Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Disinfectant, Aerosol, Rainshower Scent, 25oz, 4 Count
Shipping

Highlights
- Pack of 4 foaming aerosols, each containing 25 oz.
- Effectively removes soap scum and grime with a pleasant Rainshower scent
- For use on multiple hard, non-porous bathroom surfaces
- Penetrating foam cleans hard to reach places at any angle
- Leaves behind a brilliant shine
Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Lemon Scent, 2 ct., 120 fl. oz., $12.98, $0.11/foz

Pine-Sol Multi-Surface Cleaner, Lemon Scent, 2 ct., 120 fl. oz.


Members also considered
Clorox ToiletWand Toilet Cleaning Kit, Rainforest Rush, 1 ToiletWand Handle + 36 Refills, $17.98, $0.50/ea
Sponsored$1798current price $17.98$0.50/eaFrom $17.98Clorox ToiletWand Toilet Cleaning Kit, Rainforest Rush, 1 ToiletWand Handle + 36 Refills
15104.7636 out of 5 Stars. 1510 reviews4.7636 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct., $10.68, $3.56/ea
$1068current price $10.68$3.56/eaScrubbing Bubbles Mega Shower Aerosol, Disinfectant Spray, Rainshower Scent, 20 oz., 3 ct.
12164.6653 out of 5 Stars. 1216 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk., $11.48, $0.09/foz
$1148current price $11.48$0.09/fozLysol Advanced Toilet Bowl Gel Cleaner 32 fl. oz., 4 pk.
40094.7306 out of 5 Stars. 4009 reviews4.7306 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total, $18.78, $0.04/ea
Sponsored$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434404.8217 out of 5 Stars. 43440 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz., $13.78, $2.30/ea
$1378current price $13.78$2.30/eaClorox Ultra Clean Tablets Toilet Bowl Cleaner, 6 ct., 3.5 oz.
58834.7387 out of 5 Stars. 5883 reviews4.7387 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz., $12.48, $0.09/foz
$1248current price $12.48$0.09/fozClorox Toilet Bowl Cleaner with Bleach, Rain Clean, 6pk., 144 fl. oz.
52864.7777 out of 5 Stars. 5286 reviews4.7777 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count, $12.87, $0.08/foz
$1287current price $12.87$0.08/fozDrano Max Gel Ultra Clog Remover, Powerful Drain Cleaner, Thickest Formula, 80 oz., 2 Count
14314.6485 out of 5 Stars. 1431 reviews4.6485 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Transform Your Bathroom
The Scrubbing Bubbles Foaming Bathroom Cleaner does more than just clean the bathroom. Scrubbing Bubbles cleans the shower, tub, sink, and removes 100% of the soap scum.
What Makes Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner So Effective?
Scrubbing Bubbles Bathroom Grime Fighter Aerosol can be used on multiple surfaces and is specially formulated for tough bathroom grime. You can use Scrubbing Bubbles multi-surface bathroom cleaner on glazed ceramic tile, stainless steel, chrome fixtures, fiberglass, vinyl, glazed porcelain, glass, laminate, Corian, sealed granite and quartz surfaces. The penetrating foam of Scrubbing Bubbles Foaming Bathroom Cleaner cleans hard-to-reach places such as tubs, shower walls, vinyl shower curtains, shower doors, sinks and countertops.
What Cleaning Challenges Can Scrubbing Bubbles Cleaner Solve?
Scrubbing Bubbles cleaner will help you brighten your bathroom and end the glum of soap scum. With the head of Scrubbing Bubbles shower cleaner, send mildew and mold packing. You can even tackle limescale and hard water stains with this and other Scrubbing Bubbles foaming bathroom cleaner products. Say goodbye to dirt and grime, and watch toilet rings disappear once you've unleashed the power of Scrubbing Bubbles.
Cleaning Tips
Scrubbing Bubbles Foaming Bathroom Cleaner provides these tips for cleaning effectively and disinfecting your bathroom from such germs as vancomycin-resistant enterococcus faecalis, Escherichia coli (E. coli), Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus (staph), and Streptococcus pyogenes (strep).
To remove mold and mildew, all you need to do is spray the bubbles bathroom cleaner from a distance of 6-8 inches until thoroughly covered. Allow the foam to penetrate the dirt, mildew and soap scum. Then, wipe with a wet cloth or sponge, and finish by rinsing thoroughly with water.
Specifications
- Size / Count: 100 oz aerosol foam cleaner, 4 cans, 25 oz. each
- Form: Aerosol foam
- Certifications and Claims: Removes 100% of soap scum.
- Scent: Rainshower
- Free of Claims: Contains no CFCs or other depleting substances.
- Allergens / Warnings: Hazards to Humans and Domestic Animals. Causes moderate eye irritation. Avoid contact with eyse, skin or clothing. Do not apply this product around electrical equipment due to the possibility of shock hazard. Refer to packaging for more information on warnings and First Aid Procedures.
- Contains Bleach: No
- Different Packaging Advisory: Product may ship in different packaging than depicted in images.
- Surface Suitability: Can be used on all types of bathroom surfaces. Spot test on all hard, non porous surfaces.
- Use Instructions: Shake well before use. To clean: spray 6-8 inches from surface to be clenaed Allow foam to penetrate. For heavily soiled areas, reapplication may be needed. Remove by wiping away foam with a cloth or sponge. On chrome, rinse with water. To disinfect and deodorize: Pre clean visibly soiled areas. Spray 6-8 inches from hard non-porous surfaces until thoroughly wet. Let stand for 5 minutes. Wipe with a wet cloth or sponge. Rinse food contact surfaces with potable water.
Warnings and disclaimers
Disclaimer
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,601 reviews
Verified Purchase
Works good, smells good
Works good for me. I spray it in my showers every week, wait several hours, then rinse. I have no trouble with soap scum or mold. This product has a pleasant scent and the cans last a long time. I like getting 4 cans at once - don't want to run out of this !
Verified Purchase
Best dirt and grease remover
I use on my windows and window curtains, mirrors, sticky/greasy spots and ac unit to take off the dirt and dust from filter. I just spray anywhere and let it sit about 1minute and rinse or wipe with a wet and them dry cloth or paper towel and it leaves everything looking like new again, i love that i don’t have to scrub all the time with this product.
Verified Purchase
Back saver and works well
Love this foam cleaner! Spray on leave for a couple minutes and wipe down with a microfiber cloth and rinse! Wish it had a better smell.
Items you may like
Simple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill, $10.34, $0.07/oz
Sponsored$1034current price $10.34$0.07/ozSimple Green All-Purpose Cleaner, 172 fl. oz., Spray Bottle + Refill
2124.6966 out of 5 Stars. 212 reviews4.6966 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingScrubbing Bubbles Fresh Gel Toilet Cleaning Stamp, Rainshower, Dispenser with 30 Gel Stamps, 6.69 oz, $12.78, $0.43/ea
$1278current price $12.78$0.43/eaScrubbing Bubbles Fresh Gel Toilet Cleaning Stamp, Rainshower, Dispenser with 30 Gel Stamps, 6.69 oz
1574.5523 out of 5 Stars. 157 reviews4.5523 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz., $16.98, $0.35/oz
$1698current price $16.98$0.35/ozRID-X Septic Tank Treatment Powder, 49 oz.
18974.7928 out of 5 Stars. 1897 reviews4.7928 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3, $12.52, $4.17/ea
Sponsored$1252current price $12.52$4.17/eaPledge® Multisurface Cleaner, Everyday Clean™, Aerosol, Rainshower Scent, 9.7 oz, Pack of 3
794.7429 out of 5 Stars. 79 reviews4.7429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423554.8562 out of 5 Stars. 42355 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count, $33.98
$3398current price $33.98Member's Mark Commercial Shop Towels, 200 Count
2724.3824 out of 5 Stars. 272 reviews4.3824 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct., $14.98, $0.14/ea
$1498current price $14.98$0.14/eaMember's Mark Platinum Clean Automatic Dishwasher Pacs, Fresh Clean, 110 ct.
26134.439 out of 5 Stars. 2613 reviews4.439 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz., $15.48, $0.10/foz
$1548current price $15.48$0.10/fozFrom $15.48Lysol Laundry Sanitizer Additive, Crisp Linen 150 fl. oz.
78354.8847 out of 5 Stars. 7835 reviews4.8847 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz., $8.98, $0.09/foz
$898current price $8.98$0.09/fozPalmolive Antibacterial Dishwashing Liquid Dish Soap, Orange 102 fl.oz.
43704.7675 out of 5 Stars. 4370 reviews4.7675 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray, $10.98
$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color, $17.78, $0.49/ea
$1778current price $17.78$0.49/eaMore options from $17.48Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
6354.8236 out of 5 Stars. 635 reviews4.8236 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping