
Highlights
- It is bold with complex flavors of dark berries backed by vanilla, dark chocolate, and cassis
- Pairs well with steak, ribs, lamb, aged gouda and cheddar
- 13.3% ABV
- California Appellation
5-hour ENERGY Shot, Fruity Rainbow, 1.93 fl. oz., 24 pk. $42.84 $0.92/foz

5-hour ENERGY Shot, Fruity Rainbow, 1.93 fl. oz., 24 pk.


Members also considered
Bonanza California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $20.59 $0.81/foz
$2059current price $20.59$0.81/fozBonanza California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
2334.7811 out of 5 Stars. 233 reviews4.7811 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCaymus Vineyards California Cabernet Sauvignon Wine, 1 L $54.99 $1.63/foz
$5499current price $54.99$1.63/fozCaymus Vineyards California Cabernet Sauvignon Wine, 1 L
1204.8833 out of 5 Stars. 120 reviews4.8833 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMeiomi Pinot Noir Wine, 750 ml $19.99 $0.79/foz
$1999current price $19.99$0.79/fozMeiomi Pinot Noir Wine, 750 ml
13234.808 out of 5 Stars. 1323 reviews4.808 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryThe Federalist Lodi Cabernet Sauvignon 750 ml $14.99 $0.59/foz
$1499current price $14.99$0.59/fozThe Federalist Lodi Cabernet Sauvignon 750 ml
784.6026 out of 5 Stars. 78 reviews4.6026 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGnarly Head 1924 Double Black Cabernet Sauvignon, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozGnarly Head 1924 Double Black Cabernet Sauvignon, 750 ml
2154.7907 out of 5 Stars. 215 reviews4.7907 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $8.99 $0.35/foz
$899current price $8.99$0.35/fozMember's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
3614.4626 out of 5 Stars. 361 reviews4.4626 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCaymus Vineyards Napa Valley Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $79.99 $3.15/foz
$7999current price $79.99$3.15/fozCaymus Vineyards Napa Valley Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
964.8438 out of 5 Stars. 96 reviews4.8438 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJosh Cellars Reserve Bourbon Barrel Aged Cabernet Sauvignon 750 ml $17.99 $0.71/foz
$1799current price $17.99$0.71/fozJosh Cellars Reserve Bourbon Barrel Aged Cabernet Sauvignon 750 ml
1894.7143 out of 5 Stars. 189 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJ. Lohr Estates Seven Oaks Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $16.99 $0.67/foz
$1699current price $16.99$0.67/fozJ. Lohr Estates Seven Oaks Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
2564.7539 out of 5 Stars. 256 reviews4.7539 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRobert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozRobert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon, 750 ml
14164.5664 out of 5 Stars. 1416 reviews4.5664 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Old Vine Zinfandel Wine, 750 ml $7.49 $0.30/foz
$749current price $7.49$0.30/fozMember's Mark Old Vine Zinfandel Wine, 750 ml
5334.4803 out of 5 Stars. 533 reviews4.4803 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Napa Valley Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $12.88 $0.51/foz
$1288current price $12.88$0.51/fozMember's Mark Napa Valley Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
184.6667 out of 5 Stars. 18 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMonsanto Tuscany Chianti Classico Riserva Wine, 750 ml $31.99 $1.26/foz
$3199current price $31.99$1.26/fozMonsanto Tuscany Chianti Classico Riserva Wine, 750 ml
264.3462 out of 5 Stars. 26 reviews4.3462 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Napa Valley Cabernet Sauvignon, 750 ml $21.99 $0.87/foz
$2199current price $21.99$0.87/fozMember's Mark Napa Valley Cabernet Sauvignon, 750 ml
644.3281 out of 5 Stars. 64 reviews4.3281 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryQuilt Napa Valley Fabric of the Land Red Blend Wine, 750 ml $34.99 $1.38/foz
$3499current price $34.99$1.38/fozQuilt Napa Valley Fabric of the Land Red Blend Wine, 750 ml
634.7778 out of 5 Stars. 63 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Aroma of bright wild cherries, pomegranates, and strawberries leap out of the glass. The aroma of rich fruit is followed by toasty oak, vanilla, and a hint of smoked meat that adds some nice complexity.
Bonanza Cabernet Sauvignon has a long, satisfying finish, with lingering dark fruit flavors and a touch of spice. The smoothness of the finish makes this wine easy to drink and leaves a pleasant aftertaste that invites another sip.
Caymus Vineyards and the Wagner family The Wagners have roots in Napa Valley dating back to the 1850s, with a long family history of grape growing and winemaking. In 1972, Chuck Wagner started Caymus Vineyards with his late parents, Lorna and Charlie Wagner Sr. Working together for decades, they established Caymus Cabernet as one of the region’s most celebrated wines. Today, Chuck continues to produce two world-renowned Cabernet Sauvignons, Caymus Napa Valley and Caymus Special Selection. Flavor Profile Aroma: Bright wild cherries, pomegranates, and strawberries leap out of the glass. The aroma of rich fruit is followed by toasty oak, vanilla, and a hint of smoked meat that adds some nice complexity. Taste: Ripe blueberries and blackberries take center stage for this flavor show. This luscious fruit is backed by vanilla, dark chocolate, and cassis coming shortly after. Body: Medium bodied Finish: Long, satisfying finish, with lingering dark fruit flavors and a touch of spice. The smoothness of the finish makes this wine easy to drink and leaves a pleasant aftertaste that invites another sip. Caymus Vineyards and the Wagner family The Wagners have roots in Napa Valley dating back to the 1850s, with a long family history of grape growing and winemaking. In 1972, Chuck Wagner started Caymus Vineyards with his late parents, Lorna and Charlie Wagner Sr. Working together for decades, they established Caymus Cabernet as one of the region’s most celebrated wines. Today, Chuck continues to produce two world-renowned Cabernet Sauvignons, Caymus Napa Valley and Caymus Special Selection. In addition, Chuck is head of winemaking for Bonanza, a California Cabernet Sauvignon that celebrates the endless discovery of vineyard land throughout the state. He also produces Caymus-Suisun Grand Durif, a Petite Sirah from neighboring Suisun Valley. A “hidden gem” wine region only a short drive from Napa, Suisun has become the Wagners’ second home, with exceptional growing conditions for a range of varietals.
Specifications
Net Weight: 3.91 lbs.
Wine Type: Red Wine
Package Type: Glass Bottle
Bottle Cap Type: Cork
Allergy Information: Contains Sulfites
Warnings and disclaimers
Disclaimer
The sale of alcohol to minors is prohibited.By using SamsClub.com, including use of Curbside Pickup, to order alcoholic beverages, you are acknowledging that you are over the age of 21. At the time of pickup, you must show a valid photo ID. Acceptable forms of ID include a driver's license, passport, other government issued identification and other legally approved identification that includes your date of birth.
Final sales tax for this item will be calculated upon pickup and added to the amount due at Club checkout.
GOVERNMENT WARNING: (1) According to the Surgeon General, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. (2) Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems.
You agree that any alcohol purchased from Sam’s Club is intended for your personal consumption and not for resale.
Curbside Pickup orders that include alcoholic beverages will not be sold to persons who appear to be visibly intoxicated.
Alcoholic beverages may not be available in certain Sam’s Club locations and/or during certain hours or days due to local laws and regulations and certain licensing restrictions. You are solely responsible for the purchase of any alcohol from Sam’s Club, including compliance with the law of your local jurisdiction. The unlawful purchase of alcohol either for yourself or for others may subject you to criminal penalties including significant fines, suspension of your driver's license, community service and/or jail.
No discounts, coupons or tax-exempt sales may be applied to alcohol.
Sam's Club reserves the right to refuse orders for alcoholic beverages for any reason without explanation.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-2 of 2 reviews
Verified Purchase
#1 and great price point
Don't hesitate- if you like Cabernet, you should try this one. Will not disappoint. Perfect steak night wine.
Verified Purchase
The absolute best wine at this price point!
Excellent deal!
Items you may like
Black Box Cabernet Sauvignon Red Wine Box, 3 L $19.99 $0.20/foz
$1999current price $19.99$0.20/fozBlack Box Cabernet Sauvignon Red Wine Box, 3 L
8414.5529 out of 5 Stars. 841 reviews4.5529 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Red Blend Wine, 1.5 L $9.99 $0.20/foz
$999current price $9.99$0.20/fozMember's Mark Red Blend Wine, 1.5 L
1284.4531 out of 5 Stars. 128 reviews4.4531 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Sangria, 1.5 L $8.99 $0.18/foz
$899current price $8.99$0.18/fozMember's Mark Sangria, 1.5 L
15344.6375 out of 5 Stars. 1534 reviews4.6375 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApothic Winemaker's Red Blend Red Wine, 750 ml $11.99 $0.47/foz
$1199current price $11.99$0.47/fozApothic Winemaker's Red Blend Red Wine, 750 ml
25204.5103 out of 5 Stars. 2520 reviews4.5103 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFranzia Chillable Red Blend Wine, 5 L $19.99 $0.12/foz
$1999current price $19.99$0.12/fozFranzia Chillable Red Blend Wine, 5 L
3374.632 out of 5 Stars. 337 reviews4.632 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRoscato Rosso Dolce Sweet Red Wine, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozRoscato Rosso Dolce Sweet Red Wine, 750 ml
7204.8139 out of 5 Stars. 720 reviews4.8139 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRiunite Lambrusco, 1.5 L $10.99 $0.22/foz
$1099current price $10.99$0.22/fozRiunite Lambrusco, 1.5 L
7224.7147 out of 5 Stars. 722 reviews4.7147 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStella Rosa Handbag Wine Variety Pack, 187 ml, 5 pk. $21.99 $0.02/foz
$2199current price $21.99$0.02/fozStella Rosa Handbag Wine Variety Pack, 187 ml, 5 pk.
Available for PickupPickupBread & Butter Pinot Noir, 750 ml $14.99 $0.59/foz
$1499current price $14.99$0.59/fozBread & Butter Pinot Noir, 750 ml
1404.5643 out of 5 Stars. 140 reviews4.5643 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBogle Vineyards Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $9.99 $0.39/foz
$999current price $9.99$0.39/fozBogle Vineyards Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
1504.6667 out of 5 Stars. 150 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery