Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon Whiskey (750 ml)

Highlights
Available in select clubs and also with curbside pickup and/or delivery from select clubs.
- Craft bourbon whiskey from Kentucky (USA)
- Handcrafted in copper pot stills and aged in charred oak barrels
- Brilliant honey amber in color
- Highly acclaimed, award-winning bourbon
- 90 Proof
Snapple Juice Drink Variety Pack, 16 fl. oz., 24 pk. $16.68 $0.04/foz

Snapple Juice Drink Variety Pack, 16 fl. oz., 24 pk.


Members also considered
Iceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
SponsoredMembers-only priceIceman by Chefman Dual-Size Compact Bullet Ice Machine, 26lb Daily Ice Production
9444.4905 out of 5 Stars. 944 reviews4.4905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoslings Non-Alcoholic Ginger Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk. $17.97 $0.75/ea
$1797current price $17.97$0.75/eaGoslings Non-Alcoholic Ginger Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk.
2404.0667 out of 5 Stars. 240 reviews4.0667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoslings Diet Non-Alcoholic Ginger Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk. $17.97 $0.75/ea
$1797current price $17.97$0.75/eaGoslings Diet Non-Alcoholic Ginger Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk.
2114.2464 out of 5 Stars. 211 reviews4.2464 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZing Zang Non-Alcoholic Bloody Mary Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk. $25.97 $4.33/ea
$2597current price $25.97$4.33/eaZing Zang Non-Alcoholic Bloody Mary Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk.
1294.1008 out of 5 Stars. 129 reviews4.1008 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZing Zang Non-Alcoholic Margarita Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk. $25.97 $4.33/ea
$2597current price $25.97$4.33/eaZing Zang Non-Alcoholic Margarita Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk.
424.5476 out of 5 Stars. 42 reviews4.5476 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoslings Stormy Peach Ginger Beer 12 fl. oz. can, 24 pk. $17.97 $0.75/ea
$1797current price $17.97$0.75/eaGoslings Stormy Peach Ginger Beer 12 fl. oz. can, 24 pk.
554.4545 out of 5 Stars. 55 reviews4.4545 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZing Zang Non-Alcoholic Blazing Bloody Mary Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk. $25.97 $4.33/ea
$2597current price $25.97$4.33/eaZing Zang Non-Alcoholic Blazing Bloody Mary Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk.
174.4118 out of 5 Stars. 17 reviews4.4118 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZing Zang Non-Alcoholic Dill Pickle Bloody Mary Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk. $25.97 $4.33/ea
$2597current price $25.97$4.33/eaZing Zang Non-Alcoholic Dill Pickle Bloody Mary Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingZing Zang Non-Alcoholic Michelada Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk. $25.97 $4.33/ea
$2597current price $25.97$4.33/eaZing Zang Non-Alcoholic Michelada Mix, 32 fl. oz. bottle, 6 pk.
Available for ShippingShippingMember's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml $8.99 $0.35/foz
$899current price $8.99$0.35/fozMember's Mark California Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
3604.4611 out of 5 Stars. 360 reviews4.4611 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Translucent Plastic Portion Cups 1 fl. oz., 2,500 ct. $38.48 $0.02/ea
$3848current price $38.48$0.02/eaMember's Mark Translucent Plastic Portion Cups 1 fl. oz., 2,500 ct.
1774.6271 out of 5 Stars. 177 reviews4.6271 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRobert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon, 750 ml $12.99 $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozRobert Mondavi Private Selection Cabernet Sauvignon, 750 ml
14164.5664 out of 5 Stars. 1416 reviews4.5664 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMatua Marlborough Sauvignon Blanc Wine, 750 ml $11.99 $0.47/foz
$1199current price $11.99$0.47/fozMatua Marlborough Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
1114.5766 out of 5 Stars. 111 reviews4.5766 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFranzia Chillable Red Blend Wine, 5 L $19.99 $0.12/foz
$1999current price $19.99$0.12/fozFranzia Chillable Red Blend Wine, 5 L
3374.632 out of 5 Stars. 337 reviews4.632 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBud Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 36 pk. $33.99 $0.94/ea
$3399current price $33.99$0.94/eaBud Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 36 pk.
1834.6995 out of 5 Stars. 183 reviews4.6995 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Woodford Reserve is built around flavor. The art of making fine bourbon first took place on the site of the Woodford Reserve Distillery, a National Historic Landmark, in 1812. The perfectly balanced taste of our Kentucky Straight Bourbon Whiskey is composed of more than 200 detectable flavor notes, from bold grain and wood, to sweet aromatics, spice, and fruit and floral notes.
Warnings and disclaimers
Disclaimer
GOVERNMENT WARNING: (1) According to the Surgeon General, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. (2) Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems.
The sale of alcohol to minors is prohibited.
At delivery or pickup, you must show a valid photo ID and provide a signature confirming that you are age 21 or over. Accepted forms of ID are: Driver’s Licenses, State-issued Identification Cards, U.S. Passports, Military Identification Cards, U.S. Immigration Cards, or Tribal IDs in specific states, or other similar government issued IDs that are recognized within the state. Drivers will not deliver to anyone who appears to be intoxicated. No discounts, coupons or tax-exempt sales may be applied to alcohol.
Federal and state laws require licensed retailers to purchase alcohol from licensed wholesalers. You agree that any alcohol purchased from Sam’s Club is intended for your personal consumption and not for resale. Alcoholic beverages may not be available in certain Sam’s Club locations and/or during certain hours or days due to local laws and regulations and certain licensing restrictions.
You are solely responsible for the purchase of any alcohol from Sam’s Club, including compliance with the law of your local jurisdiction. The unlawful purchase of alcohol either for yourself or for others may subject you to criminal penalties including significant fines, suspension of your driver's license, community service and/or jail.
The sale of alcohol to minors is prohibited.By using SamsClub.com, including use of Curbside Pickup, to order alcoholic beverages, you are acknowledging that you are over the age of 21. At the time of pickup, you must show a valid photo ID. Acceptable forms of ID include a driver's license, passport, other government issued identification and other legally approved identification that includes your date of birth.
Final sales tax for this item will be calculated upon pickup and added to the amount due at Club checkout.
GOVERNMENT WARNING: (1) According to the Surgeon General, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. (2) Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems.
You agree that any alcohol purchased from Sam’s Club is intended for your personal consumption and not for resale.
Curbside Pickup orders that include alcoholic beverages will not be sold to persons who appear to be visibly intoxicated.
Alcoholic beverages may not be available in certain Sam’s Club locations and/or during certain hours or days due to local laws and regulations and certain licensing restrictions. You are solely responsible for the purchase of any alcohol from Sam’s Club, including compliance with the law of your local jurisdiction. The unlawful purchase of alcohol either for yourself or for others may subject you to criminal penalties including significant fines, suspension of your driver's license, community service and/or jail.
No discounts, coupons or tax-exempt sales may be applied to alcohol.
Sam's Club reserves the right to refuse orders for alcoholic beverages for any reason without explanation.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 295 reviews
Verified Purchase
my husband loves this bourbon!
Verified Purchase
Fabulous flavor along with a fantastic price!
How can you go wrong with such a great flavor and even better price!
Verified Purchase
Great Smooth Bourbon
I’ve had this before and thought I’d try it again. For you bourbon lovers, and if you’re able to distinguish a good smooth blend, from one that isn’t so much, then this is the one for you. Sam’s price on this is really decent and I’d recommend you get yourself a bottle or 2! I would recommend it!
Items you may like
Igloo Bone White and Gray 60-Quart Sunset Roller Cooler $49.98
Sponsored$4998current price $49.98Igloo Bone White and Gray 60-Quart Sunset Roller Cooler
6894.238 out of 5 Stars. 689 reviews4.238 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCoors Light American Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk. $24.99 $1.04/ea
$2499current price $24.99$1.04/eaCoors Light American Light Lager Beer, 12 fl. oz. can, 24 pk.
6524.7669 out of 5 Stars. 652 reviews4.7669 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cayenne Pepper, 16 oz. $7.58 $0.47/oz
$758current price $7.58$0.47/ozFrom $7.58Member's Mark Cayenne Pepper, 16 oz.
9024.7716 out of 5 Stars. 902 reviews4.7716 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
Sponsored$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml $18.99 $0.75/foz
$1899current price $18.99$0.75/fozLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml
9714.7951 out of 5 Stars. 971 reviews4.7951 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222474.7305 out of 5 Stars. 22247 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBlack Box Cabernet Sauvignon Red Wine Box, 3 L $19.99 $0.20/foz
$1999current price $19.99$0.20/fozBlack Box Cabernet Sauvignon Red Wine Box, 3 L
8414.5529 out of 5 Stars. 841 reviews4.5529 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Red Blend Wine, 1.5 L $9.99 $0.20/foz
$999current price $9.99$0.20/fozMember's Mark Red Blend Wine, 1.5 L
1274.4488 out of 5 Stars. 127 reviews4.4488 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCorona Extra Coronita Mexican Lager Beer, 7 fl. oz. bottle, 24 pk. $20.99 $0.87/ea
$2099current price $20.99$0.87/eaCorona Extra Coronita Mexican Lager Beer, 7 fl. oz. bottle, 24 pk.
5734.8255 out of 5 Stars. 573 reviews4.8255 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFranzia Chardonnay White Wine, 5 L $21.99 $0.13/foz
$2199current price $21.99$0.13/fozFranzia Chardonnay White Wine, 5 L
3044.5855 out of 5 Stars. 304 reviews4.5855 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml $10.59 $0.42/foz
$1059current price $10.59$0.42/fozMember's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml
11894.7653 out of 5 Stars. 1189 reviews4.7653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Clear Plastic Cups 12 oz., 172 ct. $11.28 $0.07/ea
$1128current price $11.28$0.07/eaMember's Mark Clear Plastic Cups 12 oz., 172 ct.
5024.8386 out of 5 Stars. 502 reviews4.8386 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping