Tom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk.
Shipping

Highlights
- Fluoride-free whitening toothpaste
- Offers a refreshing Peppermint flavor to freshen breath
- Comes in a package of (4) 4.5 oz. tubes
- Aids in removing surface stains for a brighter, whiter smile
- Free from artificial sweeteners, preservatives, colors, and flavors
Colgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz

Colgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.


Members also considered
Colgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk., $22.48, $1.32/oz
$2248current price $22.48$1.32/ozSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
83414.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews4.4919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk., $11.48, $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36104.8155 out of 5 Stars. 3610 reviews4.8155 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Gel Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
5784.6747 out of 5 Stars. 578 reviews4.6747 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk., $17.98, $1.10/oz
$1798current price $17.98$1.10/ozColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
6624.7115 out of 5 Stars. 662 reviews4.7115 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk., $8.98, $0.22/oz
$898current price $8.98$0.22/ozColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.
8344.7626 out of 5 Stars. 834 reviews4.7626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
9134.8488 out of 5 Stars. 913 reviews4.8488 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk., $6.48, $0.28/oz
$648current price $6.48$0.28/ozCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.
5294.656 out of 5 Stars. 529 reviews4.656 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk., $26.98, $1.64/oz
$2698current price $26.98$1.64/ozSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk.
4464.5135 out of 5 Stars. 446 reviews4.5135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk., $17.98, $0.86/oz
$1798current price $17.98$0.86/ozColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk.
7454.6738 out of 5 Stars. 745 reviews4.6738 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Naturally Derived Whitening Toothpaste
Tom's of Maine Antiplaque & Whitening Toothpaste is a fluoride-free solution that effectively brightens your smile. This natural toothpaste gently removes surface stains, offering a total mouth clean using naturally sourced and derived ingredients. It's a personal care product that not only works but also respects your desire for natural oral hygiene.
Effective Plaque Control and Whitening
Regular brushing with Tom's of Maine Antiplaque & Whitening Toothpaste helps prevent tartar buildup and whitens teeth. It's a natural toothpaste that performs, offering a comprehensive oral care solution without the use of fluoride.
Easy Recycling Process
Recycling Tom's of Maine Antiplaque & Whitening Toothpaste tubes is a simple and straightforward process. After squeezing out as much toothpaste as possible, replace the cap and place the tube in your recycling bin. The toothpaste tube, made of #2 HDPE plastic, is accepted by most curbside recycling programs. Remember, there's no need to cut open the tube or rinse it at home. The recycling facility will grind up the tube and rinse off any residual toothpaste.
Specifications
- Includes: 4 - 4.5 oz. Tubes, 18 Total Ounces
- Flavor: Peppermint
- Key Benefit: Aids in removing surface stains
- Free From: Artificial flavors, sweeteners, and dyes and is not tested on animals
Directions: Brush thoroughly, preferably after each meal but at least twice a day or as directed by a dentist or a physician.
Ingredients: Calcium Carbonate, Glycerin, Water, Xylitol, Hydrated Silica, Natural Flavor (Peppermint Oil), Zinc Citrate, Sodium Lauryl Sulfate, Carrageenan, Sodium Bicarbonate.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 16 reviews
Verified Purchase
Perfect
Love that it is fluoride free. So many have no idea fluoride is an industrial leftover and has never been proven ever to improve teeth. Why on earth would anyone deliberately brush their teeth with that as an ingredient is incomprehensible. Thank goodness for Tom’s.
Great flouride-free toothpaste
Our family started to eliminate flouride in our toothpaste and this has worked wonderfully. It doesn't foam up like our previous toothpaste which is nice and less messy. It leaves a pleasant peppermint scent in your mouth that feels like it lasts for a few hours. Great flouride-free toothpaste option!
Verified Purchase
Good Stuff
I like what it does to my teeth and what it does not contain, fluoride
Other popular items in Oral Care
Colgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct., $14.98, $1.87/ea
Sponsored$1498current price $14.98$1.87/eaColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.
11894.5526 out of 5 Stars. 1189 reviews4.5526 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk., $10.97, $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42964.7288 out of 5 Stars. 4296 reviews4.7288 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk., $16.96, Was $18.96, $0.17/foz
Instant Savings
Now$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39364.7485 out of 5 Stars. 3936 reviews4.7485 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk., $9.98, $0.05/ea
$998current price $9.98$0.05/eaPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk.
4334.8106 out of 5 Stars. 433 reviews4.8106 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk., $14.98, $1.70/oz
$1498current price $14.98$1.70/ozFixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk.
14904.757 out of 5 Stars. 1490 reviews4.757 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk., $9.98, $0.10/foz
$998current price $9.98$0.10/fozCrest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
3554.7634 out of 5 Stars. 355 reviews4.7634 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $11.88, Was $13.88, $0.12/foz
Instant Savings
Now$1188current price Now $11.88, Was $13.88$13.88$0.12/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
17624.7911 out of 5 Stars. 1762 reviews4.7911 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct., $54.98, $5.50/ea
$5498current price $54.98$5.50/eaOral-B CrossAction X Replacement Brush Heads, 10 ct.
5604.7161 out of 5 Stars. 560 reviews4.7161 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack, $169.98, $84.99/ea
$16998current price $169.98$84.99/eaOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack
8744.603 out of 5 Stars. 874 reviews4.603 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct., $54.98, $5.50/ea
$5498current price $54.98$5.50/eaOral-B FlossAction Electric Toothbrush Replacement Brush Heads, 10 ct.
7424.6334 out of 5 Stars. 742 reviews4.6334 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads, $29.98
$2998current price $29.98Oral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads
1394.1439 out of 5 Stars. 139 reviews4.1439 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color, $299.98, $149.99/ea
$29998current price $299.98$149.99/eaOral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
1644.6646 out of 5 Stars. 164 reviews4.6646 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct., $12.46, Was $14.46
Instant Savings
Now$1246current price Now $12.46, Was $14.46$14.46$2 offEnds Oct 05Listerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct.
244.6667 out of 5 Stars. 24 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 7 Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color, $299.98
$29998current price $299.98Oral-B iO Series 7 Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
4594.3115 out of 5 Stars. 459 reviews4.3115 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping