44/ozMember's Mark Deluxe Mixed Nuts with Sea Salt, 34 oz.
24974.4433 out of 5 Stars. 2497 reviews4.4433 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Handmade Gourmet Peanut Brittle
Indulge in the exquisite taste of brittle-brittle Gourmet Peanut Brittle. This delicacy is handmade in small batches, ensuring a unique, gourmet experience with every bite. Unlike traditional brittles, this one is light and crunchy, not hard and sticky, making it a delightful snack for any time of the day.
Quality Ingredients for a Superior Taste
This peanut brittle is made with high-quality ingredients, including honey, which adds a touch of natural sweetness. It is gluten-free and contains no preservatives, artificial colors, or flavors, making it a healthier choice for those who prefer clean eating. Each serving of this delicious snack provides 4 grams of protein, contributing to its high satiety factor.
Large Tub for Extended Enjoyment
The brittle-brittle Gourmet Peanut Brittle comes in a generous 36-oz tub, ensuring you have enough to share with friends and family or to satisfy your own cravings. Whether you're hosting a party or simply enjoying a quiet evening at home, this peanut brittle is sure to be a hit.
Proudly Made in Texas
Experience the authentic taste of Texas with this gourmet peanut brittle. Each batch is carefully crafted in the Lone Star State, reflecting its rich culinary tradition and commitment to quality. Enjoy the best of Texas with brittle-brittle Gourmet Peanut Brittle.
Specifications
Included: 36 oz. tub of gourmet peanut brittle
Size: About 34 servings per tub
Weight: One tub = 36 oz. (1.02kg)
Ingredients: Peanuts, Sugar, Corn Syrup, Water, Honey, Sodium Bicarbonate, Salt, Vanilla Extract
Allergen + Warning Information: Contains peanuts and honey
Dietary Information: Gluten free, No Preservatives, Artificial Colors or Flavors
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,444 reviews
Verified Purchase
Delicious- buy every Christmas season
Bought this last year, bought it again this year, and will buy it next year if offered. The pieces are big round, but shipping breaks it up somewhat. It is loaded with nuts!
Verified Purchase
Best PEANUT BRITTLE EVER
Ugh this peanut brittle is so darn good. I bought 2 containers of it. Within 4 days the first one was gone. Believe me there’s a lot of brittle in these buckets. Shared a couple pieces with a friend. Her son found it and ate some. Asked his mom were does your friend always find this good stuff. Since I had all ready ate a bucket full except what I shared, I told my friend, tell your son Merry Christmas. Once you start eating it, it calls you back and your taste buds and tummy say yes let’s have some more. Then it’s gone just that fast. Only sell it at Christmas time. I knew it wouldn’t last very long in my house. Even if I really tried.
Verified Purchase
Best Peanut Brittle Ever!
Just can’t believe we ate the whole thing in less than one week since we purchased it from Sam’s Club. Wowed us because normally this would just sit there on our shelf but it’s amazing. Best peanut brittle we’ve ever eaten. Price was on-sale so I couldn’t pass it up.
Items you may like
Golden Kernel Super Deluxe Mixed Nuts, 30 oz. $24.98
$2498current price $24.98Golden Kernel Super Deluxe Mixed Nuts, 30 oz.
3344.494 out of 5 Stars. 334 reviews4.494 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSavory and Sweet Snack Gift Basket $45.74
$4574current price $45.74Savory and Sweet Snack Gift Basket
3044.1283 out of 5 Stars. 304 reviews4.1283 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245484.8632 out of 5 Stars. 24548 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173724.8552 out of 5 Stars. 17372 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBeyond the Bow Gifts Espresso Martini Cocktail Gift Basket $59.98
$5998current price $59.98Beyond the Bow Gifts Espresso Martini Cocktail Gift Basket
Available for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate $34.94
$3494current price $34.94Alder Creek Gift Baskets Serenity Tea Crate
104.4 out of 5 Stars. 10 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGrand Gourmet Tower $34.98
$3498current price $34.98Grand Gourmet Tower
Available for ShippingShippingAlder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl $43.78
$4378current price $43.78Alder Creek Gift Baskets Ultimate Movie Night Gift Bowl
Available for ShippingShippingBeyond the Bow Gifts Birthday Celebrations Gift Tower $39.78
$3978current price $39.78Beyond the Bow Gifts Birthday Celebrations Gift Tower
Available for ShippingShippingBeyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket $50.00
$5000current price $50.00Beyond the Bow Gifts Spoonful of Comfort Gift Basket
Available for ShippingShippingUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct. $6.98 $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10584.5482 out of 5 Stars. 1058 reviews4.5482 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz. $13.48 $0.37/oz
$1348current price $13.48$0.37/ozMember's Mark Milk Chocolate Sea Salt Caramels, 36 oz.
67904.8365 out of 5 Stars. 6790 reviews4.8365 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery