Sensodyne Pronamel Gentle Whitening Toothpaste for Sensitive Teeth, Alpine Breeze, 6.5 oz., 4 pk.

Highlights
- Helps to protect sensitive teeth from acid erosion
- Helps to harden softened enamel
- Fluoride to protect teeth from cavities
- #1 dentist-recommended brand for strengthening and protecting enamel
Philips Sonicare Gentle Clean Replacement Toothbrush Heads, 8 ct., $64.98

Philips Sonicare Gentle Clean Replacement Toothbrush Heads, 8 ct.


Members who viewed this also viewed
Chex Mix Traditional Savory Snack Mix, 40 oz., $7.98, $0.20/oz
Sponsored$798current price $7.98$0.20/ozChex Mix Traditional Savory Snack Mix, 40 oz.
17334.6105 out of 5 Stars. 1733 reviews4.6105 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423274.8564 out of 5 Stars. 42327 reviews4.8564 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk., $22.48, $1.32/oz
$2248current price $22.48$1.32/ozSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
83414.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews4.4919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZiploc Brand Gallon Freezer Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 152 ct., $16.48, $0.11/ea
$1648current price $16.48$0.11/eaZiploc Brand Gallon Freezer Storage Bags, Stay Open Design, Easy to Fill, 152 ct.
155974.8177 out of 5 Stars. 15597 reviews4.8177 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDel Monte Cut Green Beans, 14.5 oz., 8 pk., $8.42, $0.07/oz
$842current price $8.42$0.07/ozDel Monte Cut Green Beans, 14.5 oz., 8 pk.
111004.8095 out of 5 Stars. 11100 reviews4.8095 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKing Arthur Bread Flour, 10 lbs., $8.38, Was $8.98, $0.84/lb
Now$838current price Now $8.38, Was $8.98$8.98$0.84/lb$0.6 offKing Arthur Bread Flour, 10 lbs.
12244.7377 out of 5 Stars. 1224 reviews4.7377 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk., $11.98, $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257474.8583 out of 5 Stars. 25747 reviews4.8583 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245084.8632 out of 5 Stars. 24508 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryVelveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk., $12.98, Was $14.98, $0.14/oz
Now$1298current price Now $12.98, Was $14.98$14.98$0.14/oz$2 offVelveeta Shells & Cheese Original, 12 oz., 8 pk.
48034.7781 out of 5 Stars. 4803 reviews4.7781 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHormel Chili with Beans 15 oz., 6 pk., $10.58, $1.76/ea
$1058current price $10.58$1.76/eaHormel Chili with Beans 15 oz., 6 pk.
23334.6314 out of 5 Stars. 2333 reviews4.6314 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOscar Mayer Shaved Smoked Turkey Breast, 20 oz., 2 pk., $9.97, $0.25/oz
$997current price $9.97$0.25/ozOscar Mayer Shaved Smoked Turkey Breast, 20 oz., 2 pk.
38164.5909 out of 5 Stars. 3816 reviews4.5909 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryThomas' Original Nooks & Crannies English Muffins 12 ct., $5.38, $0.45/ea
$538current price $5.38$0.45/eaThomas' Original Nooks & Crannies English Muffins 12 ct.
46364.7552 out of 5 Stars. 4636 reviews4.7552 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKraft Real Mayo Mayonnaise Single Serve Packets, 200 ct., $11.48, $0.06/ea
$1148current price $11.48$0.06/eaKraft Real Mayo Mayonnaise Single Serve Packets, 200 ct.
7224.572 out of 5 Stars. 722 reviews4.572 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Sensodyne ProNamel Gentle Whitening Toothpaste for Sensitive Teeth, Alpine Breeze (6.5 oz., 4 pack) is a trusted formula to protect your teeth from the daily effects of acid erosion with twice daily brushing. Acidic foods like soda, wine and fruit can weaken the enamel around your teeth. Sensodyne ProNamel Toothpaste helps to re-harden acid-softened enamel. Our Alpine Breeze flavor will make brushing your teeth a refreshing way to start the day. Sensodyne is the #1 trusted brand by dentists to protect enamel.
What Does Sensodyne ProNamel Gentle Whitening Toothpaste for Sensitive Teeth Do?
Sensodyne ProNamel Gentle Whitening Toothpaste for Sensitive Teeth is specially formulated for sensitive teeth and cavity prevention. Its fluoride formulation carries minerals deep below the enamel surface to strengthen and harden weakened enamel and help to further whiten your pearly whites. Continual use of Sensodyne ProNamel Gentle Whitening Toothpaste will protect against painful tooth sensitivity, including sensitivity to cold, heat, contact and sweets.
How Do I Use Sensodyne ProNamel Gentle Whitening Toothpaste?
Adults and children over 12 years of age should use Sensodyne ProNamel Gentle Whitening Toothpaste twice a day (morning and evening) for one minute each. Apply at least a 1-inch strip of ProNamel Toothpaste on a soft bristle toothbrush and be sure to brush all sensitive areas. Do not use more than 3 times a day unless recommended by a doctor or dentist. Minimize swallowing and spit out after brushing. For children under 12 years of age, consult a doctor or dentist.
If tooth sensitivity worsens or persists, stop the use of Sensodyne ProNamel Gentle Whitening Toothpaste. If after four weeks of use pain and sensitivity continue, discontinue use and consult a dentist.
Specifications
Indications
Stop Use Indications
Warnings and disclaimers
Disclaimer
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 335 reviews
Verified Purchase
Great Price
My dentist recommended Sensodyne Pronamel , and I have bought it at my grocery for several years; however, I recently checked out Sam’s Club’s prices, and found it so much less expensive there! The size of the tubes are much larger. If you use Sensodyne regularly, check it out at Sam’s!
Verified Purchase
Better than expected
I have been having trouble with my teeth breaking for years. I finally decided to change toothpaste and this one has made a big difference. I have no had any further breakage which has made a huge difference to me. Highly recommend.
Verified Purchase
Does the job!
Great for sensitive teeth, my son has sensitive teeth due to several physical maladies. He needs this to lower the pain in his teeth. It seems to work for him. We've tried other brands but this seems to work the best. His dentist asked what he uses and agreed that this is a great brand that seems to work well.
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197504.7979 out of 5 Stars. 19750 reviews4.7979 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
302904.8385 out of 5 Stars. 30290 reviews4.8385 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60104.097 out of 5 Stars. 6010 reviews4.097 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Sep 28Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626194.8197 out of 5 Stars. 62619 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
741184.6651 out of 5 Stars. 74118 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySuncast 6'x4' Extra Large Vertical Outdoor Storage Shed with Shelf, $399.00
$39900current price $399.00Suncast 6'x4' Extra Large Vertical Outdoor Storage Shed with Shelf
553.9455 out of 5 Stars. 55 reviews3.9455 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShipping