Venus Extra Smooth Women's Razor, 5 Blades, 1 Handle + 11 Cartridges
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Contains 11 Cartridges +1 Handle
- 5 blades for a longer lasting smooth shave
- Diamond-like blade coating provides ribbon of moisture for a smooth glide
- Refills have a pivoting head that adjusts to your curves, ankles & knees
- A durable, ergonomic metal handle molded for a comfortable grip designed to last


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6994.8212 out of 5 Stars. 699 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69874.5825 out of 5 Stars. 6987 reviews4.5825 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk. $11.96 $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16184.6842 out of 5 Stars. 1618 reviews4.6842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23334.7703 out of 5 Stars. 2333 reviews4.7703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
93514.7424 out of 5 Stars. 9351 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42584.7264 out of 5 Stars. 4258 reviews4.7264 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22784.7691 out of 5 Stars. 2278 reviews4.7691 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50144.8197 out of 5 Stars. 5014 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Desgined with a Women's Body In Mind
Venus female razors for women are designed with a woman’s body in mind. From handles designed for a comfortable grip to pivoting heads that contour to curves, Venus razors are designed to help reveal touchably smooth skin.
Ergonomic Metal Handle
Platinum Edition: Enjoy a close, controlled shave with Venus Platinum Extra Smooth razors.With five diamond-like coated blades for a closer shave, and a solid metal handle that perfectly fits your hand, you’ll experience skin that feels smoother for longer (vs Venus Smooth). The razor handle is an ergonomically molded metal design for a weightier shaver grip.
5-Bladed Pivotal Razors with Moisture Ribbon
The razor refills have 5 diamond-like coated blades for an extra smooth shave that lasts. These razor refills have a pivoting head that adjusts to your curves, including ankles and knees. No awkwardly angling your razor. Each blade refill lasts up to one month (based on twice/week shave); just use and replace when you're ready for a new one. These female razor blades cut hair closer to the skin, for a longer-lasting smooth (vs Venus Smooth 3 bladed razor for women). The blade’s water-activated ribbon of moisture helps protect from nicks and cuts.
Compatible with other Venus Handles
Did you know that any Venus blade refill fits any Venus razor handle (except Simply Venus and Venus Pubic Hair Razor)? Shave your way without buying a whole new Venus handle.
Specifications
- Includes: 1 Handle + 11 Cartridges + Shower Holder
- Scent: Unscented
- Product Use: Shave Care
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 394 reviews
Verified Purchase
Venus 5 blade razors
5 blades will ALWAYS be better than 3. Ive tried the 3 blade from Venus, there's no contest! Only downfall, there's only 11, not a dozen.
Verified Purchase
Great razor
I love this razor with the metal handle. It’s replacement for one that recently broke that I had for several years.
Verified Purchase
Nice Trim
This product is just what I needed. Great value and quality! These will go a long way even though I use it every day for a great shave!
Items you may like
Cottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
Sponsored$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126684.5109 out of 5 Stars. 12668 reviews4.5109 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPhilips Norelco Multigroom 7000 All-in-One Trimmer
Instant Savings
Members-only price$10 offEnds Oct 26Philips Norelco Multigroom 7000 All-in-One Trimmer
10494.3661 out of 5 Stars. 1049 reviews4.3661 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGillette ProGlide Shield Men's Cartridges, 13 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette ProGlide Shield Men's Cartridges, 13 ct.
11024.5209 out of 5 Stars. 1102 reviews4.5209 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Men, Choose Size $35.68 $0.42/ea
Sponsored$3568current price $35.68$0.42/eaMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Men, Choose Size
25224.5238 out of 5 Stars. 2522 reviews4.5238 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBIC Sensitive Men's Disposable Razor, Single Blade, 52 ct. $12.47 $0.24/ea
$1247current price $12.47$0.24/eaBIC Sensitive Men's Disposable Razor, Single Blade, 52 ct.
1664.2711 out of 5 Stars. 166 reviews4.2711 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Antibacterial Foaming Hand Soap, 67.6 fl. oz., 2 refills $14.98 $7.49/ea
$1498current price $14.98$7.49/eaMember's Mark Antibacterial Foaming Hand Soap, 67.6 fl. oz., 2 refills
3374.4926 out of 5 Stars. 337 reviews4.4926 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct.
5824.4777 out of 5 Stars. 582 reviews4.4777 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Total Protection Underpads Extra-Large, 30" x 36", 100 ct. $40.34 $0.40/ea
$4034current price $40.34$0.40/eaMember's Mark Total Protection Underpads Extra-Large, 30" x 36", 100 ct.
12004.6792 out of 5 Stars. 1200 reviews4.6792 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatrol Sleep Melatonin 10mg Per Serving Gummies, Strawberry, 180 ct.
Members-only priceNatrol Sleep Melatonin 10mg Per Serving Gummies, Strawberry, 180 ct.
15214.6437 out of 5 Stars. 1521 reviews4.6437 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Melatonin Gummies, 5 mg, Strawberry, 200 ct. $9.97 $0.05/ea
$997current price $9.97$0.05/eaMember’s Mark Melatonin Gummies, 5 mg, Strawberry, 200 ct.
5194.4778 out of 5 Stars. 519 reviews4.4778 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping