Shasta Soda Variety Pack 12 fl. oz., 24 pk.
Shipping

Highlights
- 24 cans - 12 fluid ounces each
- Four flavors: Grape, Twist, Orange, and Tiki Punch
- There is something for everyone to enjoy
- Made in the USA
5-hour ENERGY Shot, Cotton Candy 1.93 fl. oz., 24 pk. $42.84 $0.92/foz

5-hour ENERGY Shot, Cotton Candy 1.93 fl. oz., 24 pk.


Members also considered
7UP, A&W Root Beer and Sunkist Variety Pack 7.5 fl. oz., 30 pk. $15.48 $0.07/foz
Sponsored$1548current price $15.48$0.07/foz7UP, A&W Root Beer and Sunkist Variety Pack 7.5 fl. oz., 30 pk.
20414.6296 out of 5 Stars. 2041 reviews4.6296 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFaygo Soda Variety Pack 12 fl. oz., 24 pk. $8.98 $0.03/foz
$898current price $8.98$0.03/fozFaygo Soda Variety Pack 12 fl. oz., 24 pk.
14434.6812 out of 5 Stars. 1443 reviews4.6812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShasta Cola 12 fl. oz., 24 pk. $8.98 $0.03/foz
$898current price $8.98$0.03/fozShasta Cola 12 fl. oz., 24 pk.
1284.4844 out of 5 Stars. 128 reviews4.4844 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128974.7744 out of 5 Stars. 12897 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozPepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk.
71724.8002 out of 5 Stars. 7172 reviews4.8002 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk.
69204.7712 out of 5 Stars. 6920 reviews4.7712 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Discover a true American classic with Shasta Variety. Shasta soft drink has been a staple on the West Coast since the 1890s. Shasta has become one of the most popular regional soda brands, with over 30 mouthwatering flavors in regular and diet flavors. This Shasta variety pack is a fantastic way to discover the classic soda pop, featuring four of their most popular flavors. Each case includes 24 cans.
Shasta Soft Drink, a West Coast Tradition
Shasta dates back to 1899, when the company was a mineral water business situated at the base of the iconic Mt. Shasta in California. Shasta focused on mineral water sourced from Shasta Springs, selling bottled water exclusively until 1931, when they introduced their first soft drink, Shasta ginger ale.
For the next several decades, Shasta was primarily sold as a mixer for cocktails, featuring club soda, ginger ale and mineral water. In the 1950s, Shasta expanded their product line to include new flavors and lower calorie soft drinks. They shifted from bottling to canning beverages, selling directly to retailers in wholesale prices—these innovations effectively changed the soft drink industry forever. By 1960, Shasta soft drink was well-known throughout the Western U.S.
Today, there are Shasta soda flavors to please every palate, from classic cream sodas and colas to exotic flavors like Shasta Tiki Punch and California Dreamin', an orange creamsicle blend that's a loving nod to their home state. Some of their most popular flavors are also availble in diet forms, including Shasta diet grape soda, root beer, orange and strawberry.
What Shasta Soda Flavors are in the Shasta Variety Pack?
The Shasta Variety pack features some of the most classic flavors, including their very first flavor, Shasta ginger ale. The 24-piece case also includes their classic grape soda, orange and lemon/lime flavors. Each can contains 12 fluid ounces and yields one single serving.
Specifications
Net Volume: 8.52 Liters (288 fluid ounces)
Includes: 24 cans - 12 fluid ounces each
- 6 - Orange
- 6 - Twist
- 6 - Grape
- 6 - Tiki Punch
Orange Ingredients: Carbonated Water, High Fructose Corn Syrup, Citric Acid, Potassium Benzoate (Preservative), Modified Corn Starch, Glyceryl Abietate, Natural Flavor, Yellow 6, Vitamin C (Ascorbic Acid), Sucralose, Calcium Disodium EDTA, Red 40,
Twist Ingredients: Carbonated Water, High Fructose Corn Syrup, Citric Acid, Potassium Citrate, Potassium Benzoate (Preservative), Vitamin C (Ascorbic Acid), Calcium Disodium EDTA, Natural Flavor, Sucralose
Grape Ingredients: Carbonated Water, High Fructose Corn Syrup, Tartaric Acid, Citric Acid, Potassium Benzoate (Preservative), Natural And Artificial Flavors, Red 40, Sucralose, Blue 1
Tiki Punch Ingredients: Carbonated Water, High Fructose Corn Syrup, Citric Acid, Potassium Benzoate (Preservative), Gum Acacia, Natural And Artificial Flavors, Glyceryl Abietate, Red 40, Sucralose
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 216 reviews
Verified Purchase
Fabulous
Every flavor in this combo pack is delicious. Grape and Tiki Punch are my personal favorites. It still tastes just like it did when I was a kid. I highly recommend Shasta Sodas.
Verified Purchase
Grandkids love the Tiki punc and grape
Good sodas especially for the price
Verified Purchase
West Texas Cooling Water!
I am a repeated buyer of this product. My family loves a cold Shasta on a hot day .
Items you may like
A&W Root Beer 12 fl. oz., 24 pk. $11.98 $0.04/foz
Sponsored$1198current price $11.98$0.04/fozA&W Root Beer 12 fl. oz., 24 pk.
13904.7619 out of 5 Stars. 1390 reviews4.7619 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113814.6277 out of 5 Stars. 11381 reviews4.6277 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMountain Dew 12 fl. oz. cans, 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozMountain Dew 12 fl. oz. cans, 36 pk.
34674.7915 out of 5 Stars. 3467 reviews4.7915 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 16.9 fl oz., 24 pk. $15.98 Was $17.78 $0.04/foz
Instant Savings
Now$1598current price Now $15.98, Was $17.78$17.78$0.04/foz$1.80 offEnds Oct 04Sprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 16.9 fl oz., 24 pk.
104704.719 out of 5 Stars. 10470 reviews4.719 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCanada Dry Ginger Ale Soda 12 fl. oz., 24 pk. $11.98 $0.04/foz
$1198current price $11.98$0.04/fozCanada Dry Ginger Ale Soda 12 fl. oz., 24 pk.
51094.7407 out of 5 Stars. 5109 reviews4.7407 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon $6.97 $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242853.8121 out of 5 Stars. 24285 reviews3.8121 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEssentia Bottled Water, Ionized Alkaline Water 1.5 L., 12 pk. $19.98 $0.03/foz
$1998current price $19.98$0.03/fozEssentia Bottled Water, Ionized Alkaline Water 1.5 L., 12 pk.
9664.7381 out of 5 Stars. 966 reviews4.7381 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSquirt Citrus Soda, 12 fl. oz., 24 pk. $11.98 $0.04/foz
$1198current price $11.98$0.04/fozSquirt Citrus Soda, 12 fl. oz., 24 pk.
5234.7897 out of 5 Stars. 523 reviews4.7897 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverypoppi Prebiotic Soda Mini Faves Variety Pack, 7.5 fl. oz., 24 pk $19.98 $0.11/foz
$1998current price $19.98$0.11/fozpoppi Prebiotic Soda Mini Faves Variety Pack, 7.5 fl. oz., 24 pk
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88524.8368 out of 5 Stars. 8852 reviews4.8368 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery