Skintimate Summer Splash Shave Gel, 9.5 oz., 3 pk.
Shipping

Highlights
- Contains (3) 9.5 oz. Skintimate Summer Splash Moisturizing Women's Shave Gel
- Tropical- scented moisturizing shave gel for women
- Hydrating moisturizers plus coconut water to help protect skin
- Designed to provide a smooth glide and reduce irritation
- Delivers ultimate razor protection, ensuring a close and comfortable shave
Gillette Sensitive Shave Gel with Aloe & Shea Butter, 7 oz., 3 pk. $12.54 $0.60/oz

Gillette Sensitive Shave Gel with Aloe & Shea Butter, 7 oz., 3 pk.


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6994.8212 out of 5 Stars. 699 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69874.5825 out of 5 Stars. 6987 reviews4.5825 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk. $11.96 $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16184.6842 out of 5 Stars. 1618 reviews4.6842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23334.7703 out of 5 Stars. 2333 reviews4.7703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
93514.7424 out of 5 Stars. 9351 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42584.7264 out of 5 Stars. 4258 reviews4.7264 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22784.7691 out of 5 Stars. 2278 reviews4.7691 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50144.8197 out of 5 Stars. 5014 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Always Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33534.635 out of 5 Stars. 3353 reviews4.635 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Experience a Tropical Shave
Immerse yourself in a tropical paradise with the Limited Edition Skintimate Summer Splash Women's Shave Gel. This moisturizing shaving gel offers a refreshing tropical scent, featuring notes of coconut, pineapple, and beach wood. The unique formula transforms into a rich, creamy lather that allows your razor to glide effortlessly over your skin, providing ultimate protection against nicks and irritation.
Hydrating and Nourishing
Infused with hydrating moisturizers, including vitamin E and coconut water, the Skintimate Summer Splash Women's Shave Gel helps to replenish your skin's natural moisture. It leaves your skin looking healthy and feeling smooth after every shave. Experience the difference of a shave gel that not only protects but also nourishes your skin.
Dermatologist-Tested and Vegan
The Skintimate shaving gel for women is dermatologist-tested, ensuring it's gentle on your skin. It boasts a vegan formula, free from parabens, silicone, and sulfites. With Skintimate Summer Splash Women's Shave Gel, you can enjoy a luxurious shaving experience while ensuring your skin receives the gentle care it deserves.
Specifications
- Includes: 3 count, 9.5 fl. oz each. Contains total of 28.5 fl. Oz
- Scent: Tropical Scent
- Product Use: Shave Care
Directions: Wet area to be shaved. Dispense onto fingers, or directly on the area to be shaved. Gently rub over skin to produce a rich lather. Shave. Rinse off skin after shaving.
Ingredients: WATER, PALMITIC ACID, TRIETHANOLAMINE, GLYCERYL OLEATE, ISOPENTANE, SORBITOL, STEARIC ACID, ISOBUTANE, PVP, FRAGRANCE, TOCOPHERYL ACETATE, PEG-90M, COCOS NUCIFERA (COCONUT) LIQUID ENDOSPERM, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, OLEA EUROPAEA (OLIVE) FRUIT OIL, PANTHENOL, GLYCERIN, COCOS NUCIFERA (COCONUT) FRUIT JUICE, BLUE 1.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 12 reviews
Verified Purchase
Cool shaving cream
Great product for both men and women
Tropical 🌊🐚🥥🍍🌺
Better than the original (nothing wrong with the pink cans in terms of actual shaving, just unscented)! It smells so tropical and it's perfect for the summer! Stocked up while there was a sale since this scent is limited to the summer.
Verified Purchase
Summer Edition Skintimate Womens shaving cream
Great for sensitive skin. Pleasant subtle fragrance.
Items you may like
Philips Norelco Multigroom 7000 All-in-One Trimmer
Instant Savings
SponsoredMembers-only price$10 offEnds Oct 26Philips Norelco Multigroom 7000 All-in-One Trimmer
10484.3683 out of 5 Stars. 1048 reviews4.3683 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGillette Fusion5 Men's Razor Handle + 9 Cartridges
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Handle + 9 Cartridges
14354.4753 out of 5 Stars. 1435 reviews4.4753 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGillette ProGlide Shield Men's Cartridges, 13 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette ProGlide Shield Men's Cartridges, 13 ct.
11024.5209 out of 5 Stars. 1102 reviews4.5209 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatrol Sleep Melatonin 10mg Per Serving Gummies, Strawberry, 180 ct.
SponsoredMembers-only priceNatrol Sleep Melatonin 10mg Per Serving Gummies, Strawberry, 180 ct.
15214.6437 out of 5 Stars. 1521 reviews4.6437 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBIC Sensitive Men's Disposable Razor, Single Blade, 52 ct. $12.47 $0.24/ea
$1247current price $12.47$0.24/eaBIC Sensitive Men's Disposable Razor, Single Blade, 52 ct.
1664.2711 out of 5 Stars. 166 reviews4.2711 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126654.5109 out of 5 Stars. 12665 reviews4.5109 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Antibacterial Foaming Hand Soap, 67.6 fl. oz., 2 refills $14.98 $7.49/ea
$1498current price $14.98$7.49/eaMember's Mark Antibacterial Foaming Hand Soap, 67.6 fl. oz., 2 refills
3374.4926 out of 5 Stars. 337 reviews4.4926 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Men, Choose Size $35.68 $0.42/ea
$3568current price $35.68$0.42/eaMember's Mark Total Protection Incontinence Underwear for Men, Choose Size
25224.5238 out of 5 Stars. 2522 reviews4.5238 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct.
5824.4777 out of 5 Stars. 582 reviews4.4777 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Total Protection Underpads Extra-Large, 30" x 36", 100 ct. $40.34 $0.40/ea
$4034current price $40.34$0.40/eaMember's Mark Total Protection Underpads Extra-Large, 30" x 36", 100 ct.
12004.6792 out of 5 Stars. 1200 reviews4.6792 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping