bObsweep Icon All-in-One Robot Vacuum & Mop
Shipping

Highlights
- 5-in-1 cleaning: sweeps, vacuums, mops, self-empties, washes, and dries
- Automatically returns to its charging station to recharge, empty debris, wash mops, and dry them for the next clean
- 30,000 Pa suction power lifts dust, debris, and pet hair from surfaces
- Tandem bristle and rubber TangleGuard brushes provide a thorough sweep, with an extendable side brush for baseboards and corners
- Vacuum and mop combo with DualScrub mop pads applying downward pressure on hard floors
bObsweep UltraVision Self-Emptying Robot Vacuum and Mop with 180-Day Dock, $799.00

bObsweep UltraVision Self-Emptying Robot Vacuum and Mop with 180-Day Dock


Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742414.6653 out of 5 Stars. 74241 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
Members-only price$211.19 offShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
2054.0341 out of 5 Stars. 205 reviews4.0341 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Meet Icon: The Ultimate Floor Care Solution
Don’t be deceived by its sleek design—Icon is a powerhouse of cleaning efficiency. Designed for large homes, everyday messes, and even the most stubborn pet hair, this all-in-one appliance sweeps, vacuums, mops, self-empties, washes, and dries. With Icon, complete floor care is seamlessly integrated into one refined device.
Unmatched Cleaning Power
Equipped with 30,000 Pa of suction power, Icon dives deep to tackle dust, debris, and pet hair. Its TangleGuard main brushes, featuring both bristles and rubber, ensure a thorough sweep, while the extendable side brush reaches baseboards and corners. On hard floors, Icon takes it a step further by washing mop pads with heated water to dissolve grease and grime, then drying them for the next use. Even the removable dustbin is fully washable for easy maintenance.
Effortless Automation
Icon is designed to minimize your involvement. It automatically returns to its station to recharge, empty debris into a 1.5-gallon odor-control dust bag, and clean and dry its mop pads. Scheduled cleaning is a breeze with the FullCommand remote control, while its minimalist design and SatinTouch casing add a touch of elegance to your home.
Advanced Navigation and Mapping
Powered by bObsweep’s QSLAM navigation software, Icon scans and maps its surroundings in real time, navigating with precision under and around furniture. It builds detailed floor maps that you can customize, save, and edit through the bObsweep mobile app, supporting multiple maps for multi-story homes. All map data is stored locally on the device for added security.
Privacy-Focused Design
Icon is built with your privacy in mind. Its off-cloud architecture ensures that no images or data of your home, family, or pets are sent elsewhere. By restricting the transmission of data-heavy content, Icon delivers intelligent navigation while keeping your private space secure.
Specifications
- Privacy by Design: Engineered to never transmit images or videos.
- Auto Mop Lift: FloorSense technology detects carpets and area rugs, automatically lifting mops to keep soft surfaces dry.
- Sanitizable: Fully submersible and washable dustbin allows for easy cleaning, while heated-water mop washing and drying help dissolve grease and grime, keeping mop pads cleaner between cycles.
- Easy to Use Tech: Set scheduled cleaning, modify cleaning settings, and map using the bObsweep mobile app.
- Multi-Floor Mapping: Saves multiple floor plans and allows customized cleaning schedules for each level.
- Smart Navigation: Proprietary QSLAM technology maps your home and navigates efficiently under and around furniture.
- Object Recognition and Classification: High-resolution VisiOn camera and On-Board Off-Cloud system help avoid small objects and obstacles to protect furniture and belongings.
- 180-Day Auto-Empty System: Extra-large 1.5-gallon (6 L) disposable dust bags with activated charcoal help filter odors.
- Mindful Operation: Moves quietly through the home, freshening floors without demanding your attention.
- SatinTouch Finish: Smooth, refined casing and a softly illuminated display give Icon a sleek, premium presence.
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Member ratings & reviews
Top sellers
Capri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
Sponsored$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal., $3.62, $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98034.6891 out of 5 Stars. 9803 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk., $6.98, $0.01/foz
$698current price $6.98$0.01/fozIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk.
64874.8485 out of 5 Stars. 6487 reviews4.8485 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct., $6.68, $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120004.8319 out of 5 Stars. 12000 reviews4.8319 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound, $19.74, $6.17/lb
$1974current price $19.74avg. price$6.17/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58394.746 out of 5 Stars. 5839 reviews4.746 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69374.7108 out of 5 Stars. 6937 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113684.6276 out of 5 Stars. 11368 reviews4.6276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLarge Cantaloupe, 1 ct., $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93734.0127 out of 5 Stars. 9373 reviews4.0127 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk., $5.78
$578current price $5.78Aquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk.
130834.6563 out of 5 Stars. 13083 reviews4.6563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk., $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78804.8032 out of 5 Stars. 7880 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128904.7744 out of 5 Stars. 12890 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278254.8294 out of 5 Stars. 27825 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping