Sports Research Vitamin B-Complex, B12, Folate, Plant Based Soft Gels, 150 ct
Shipping

Highlights
- Contains a blend of essential B vitamins to support overall wellness
- Formulated with high-quality ingredients for optimal absorption
- Non-GMO and free from artificial additives
- Certified vegan and gluten-free for dietary compatibility
- Packaged in easy-to-swallow capsules
Sports Research Magnesium L-Threonate, 120 Capsules $31.98

Sports Research Magnesium L-Threonate, 120 Capsules


Members also considered
Qunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct. $34.98 $0.23/ea
Sponsored$3498current price $34.98$0.23/eaQunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct.
336404.8364 out of 5 Stars. 33640 reviews4.8364 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Vitamin B12 Quick Dissolve Tablets, 5000 mcg, Cherry, 300 ct. $18.98 $0.06/ea
$1898current price $18.98$0.06/eaMember’s Mark Vitamin B12 Quick Dissolve Tablets, 5000 mcg, Cherry, 300 ct.
25964.7743 out of 5 Stars. 2596 reviews4.7743 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature Made Vitamin B12 1000 mcg Softgels, 400 ct. $25.98 $0.06/ea
$2598current price $25.98$0.06/eaNature Made Vitamin B12 1000 mcg Softgels, 400 ct.
6644.8614 out of 5 Stars. 664 reviews4.8614 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChelated Magnesium Glycinate 160mg (200 veggie capsules) Sam's Club $25.46 $0.13/ea
Sponsored$2546current price $25.46$0.13/eaChelated Magnesium Glycinate 160mg (200 veggie capsules) Sam's Club
274.4815 out of 5 Stars. 27 reviews4.4815 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct. $19.98 $0.11/ea
$1998current price $19.98$0.11/eaMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct.
23934.7915 out of 5 Stars. 2393 reviews4.7915 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Comprehensive Vitamin B Complex
Sports Research® Vitamin B Complex offers all 8 essential B vitamins, including optimal forms of Biotin, B12, and Folic Acid. This supplement is designed to support cellular and nerve functions while aiding various metabolic processes. It's a convenient way to incorporate full-spectrum B vitamins into your daily routine.
Innovative Plantgelâ„¢ Capsule
Delivered in a Vegan Certified and Non-GMO Project Verified Plantgel™ capsule, this product is free from chemicals and fillers. Sports Research® has pioneered the use of tapioca-based, carrageenan-free capsules, ensuring a clean and trustworthy supplement option for your wellness journey.
Premium Quality and Certification
Sports Research® is committed to sourcing the highest quality ingredients globally and partnering with trusted manufacturers. This Vitamin B Complex is Non-GMO Verified, gluten-free, third-party tested, and cGMP compliant, ensuring you receive a product that meets rigorous quality standards.
Specifications
Adults take 2 veggie softgels daily with food, or as recommended by a qualified healthcare professional.
Ingredients: B-COMPLEX. Plantgelâ„¢ capsule (non-GMO modified tapioca starch. vegetable glycerin. purified water. annatto & lycopene [for color]). coconut MCT oil. sunflower lecithin. rice bran wax. OTHER INGREDIENTS: Plantgelâ„¢ capsule (non-GMO modified tapioca starch
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 6 reviews
Vitamin B complex
As a busy mom of three, tiredness has been overwhelming in my everyday day lifestyle and with getting older I needed something for that extra boost of energy without any crashes or jitters that energy drinks does. Started the vitamin B complex and the first day noticed that I wasn't as tired as before plus I had steady energy levels throughout out the day, felt like I was fueling my body. Definitely recommend
2nd bottle -New to B complex
[This review was collected as part of a promotion.] SR is my go to supplement company except for 1 of my 5. This is my 2nd order & take afternoons. Like MCT in capsule.
Love
[This review was collected as part of a promotion.] We've been using Sports research for years!!! Definitely my go to for vitamins and supplements. Love that they are gluten and soy free.
Items you may like
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
SponsoredMembers-only priceGruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420344.707 out of 5 Stars. 42034 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct. $15.67 $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct. $19.98 $0.22/ea
$1998current price $19.98$0.22/eaMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct.
11384.7153 out of 5 Stars. 1138 reviews4.7153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZzzQuil Nighttime Sleep-Aid Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk. $18.48 $0.51/foz
Sam's Cash Offer
Sponsored$1848current price $18.48$0.51/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27ZzzQuil Nighttime Sleep-Aid Liquid, Berry, 12 fl. oz., 3 pk.
19114.6 out of 5 Stars. 1911 reviews4.6 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct. $17.98 $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32644.7331 out of 5 Stars. 3264 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOrgain Organic 21g Plant-Based Protein Powder, Creamy Chocolate Fudge 2.74 lbs.
Members-only priceOrgain Organic 21g Plant-Based Protein Powder, Creamy Chocolate Fudge 2.74 lbs.
21594.6484 out of 5 Stars. 2159 reviews4.6484 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingEmergen-C Vitamin C 1000 mg Powder 250th Anniversary Edition with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 Packets $22.48 $0.25/ea
$2248current price $22.48$0.25/eaEmergen-C Vitamin C 1000 mg Powder 250th Anniversary Edition with Antioxidants Fizzy Drink Mix, 90 Packets
15274.6667 out of 5 Stars. 1527 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGruns Grinch Adult Superfood Multivitamin Gummies, 25 Count
Members-only priceGruns Grinch Adult Superfood Multivitamin Gummies, 25 Count
Available for ShippingShippingPhysician's Choice Women's 50 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
Members-only pricePhysician's Choice Women's 50 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
3504.7514 out of 5 Stars. 350 reviews4.7514 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCheers Restore After Alcohol Aid, 45 ct. $29.96
$2996current price $29.96Cheers Restore After Alcohol Aid, 45 ct.
7514.3342 out of 5 Stars. 751 reviews4.3342 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct. $26.88 $0.30/ea
$2688current price $26.88$0.30/eaMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct.
4714.7558 out of 5 Stars. 471 reviews4.7558 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping