Weiman Stainless Steel Kitchen and Home Appliance Cleaner & Polish, 17 oz., 3 pk.
Shipping

Highlights
- Leading pH-neutral formula quickly cleans, shines & protects stainless-steel surfaces
- For use on stainless steel refrigerator, microwave, oven, stove, grill, sink, range-hood trash can, air fryer, coffee maker and more!
- Polish leaves a protective barrier that repels fingerprints, food stains, dirt & dust
- #1 selling stainless steel brand
Windex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz, $11.72, $0.07/foz

Windex Original Glass and Window Cleaner Spray with 128 fl oz Refill, 32 fl oz


Members also considered
Drano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count, $12.87, $0.08/foz
Sponsored$1287current price $12.87$0.08/fozDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count
14314.6485 out of 5 Stars. 1431 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct., $15.98, $0.32/ea
$1598current price $15.98$0.32/eaSwiffer Sweeper Heavy Duty Dry Floor Cleaner Cloths, 50 ct.
37294.79 out of 5 Stars. 3729 reviews4.79 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls, $22.64, $0.05/sft
$2264current price $22.64$0.05/sftScott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls
2014.806 out of 5 Stars. 201 reviews4.806 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDampRid Max Moisture Absorber Hanging Bag, Fresh Scent 4 pk., $13.98, $3.50/ea
Sponsored$1398current price $13.98$3.50/eaDampRid Max Moisture Absorber Hanging Bag, Fresh Scent 4 pk.
14404.8438 out of 5 Stars. 1440 reviews4.8438 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingClorox Bathroom Bleach Foamer, Ocean Mist, 3 ct., 90 fl. oz., $12.98, $0.14/foz
$1298current price $12.98$0.14/fozClorox Bathroom Bleach Foamer, Ocean Mist, 3 ct., 90 fl. oz.
15474.4635 out of 5 Stars. 1547 reviews4.4635 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color, $17.78, $0.49/ea
$1778current price $17.78$0.49/eaMore options from $17.48Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
6384.8229 out of 5 Stars. 638 reviews4.8229 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill, $10.34, $0.07/oz
$1034current price $10.34$0.07/ozSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill
2124.6966 out of 5 Stars. 212 reviews4.6966 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack, $24.98, $0.42/ea
$2498current price $24.98$0.42/eaMember's Mark 100% Cotton Terry Towels, 14" x 17", Multipack
10144.6321 out of 5 Stars. 1014 reviews4.6321 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz., $16.98, $0.35/oz
$1698current price $16.98$0.35/ozRID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz.
18974.7928 out of 5 Stars. 1897 reviews4.7928 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScrubbing Bubbles Fresh Gel Toilet Cleaning Stamp, Rainshower, Dispenser with 30 Gel Stamps, 6.69 oz, $12.78, $0.43/ea
$1278current price $12.78$0.43/eaScrubbing Bubbles Fresh Gel Toilet Cleaning Stamp, Rainshower, Dispenser with 30 Gel Stamps, 6.69 oz
1574.5511 out of 5 Stars. 157 reviews4.5511 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent, $34.68, $8.67/ea
$3468current price $34.68$8.67/eaOdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 4 pk., Choose Scent
23574.8269 out of 5 Stars. 2357 reviews4.8269 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Antimicrobial Diamond Scraper Entrance Mat, Choose Size and Color, $19.98
$1998current price $19.98Options from $19.98 – $39.96Member's Mark Antimicrobial Diamond Scraper Entrance Mat, Choose Size and Color
13114.8116 out of 5 Stars. 1311 reviews4.8116 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 1 gal., 4 pk., Lavender, $34.68, $8.67/ea
$3468current price $34.68$8.67/eaOdoBan Odor Eliminator and Disinfectant Concentrate, 1 gal., 4 pk., Lavender
10414.7877 out of 5 Stars. 1041 reviews4.7877 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScott Shop Towels Original, Pop-Up Dispenser Box 200 Sheets/Box, $13.88, $0.07/ea
$1388current price $13.88$0.07/eaScott Shop Towels Original, Pop-Up Dispenser Box 200 Sheets/Box
3484.6 out of 5 Stars. 348 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOdoBan Neutral pH Floor Cleaner Concentrate 1 gal., 4 pk., $32.97, $0.06/foz
$3297current price $32.97$0.06/fozOdoBan Neutral pH Floor Cleaner Concentrate 1 gal., 4 pk.
834.6386 out of 5 Stars. 83 reviews4.6386 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Keep your Stainless Steel appliances and surfaces looking flawless with Weiman® Stainless Steel Cleaner and Polish.
What is Weiman Stainless Steel Cleaner and Polish?
Weiman Stainless Steel Cleaner cleans, polishes and protects all types of stainless steel products while leaving behind a beautiful streak-free shine. It helps to remove unsightly fingerprints and smudges from your refrigerator or stove. And it leaves a protective coating on all your stainless steel surfaces that helps to prevent fingerprints in the future.
This stainless steel cleaner can be used on elevators, drinking fountains, sinks, trash cans, paper towel dispensers, stoves, refrigerators and more.
How Do I Use Weiman Stainless Steel Cleaner and Polish?
You can use this solution for cleaning stainless steel at home or while on the job. It is the ideal cleaner for professional housekeepers and cleaning crews. But it can also be used to help you keep your gourmet kitchen at home looking flawless. If you have recently installed new stainless steel appliances in your home, you will to keep them looking their best every day. This stainless steel cleaner & polish by Weiman can help you do just that.
This cleaning spray has the Good Housekeeping Seal of Approval and it is very easy to use. Simply spray it on any stainless steel surface, wipe int eh direction of the metal grain, and buff to achieve a brilliant and lustrous shine.
Use Weiman Stainless Steel Cleaner to remove dirt, residue, grease, fingerprints, water spots and other unsightly marks that appear on stainless steel surfaces. It can be safely used on kitchen appliances, countertops, sinks, range hoods, backsplashes and grills. It can also be used to clean dishwashers and any other small appliance in your kitchen.
Stock Up and Save on Weiman Stainless Steel Cleaner and Polish at Sam's Club
Now you can stock up on this high-quality top-rated stainless steel cleaner by visiting your local Sam's Club. This three pack of Weiman Stainless Steel Cleaner and Polish contains three 17 ounce spray cans. You can use one at home and keep one at the office for the break room. Or simply keep several cans back for future use.
Specifications
- Simply spray on surface, wipe in the direction of the metal grain, then buff to achieve a brilliant shine
- Cleans, polishes & protects stainless steel
- Removes fingerprints and smudges
- Can Size: 17 oz.
- Quantity: 3 cans
- CLEAN & POLISH: Our leading pH neutral formula quickly cleans, shines & protects stainless-steel surfaces
- FOR USE ON: Stainless steel refrigerator, microwave, oven, stove, grill, sink, range-hood trash can, air fryer, coffee maker and more!
- BRILLIANT STREAK-FREE SHINE: Polish leaves a protective barrier that repels fingerprints, food stains, dirt & dust. Goodbye fingerprints, hello shine!
- #1 SELLING STAINLESS STEEL BRAND: Weiman is a trusted cleaning brand for most of your home's most valuable and used surfaces. Clean, protect and enjoy your home with the best & most trusted stainless steel cleaning products
Warnings and disclaimers
Disclaimer
"Membership is required to complete an in-club or curbside pickup purchase at Sam's Club."
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 172 reviews
Verified Purchase
Amazing Product!!!!
This is amazing stuff!! Husband loves to hang on the frig door and look inside when he's selecting his snack. Finger prints and smudges are all over the upper portion of the frig. The dog licks to like the bottom portion hoping for a taste of whatever the delicious item hubby is exploring. This cleaner not only gets the regular surface dirt that is accumulated on a day to day basis but also works very nicely on finger prints and finger oils hubby leave behind. Additionally, if anyone has tried to remove dog slobber (sorry for not being more delicate) you know it comes off in layers and you need to clean the same area several times before my dog's "love drool" is removed, This cleaner is amazing. It's easy to use and cleans very effectively. It goes a long way but I love that they come in 3 packs. Works great on the dishwasher and stove too!!
Verified Purchase
Attention All: Go to (SAM'S CLUB).
I have never used Weiman for Stainless Steel before. It is GREAT. I will never use no other spray again for Stainless Steel. I have never seen it at no other stores but (SAM'S CLUB). If you are looking for something that you can't find at other stores, Just go to SAM'S CLUB. I promise you, you will find it there.
Verified Purchase
Stainless steel cleaner
Love this product! I just spray it on and use a microfiber cloth to wipe it off. Works wonderful! No smearing.
Other popular items in Cleaning Supplies
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors, $16.98, Was $17.98, $0.71/ea
Now$1698current price Now $16.98, Was $17.98$17.98$0.71/ea$1 offMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors
3684.7717 out of 5 Stars. 368 reviews4.7717 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count, $33.98
$3398current price $33.98Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count
2724.3824 out of 5 Stars. 272 reviews4.3824 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimpli-Magic Industrial Orange Nitrile Gloves, 1000-Count - M, L & XL, $149.97
$14997current price $149.97Simpli-Magic Industrial Orange Nitrile Gloves, 1000-Count - M, L & XL
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct., $14.98, $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26184.4393 out of 5 Stars. 2618 reviews4.4393 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz., $16.98, $0.11/foz
$1698current price $16.98$0.11/fozLysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz.
78374.8848 out of 5 Stars. 7837 reviews4.8848 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz., $8.98, $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43704.7675 out of 5 Stars. 4370 reviews4.7675 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs, $30.32, $0.06/foz
$3032current price $30.32$0.06/fozMember's Mark Commercial Sanitizer, 1 Gallon Jugs
334.4848 out of 5 Stars. 33 reviews4.4848 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423674.8563 out of 5 Stars. 42367 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278254.8294 out of 5 Stars. 27825 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz., $8.98, $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozMember's Mark Platinum Performance Liquid Dish Soap, Fresh Clean, 100 fl. oz.
23014.7049 out of 5 Stars. 2301 reviews4.7049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use, $59.99
$5999current price $59.99Simpli-Magic Cleaning Kit with Extension Pole (5–12 ft) Duster, Cobweb Remover & Squeegee, 20 ft Max Reach for Household, RV & Car Use
125 out of 5 Stars. 12 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHometex Microfiber Towels, 96 pack, $38.98, $0.41/ea
$3898current price $38.98$0.41/eaHometex Microfiber Towels, 96 pack
2974.3266 out of 5 Stars. 297 reviews4.3266 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBISSELL Little Green HydroSteam Pet Portable Carpet Cleaner
Members-only priceBISSELL Little Green HydroSteam Pet Portable Carpet Cleaner
1554.3613 out of 5 Stars. 155 reviews4.3613 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping