Stacy's Pita Chips Simply Naked, 28 oz.
Shipping

Highlights
- Generous 28 oz. bag size for sharing or stocking up
- Double-baked process gives the chips their distinctive texture and taste
- Stacy's Baked Simply Naked Pita Chips offer a simple and wholesome snacking experience
- Low Saturated Fat - 5g Of Total Fat Per Serving
- Kosher-certified and No MSG
Frito-Lay Flamin' Hot Snacks, Variety Pack, 30 pk. $18.48 $0.62/ea

Frito-Lay Flamin' Hot Snacks, Variety Pack, 30 pk.


Members also considered
SunChips Whole Grain Variety Pack Chips, 30 pk. $18.48 $0.62/ea
Sponsored$1848current price $18.48$0.62/eaSunChips Whole Grain Variety Pack Chips, 30 pk.
35674.7508 out of 5 Stars. 3567 reviews4.7508 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMiss Vickie's Kettle Cooked Potato Chips Variety Pack, 30 pk. $18.48 $0.62/ea
$1848current price $18.48$0.62/eaMiss Vickie's Kettle Cooked Potato Chips Variety Pack, 30 pk.
9074.5998 out of 5 Stars. 907 reviews4.5998 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDoritos Nacho Cheese Tortilla Chips, 1 oz., 50 pk. $18.98 $0.38/oz
$1898current price $18.98$0.38/ozDoritos Nacho Cheese Tortilla Chips, 1 oz., 50 pk.
28634.6762 out of 5 Stars. 2863 reviews4.6762 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCheetos Flamin' Hot Crunchy Snacks, 1 oz., 50 pk. $18.98 $0.38/oz
Sponsored$1898current price $18.98$0.38/ozCheetos Flamin' Hot Crunchy Snacks, 1 oz., 50 pk.
11264.635 out of 5 Stars. 1126 reviews4.635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTakis Fuego Rolled Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk. $17.28 $0.38/ea
$1728current price $17.28$0.38/eaTakis Fuego Rolled Tortilla Chips, 1 oz., 46 pk.
36704.6196 out of 5 Stars. 3670 reviews4.6196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCheetos Puffs Cheese Snacks, 15.25 oz. $3.98 Was $4.48 $0.26/oz
Instant Savings
Now$398current price Now $3.98, Was $4.48$4.48$0.26/oz$0.50 offEnds Oct 25Cheetos Puffs Cheese Snacks, 15.25 oz.
43714.7799 out of 5 Stars. 4371 reviews4.7799 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLay's Classic Potato Chips, 1 oz., 50 pk. $18.98 $0.38/oz
$1898current price $18.98$0.38/ozLay's Classic Potato Chips, 1 oz., 50 pk.
48644.7642 out of 5 Stars. 4864 reviews4.7642 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingUtz Cheeseball Barrel, 28 oz. $7.48 $0.27/oz
$748current price $7.48$0.27/ozUtz Cheeseball Barrel, 28 oz.
34484.6876 out of 5 Stars. 3448 reviews4.6876 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingUtz Jumbo Snack Pack, 1 oz., 42 pk. $14.38 $0.34/ea
$1438current price $14.38$0.34/eaUtz Jumbo Snack Pack, 1 oz., 42 pk.
21364.537 out of 5 Stars. 2136 reviews4.537 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingTakis Fuego Rolled Tortilla Chips, Party Size, 24.7 oz. $5.88 $0.24/oz
$588current price $5.88$0.24/ozTakis Fuego Rolled Tortilla Chips, Party Size, 24.7 oz.
18174.5784 out of 5 Stars. 1817 reviews4.5784 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct. $6.98 $0.50/oz
$698current price $6.98$0.50/ozUtz Halloween Mini Cheese Balls, 56 ct.
10594.5486 out of 5 Stars. 1059 reviews4.5486 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingSlim Jim Giant Smoked Meat Sticks, Original Flavor, 0.97 oz., 24 pk. $18.98 Was $20.98 $0.79/ea
Instant Savings
Now$1898current price Now $18.98, Was $20.98$20.98$0.79/ea$2 offEnds Oct 25Slim Jim Giant Smoked Meat Sticks, Original Flavor, 0.97 oz., 24 pk.
32084.4913 out of 5 Stars. 3208 reviews4.4913 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingLay's Barbecue Potato Chips, 1 oz., 50 pk. $18.98 $0.38/ea
$1898current price $18.98$0.38/eaLay's Barbecue Potato Chips, 1 oz., 50 pk.
12444.7034 out of 5 Stars. 1244 reviews4.7034 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCape Cod Original Kettle Cooked Potato Chips, 28 oz. $7.48 $0.27/oz
$748current price $7.48$0.27/ozCape Cod Original Kettle Cooked Potato Chips, 28 oz.
24844.7411 out of 5 Stars. 2484 reviews4.7411 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFunyuns Onion Rings Snacks, 0.75 oz., 50 ct. $18.98 $0.51/oz
$1898current price $18.98$0.51/ozFunyuns Onion Rings Snacks, 0.75 oz., 50 ct.
14704.7422 out of 5 Stars. 1470 reviews4.7422 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
About Stacy's Pita Chips
Stacy's Pita Chips originated from a humble sandwich cart in Boston. Founder Stacy was driven by passion and hard work, and believed in using only quality, carefully-selected ingredients for her customers. These values persist today and are the secret behind the company's top-notch snacks. Stacy's takes the harder way to ensure the better way, refusing to compromise on quality.
The Making Process
Stacy's Pita Chips are made from real pita bread, baked from a special recipe unique to the brand. The pita bread is then sliced into chips and baked again to achieve a delicious crunch that customers love. This double-baking process gives the chips their distinctive texture and taste.
Time - A Key Ingredient
At Stacy's, time is considered an essential ingredient. Each batch of Stacy's® Pita Chips is given up to 14 hours of baking time to reach perfection. This long baking process ensures that every chip delivers the maximum flavor and crunch. This dedication to time and quality is what they call The Stacy's Way™, and they're not about to change it.
Specifications
Net Weight: 1.75 lbs. (28 ounces)
Includes: 1, 28 oz. bag
Ingredients: Enriched Wheat Flour (Wheat Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamin Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Sunflower Oil and/or Canola Oil, Sea Salt, Whole Wheat Flour, and less than 2% of the following: Organic Cane Sugar, Oat Fiber, Yeast, Malted Barley Flour, Rosemary Extract (Antioxidant), and Ascorbic Acid (Antioxidant).
Allergy Information: Contains Wheat Ingredients.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 440 reviews
Verified Purchase
great chips! careful with delivery
I love these chips. they are crisp and not too greasy. they have a nice toasty taste. My only suggestion is to not get them delivered in an order with anything heavy. We just had a bag delivered as flat as can be without breaking the bag's seal. I'm sure the contents are crumbs. Good tasting crumbs but still crumbs
Verified Purchase
Cracked and Crumbled
Very good pita chip. Goes well with almost anything or just by itself. My Sam's does not stock in store like they used to. That is a problem for me since when they ship the chips break up in the package more than in the store. I wish they would make them available again in-store.
Verified Purchase
Best Chips Ever!
I love these chips, they are specially great with an apple. However, the bag was shipped with a heavy case of drink and most of the chips were crumbled. Attention to whoever is packing!!
Popular products in this category
Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10874.7314 out of 5 Stars. 1087 reviews4.7314 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingUtz Halloween Bats & Jacks Shaped Pretzels Barrel, 66 pcs. $6.98 $0.20/oz
$698current price $6.98$0.20/ozUtz Halloween Bats & Jacks Shaped Pretzels Barrel, 66 pcs.
13074.7207 out of 5 Stars. 1307 reviews4.7207 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChex Mix Traditional Savory Snack Mix, 40 oz. $6.98 Was $7.98 $0.17/oz
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$0.17/oz$1 offEnds Nov 01Chex Mix Traditional Savory Snack Mix, 40 oz.
17354.6104 out of 5 Stars. 1735 reviews4.6104 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJayone Roasted & Lightly Salted Seaweed, 0.17 oz., 24 pk. $8.98 $0.37/ea
$898current price $8.98$0.37/eaJayone Roasted & Lightly Salted Seaweed, 0.17 oz., 24 pk.
5714.5254 out of 5 Stars. 571 reviews4.5254 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingQuest Cheesy 10g Protein Crackers Variety Pack, 14 ct. $20.98 $1.42/oz
$2098current price $20.98$1.42/ozQuest Cheesy 10g Protein Crackers Variety Pack, 14 ct.
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct. $10.58 $0.59/ea
$1058current price $10.58$0.59/eaHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct.
64584.8414 out of 5 Stars. 6458 reviews4.8414 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245684.8631 out of 5 Stars. 24568 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113814.6277 out of 5 Stars. 11381 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery