Sensodyne Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
Shipping

Highlights
- Four 6.5 oz tubes of Sensodyne Advanced Whitening Toothpaste
- Contains fluoride to prevent cavities
- Dual action whitening removes stains and prevents future stains
- #1 dentist recommended brand for sensitive teeth
- 24/7 sensitivity protection
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz

Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6994.8212 out of 5 Stars. 699 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk. $22.48 $1.32/oz
$2248current price $22.48$1.32/ozSensodyne Repair & Protect Toothpaste for Sensitive Teeth, 3.4 oz., 5 pk.
83414.4919 out of 5 Stars. 8341 reviews4.4919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk. $26.98 $1.64/oz
$2698current price $26.98$1.64/ozSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk.
4464.5135 out of 5 Stars. 446 reviews4.5135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22784.7691 out of 5 Stars. 2278 reviews4.7691 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk. $17.98 $1.10/oz
$1798current price $17.98$1.10/ozColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
6654.7128 out of 5 Stars. 665 reviews4.7128 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Advanced Whitening and Sensitivity Protection
Sensodyne Advanced Whitening toothpaste features a dual-action whitening formula designed to remove stains and prevent future ones while providing 24/7 sensitivity protection. This daily care toothpaste is specially formulated for sensitive teeth and contains fluoride to guard against cavities and decay, thereby strengthening your teeth.
How Sensodyne Works
When enamel is worn away due to consumption of everyday acidic foods or drinks, or when gums recede, the dentin underneath becomes exposed. This can lead to tooth sensitivity, particularly when consuming hot and cold food and drinks. The active ingredient in Sensodyne works to soothe the nerves inside the tooth, helping to relieve tooth sensitivity caused by exposed dentin. With consistent use and twice-daily brushing, you can confidently enjoy your hot morning coffee or treat the kids to ice cream after school, knowing Sensodyne has you covered.
Convenient 4-Pack for On-the-Go Needs
Ensure you're always prepared with this 4-pack of toothpaste. It's perfect for on-the-go use, guaranteeing fresh breath and reduced sensitivity wherever you are. Use Sensodyne, the #1 dentist-recommended brand for sensitive teeth, daily to help keep your teeth healthy and strong.
Specifications
| Key Specifications | |
| Total Pack size | 4 pack |
| Flavor | Mint |
| Free From | Artificial Dyes, Parabens, or Peroxides |
| Directions | Adults and children 12 years of age and older: apply at least a 1-inch strip of the product onto a soft bristle toothbrush. Brush teeth thoroughly for at least 1 minute twice a day (morning and evening), and not more than 3 times a day, or as recommended by a dentist or doctor. Make sure to brush all sensitive areas of the teeth. Minimize swallowing. Spit out after brushing. Children under 12 years of age: Consult a dentist or doctor. |
| Ingredients | Potassium nitrate 5% - Antihypersensitivity Sodium fluoride 0.25% (0.16% w/v fluoride ion) - Anticavity |
| Disclaimers | Do not store above 25°C (77°F) CARTON RECYCLE TUBE RECYCLE CAP CHECK LOCALLY. Recycling facilities for this product may not exist in your area Save water Turn off tap while brushing Recyclable Packaging Recyclable Carton Recyclable Tube & Cap. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 89 reviews
Verified Purchase
It really works.
When my dentist recommended it, I had my doubts, but man, it really worked for me. I always had had problems with drinking icy cold water or thawed blueberries in yogurt, and I thought that it had to do with gum. I was told that I would see the results after a couple of weeks of using it daily. I don't know what other customers say, but for me it really works.
Verified Purchase
Great toothpaste
This toothpaste greatly reduces tooth sensitivity to temperature changes in food. It also helps whiten your teeth.
Verified Purchase
Really GREAT toothpaaste.
My husband and I really like this toothpaste. I love the sensitivity of this toothpaste really helps our teeth. I highly recommend this toothpaste. It is truly worth the money.
Items you may like
Colgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk. $15.98 $2.66/ea
Sponsored$1598current price $15.98$2.66/eaColgate Total Plaque Removal Manual Toothbrush, Ultra Soft, 6 pk.
6624.6541 out of 5 Stars. 662 reviews4.6541 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk. $8.98 $0.22/oz
$898current price $8.98$0.22/ozColgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8 oz., 5 pk.
8344.7626 out of 5 Stars. 834 reviews4.7626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCrest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk. $6.48 $0.28/oz
Sam's Cash Offer
$648current price $6.48$0.28/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Kid's Toothpaste, Sparkle Fun, 4.6 oz., 5 pk.
5304.6566 out of 5 Stars. 530 reviews4.6566 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk. $9.98 $0.05/ea
Sponsored$998current price $9.98$0.05/eaPolident Rapid Clean Dental Cleanser Tablets, 102 ct., 2 pk.
4384.8082 out of 5 Stars. 438 reviews4.8082 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk. $17.98 $0.86/oz
$1798current price $17.98$0.86/ozColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk.
7464.6743 out of 5 Stars. 746 reviews4.6743 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk. $14.98 $0.83/oz
$1498current price $14.98$0.83/ozTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk.
524.3269 out of 5 Stars. 52 reviews4.3269 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk. $16.96 Was $18.96 $0.17/foz
Instant Savings
Now$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39384.7473 out of 5 Stars. 3938 reviews4.7473 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct. $14.98 $1.87/ea
$1498current price $14.98$1.87/eaColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.
11904.5529 out of 5 Stars. 1190 reviews4.5529 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk. $14.98 $1.70/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$1.70/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Fixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk.
14904.757 out of 5 Stars. 1490 reviews4.757 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $9.98 $0.10/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.10/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Scope Outlast Mouthwash, Fresh Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
3554.7634 out of 5 Stars. 355 reviews4.7634 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping