StarKist Chunk Light Tuna in Oil, 5 oz., 12 pk.
Shipping

Highlights
- Twelve pack of 0.5 ounce cans of tuna
- Wild caught and dolphin safe tuna
- 160 Calories per serving, 20 grams of protein
- Soy Free and Gluten Free
StarKist Chunk Light Tuna in Water, 5 oz., 12 pk., $9.98, Was $10.98, $0.17/oz

StarKist Chunk Light Tuna in Water, 5 oz., 12 pk.


Members also considered
StarKist Chunk Light Tuna in Water, 5 oz., 12 pk., $9.98, Was $10.98, $0.17/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $10.98$10.98$0.17/oz$1 offEnds Oct 04StarKist Chunk Light Tuna in Water, 5 oz., 12 pk.
88214.6923 out of 5 Stars. 8821 reviews4.6923 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStarKist Chunk Light Tuna in Water, 2.6 oz., 10 pk., $10.28, $1.03/ea
$1028current price $10.28$1.03/eaStarKist Chunk Light Tuna in Water, 2.6 oz., 10 pk.
25874.8044 out of 5 Stars. 2587 reviews4.8044 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChicken of the Sea Chunk Light Tuna in Water 5 oz., 10 pk., $10.48, $1.05/ea
$1048current price $10.48$1.05/eaChicken of the Sea Chunk Light Tuna in Water 5 oz., 10 pk.
9224.6909 out of 5 Stars. 922 reviews4.6909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingStarKist Solid White Albacore Tuna in Water, 5 oz., 8 pk., $10.58, Was $11.58, $1.32/ea
Instant Savings
SponsoredNow$1058current price Now $10.58, Was $11.58$11.58$1.32/ea$1 offEnds Oct 04StarKist Solid White Albacore Tuna in Water, 5 oz., 8 pk.
11194.6997 out of 5 Stars. 1119 reviews4.6997 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStarkist Chunk Light Tuna In Water Lunch To-Go, 4.1 oz., 5 ct., $7.58, Was $8.58, $0.37/oz
Instant Savings
Now$758current price Now $7.58, Was $8.58$8.58$0.37/oz$1 offEnds Oct 04Starkist Chunk Light Tuna In Water Lunch To-Go, 4.1 oz., 5 ct.
7034.7553 out of 5 Stars. 703 reviews4.7553 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingStarkist Tuna Salad Kit, 3.6 oz., 9 pk., $8.98, Was $9.98, $1.00/ea
Instant Savings
Now$898current price Now $8.98, Was $9.98$9.98$1.00/ea$1 offEnds Oct 04Starkist Tuna Salad Kit, 3.6 oz., 9 pk.
1644.1463 out of 5 Stars. 164 reviews4.1463 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBumble Bee Solid White Albacore in Water 5 oz., 8 pk., $12.98, $1.62/ea
$1298current price $12.98$1.62/eaBumble Bee Solid White Albacore in Water 5 oz., 8 pk.
21144.6589 out of 5 Stars. 2114 reviews4.6589 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSeason Brand Bone-In Sardines in EVOO, 4.375 oz., 6 pk., $10.98, $1.83/ea
$1098current price $10.98$1.83/eaSeason Brand Bone-In Sardines in EVOO, 4.375 oz., 6 pk.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Canned Atlantic Salmon, 7 oz., 5 pk., $16.98, $3.40/ea
$1698current price $16.98$3.40/eaMember's Mark Canned Atlantic Salmon, 7 oz., 5 pk.
23974.7067 out of 5 Stars. 2397 reviews4.7067 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStarKist Chunk Light Tuna in Water, 43 oz., $10.98, $0.26/oz
$1098current price $10.98$0.26/ozStarKist Chunk Light Tuna in Water, 43 oz.
454.3556 out of 5 Stars. 45 reviews4.3556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSPAM Classic, 12 oz., 8 pk., $25.56, $3.19/ea
$2556current price $25.56$3.19/eaSPAM Classic, 12 oz., 8 pk.
50884.7993 out of 5 Stars. 5088 reviews4.7993 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStarKist Chunk Light Tuna in Water, 66.5 oz., $12.68, $0.19/oz
$1268current price $12.68$0.19/ozStarKist Chunk Light Tuna in Water, 66.5 oz.
2634.2814 out of 5 Stars. 263 reviews4.2814 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlack Top Premium Wild Alaska Pink Salmon 14.75 oz., 4 pk., $12.84, $3.21/ea
$1284current price $12.84$3.21/eaBlack Top Premium Wild Alaska Pink Salmon 14.75 oz., 4 pk.
12104.4537 out of 5 Stars. 1210 reviews4.4537 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Delicious and Nutritious StarKist® Chunk Light Tuna in Oil
StarKist® Chunk Light Tuna in Oil cans are packed with wild caught, light tuna immersed in a mild and mellow vegetable oil. This unique combination enhances the flavor of the tuna, providing a taste experience that consumers have come to love from the StarKist® brand. Each can contains just 160 calories and a whopping 20g of protein, making it a nutrient-dense choice for those seeking a healthy, lean protein source.
Versatile and Convenient
The savory tuna in StarKist® Chunk Light Tuna in Oil cans is a versatile ingredient that can be used in a variety of dishes. From cool pasta salads and filling wraps to hearty casseroles, this tuna makes it easy to incorporate delicious seafood into your everyday meals. It's a convenient option for those with busy lifestyles who still want to enjoy tasty and nutritious food.
Quality You Can Trust
StarKist® Chunk Light Tuna in Oil is packed in the USA and adheres to high quality standards. The tuna is wild caught and dolphin safe, ensuring that it's a choice you can feel good about. It's also gluten-free and contains 180mg of natural Omega-3s, adding to its nutritional value.
Perfect for Various Diet Plans
Whether you're following a Mediterranean, Keto, Paleo, or Weight Watchers diet plan, StarKist® Chunk Light Tuna in Oil fits right in. It's a protein-rich food that aligns with various dietary needs and preferences. Enjoy the delightful taste of StarKist® Chunk Light Tuna in Oil today!
Specifications
Net Weight: 60 ounces
Ingredients: light tuna, soybean oil, water, vegetable broth, salt. Contains fish (tuna).
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 226 reviews
Verified Purchase
I've never seen a 12pk of tuna. I'm so happy to have this. Great price for this as well. This will last me for a couple months. Getting a big quantity helps me to not have to grocery shopping so much!
Verified Purchase
Tuna Fish
We enjoyed the tuna fish we ordered!!
Verified Purchase
I like the one with oil because it tastes better the one in water which taste as like water plan and dry
Items you may like
Capri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
Sponsored$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArmour Vienna Sausage, 4.6 oz., 18 ct., $13.48, $0.75/ea
$1348current price $13.48$0.75/eaArmour Vienna Sausage, 4.6 oz., 18 ct.
23194.7158 out of 5 Stars. 2319 reviews4.7158 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLibby's Vienna Sausage, 4.6 oz., 18 ct., $13.62, $0.76/ea
$1362current price $13.62$0.76/eaLibby's Vienna Sausage, 4.6 oz., 18 ct.
23994.5619 out of 5 Stars. 2399 reviews4.5619 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSPAM Less Sodium,12 oz., 8 pk., $25.56, $0.27/oz
$2556current price $25.56$0.27/ozSPAM Less Sodium,12 oz., 8 pk.
27374.7914 out of 5 Stars. 2737 reviews4.7914 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingHormel Mary Kitchen Corned Beef Hash, 14 oz., 6 pk., $16.68, $0.20/oz
$1668current price $16.68$0.20/ozHormel Mary Kitchen Corned Beef Hash, 14 oz., 6 pk.
12844.7298 out of 5 Stars. 1284 reviews4.7298 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314234.4705 out of 5 Stars. 31423 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242123.811 out of 5 Stars. 24212 reviews3.811 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDinty Moore Beef Stew, 15 oz., 6 pk., $13.98, $2.33/ea
$1398current price $13.98$2.33/eaDinty Moore Beef Stew, 15 oz., 6 pk.
24274.48 out of 5 Stars. 2427 reviews4.48 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStagg Chili Con Carne No Beans, 108 oz., $16.98, $0.16/oz
$1698current price $16.98$0.16/ozStagg Chili Con Carne No Beans, 108 oz.
913.8681 out of 5 Stars. 91 reviews3.8681 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSPAM Classic Singles, 2.5 oz., 12 pk., $13.98, $1.17/ea
$1398current price $13.98$1.17/eaSPAM Classic Singles, 2.5 oz., 12 pk.
Available for ShippingShippingSweet Sue Boneless Chicken with Broth, 50 oz., $11.48, $0.23/oz
$1148current price $11.48$0.23/ozSweet Sue Boneless Chicken with Broth, 50 oz.
874.2184 out of 5 Stars. 87 reviews4.2184 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingHoney Boy Pink Salmon, 14.75 oz., 4 pk., $12.84, $3.21/ea
$1284current price $12.84$3.21/eaHoney Boy Pink Salmon, 14.75 oz., 4 pk.
5244.5878 out of 5 Stars. 524 reviews4.5878 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery