Backyard Farms Spring Mix Lettuce, 12 oz.

|405 ratings
Item # 990410294
Current price is $4.17
$0.35/oz
Prices may vary in club and online
How do you want your item?

Curbside Pickup

Free with your membership on eligible items
Columbus, Hilliard Sam's Club
Aisle G7
Return or replace anytime.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Sam's credit card
Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.

Smart summary

Generated by AI
  • Vibrant Blend: Features a delightful mix of red and green leafy lettuce, offering varied textures and colors to enhance salads, soups, sandwiches, and garnishes with a fresh, flavorful touch.
  • Convenient Preparation: Arrives fresh and pre-washed, ready for immediate use directly from the package, eliminating the need for additional washing or preparation steps.
  • Hydroponic Cultivation: Grown hydroponically in a greenhouse environment, ensuring consistent freshness and superior quality for a healthy and reliable product.
  • Pure Ingredients: A non-GMO product cultivated without the use of pesticides or herbicides, providing a clean and wholesome option for your meals.
  • Generous Quantity: Each container provides a substantial 12 ounces of spring mix lettuce, suitable for multiple servings or various culinary applications.
  • Year-Round Availability: This fresh spring mix lettuce is consistently available throughout the entire year, ensuring you can enjoy its benefits regardless of the season.
We also recommend

Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz. $11.28 $3.76/lb

Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.
current price $11.28
$3.76/lb

Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.

4.7845 out of 5 stars
4.7845 out of 5 Stars. 3091 reviews
Sponsored
backyard farms spring mix lettuce, 12 oz. Front-facing clear clamshell of pre-washed red and green leafy spring mix lettuce with frilly and tender leaves; top label shows Backyard Farms logo, Spring Mix title and badges for greenhouse grown, no GMOs/pesticides/herbicides, and washed & ready to eat — often used as a packaged salad or sandwich topping.
Backyard Farms Spring Mix Lettuce, 12 oz.
Hero image 0 of Backyard Farms Spring Mix Lettuce, 12 oz., 0 of 3

About this item

Product details

Delightful Blend of Lettuce

Backyard Farms Spring Mix Lettuce is a delightful blend of mixed lettuce textures and colors. This versatile mix is perfect for adding a fresh touch to salads, soups, sandwiches, and garnishes. With its vibrant red and green leafy lettuce, it's sure to add a pop of color and flavor to your favorite recipes.

Fresh and Ready to Enjoy

Backyard Farms lettuce is fresh and pre-washed, ready to enjoy right out of the package. No need to worry about washing or preparing the lettuce, it's all done for you. This convenience allows you to focus on creating delicious meals for your family and friends.

Hydroponically Grown

Backyard Farms Spring Mix Lettuce is greenhouse grown hydroponically. This method of growing ensures that the lettuce is always fresh and of the highest quality. Plus, it's a non-GMO product, grown without the use of pesticides or herbicides, making it a healthy choice for your meals.

info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it. 

Specifications

  • Perishable, keep refrigerated
  • Resealable container
  • Follow use-by date on label

Net weight: 12 oz.

Member ratings & reviews

4.5 out of 5 stars
stars
405 ratings78 reviews
Write a review
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |

Showing 1-3 of 78 reviews

Jul 27, 2026
Reviewer name: Marsha
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Hydroponic

I was pleased to know that it’s grown in Kentucky in a greenhouse-should be safe from cyclosporine. It usually lasts a good while & tastes good.

Helpful?5G1KJL9CIPUX15259455999
Aug 19, 2026
Reviewer name: Anniegirl67
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

The BEST spring mix!

This is the BEST spring mix I have found! The quantity & quality you can't beat for the price. It also lasts longer than what I can get in the grocery and is ALWAyS fresher. I'm about an hour away from the closest Sam's but every trip I buy another tub for my lunches.

Helpful?5G1KJL9CIPUX15259455999
Feb 8, 2026
Reviewer name: Bk
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

This spring mix is the best value for the price

The backyard farms spring mix salad has mix of red and green tender baby lettuce. It is always nice and fresh and we tease that the container is never ending. The container itself keeps the lettuce, fresh and crisp for quite a while until it is gone. You cannot beat the value for the cost. Iceberg Gladys is so boring and has low health benefits, but the spring mix is healthier and it tastes better and my family makes more salads when I buy this spring mix over reg of lettuce. We use it on our burgers, sandwiches and cut it up for taco Tuesday. Everyone is happy when I come home with this healthy treat

Helpful?5G1KJL9CIPUX15259455999