Scott Shop Towels Original 55 sheets/roll, 12 rolls
Shipping

Highlights
- Super strong, disposable towels
- Works when wet and easily absorbs liquids, oils and grease
- Ideal for changing oil, refilling fluids and general automotive maintenance
- 12 rolls
Marathon Hardwound Roll 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 700 ft./roll $44.98 Was $46.98 $0.02/sft

Marathon Hardwound Roll 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 700 ft./roll


Members also considered
Marathon Centerpull Premium 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 300 sheets/roll $38.88 Was $40.98 $0.03/sft
Instant Savings
SponsoredNow$3888current price Now $38.88, Was $40.98$40.98$0.03/sft$2.10 offEnds Nov 18Marathon Centerpull Premium 1-Ply White Paper Towels, 6 rolls, 300 sheets/roll
9454.546 out of 5 Stars. 945 reviews4.546 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll $26.48 $0.02/sft
$2648current price $26.48$0.02/sftMember's Mark, Huge Roll 2 ply, White, Paper Towel 15 Rolls, 101 sheets/roll
88384.741 out of 5 Stars. 8838 reviews4.741 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMarathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk $32.88 Was $33.88 $0.01/sft
Instant Savings
SponsoredNow$3288current price Now $32.88, Was $33.88$33.88$0.01/sftFrom $32.88$1 offEnds Nov 18Marathon Multifold 1-Ply White Paper Towels 16 pks., 250 towels/pk
29084.6417 out of 5 Stars. 2908 reviews4.6417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOM Individually Wrapped 2-Ply Paper Towels 30 rolls, 110 sheets/roll $35.98 $0.02/sft
$3598current price $35.98$0.02/sftPOM Individually Wrapped 2-Ply Paper Towels 30 rolls, 110 sheets/roll
50334.1119 out of 5 Stars. 5033 reviews4.1119 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get the job done right with Scott® Shop Towels. Strong, absorbent and durable, they're suitable for a variety of tasks. Use them to handle any garage project in your way.
Can Scott Shop Towels be Used to Clean Grease?
Scott shop paper towels are specifically engineered for softness, strength and high absorbency, which makes them suitable for cleaning grease, motor oil and other liquids.
Two Times More Absorbent than the Leading Value Brand Paper Towels
Built for tough tasks, these super-strong shop towels are two times more absorbent than value brand paper towels. They keep working even when wet, making them suitable for cleanups after refilling fluids or oil changes. Use them in restaurants and commercial kitchens. A trusted car companion for decades, they're also great for automotive detail, cleaning up around the garage or simply giving the windows a wipe. And with 12 rolls, you have enough to last a while.
Easy to Use
Get the job done with zero fuss. They're conveniently disposable, so cleanup is easy. Simply use and neatly discard.
Can Scott Shop Towels be Used with Cleaners?
Scott Shop original towels still work even when wet, so they can be used with many of your favorite cleaners. Use them to wipe away grimy build up from work surfaces and to spot clean grease, ink or stains from washable fabric. Scott's disposable towels also provide a convenient option for drying hands, so you don't have to rely on a dirty rag or soiled cloth. They're exactly what you need to get the job done right.
Specifications
- Multipurpose towels
- 55 sheets per roll
- 12 rolls per bundle
- Sheet size: 11" x 9.4"
- Total square feet: 474
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 116 reviews
Verified Purchase
Great towels!
I started using these towels over 20 years ago to save on shop towel washing costs. I never went back. I use them in my mobile maintenance truck and in our screen printing business. Heavy duty!
Verified Purchase
Scott shop towels 12 pack
Scott’s 12 pack of shop towels are a no brained. These towels are perfect when paper towels are not strong enough and cloth towels have to be laundered
Verified Purchase
Good product for major cleaning
We bought these at Sam’s to supplement our regular paper towels. We’re in the midst of January spring cleaning of our house in Texas. It accumulates lots of wind-borne dust which we can get most of with the shop vac but the towels are great for lifting the residue. Very colorful after the pickup.
Items you may like
Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60544.7623 out of 5 Stars. 6054 reviews4.7623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk. $12.84 $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
116024.7058 out of 5 Stars. 11602 reviews4.7058 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk. $11.18 $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
70014.8049 out of 5 Stars. 7001 reviews4.8049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon Embossed 1-Ply White Beverage Napkins, 6 pk., 3000 ct. $17.78 $0.01/ea
Sponsored$1778current price $17.78$0.01/eaMarathon Embossed 1-Ply White Beverage Napkins, 6 pk., 3000 ct.
3044.2434 out of 5 Stars. 304 reviews4.2434 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMarathon 1/8 Fold 2-Ply White Dinner Napkin, 12 pks., 100 napkins/pk. $24.64 $0.02/ea
$2464current price $24.64$0.02/eaMarathon 1/8 Fold 2-Ply White Dinner Napkin, 12 pks., 100 napkins/pk.
10864.7873 out of 5 Stars. 1086 reviews4.7873 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets) $38.98 Was $40.96
Now$3898current price Now $38.98, Was $40.96$40.96From $38.98$1.98 offMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
52264.6483 out of 5 Stars. 5226 reviews4.6483 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArtstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color $10.98 $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaArtstyle 3-Ply Lunch Napkins, 6.5", 200 ct., Choose Color
384.8684 out of 5 Stars. 38 reviews4.8684 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMarathon Interfold Gray Napkin Dispenser 2 ct. $28.47 $14.23/ea
$2847current price $28.47$14.23/eaMarathon Interfold Gray Napkin Dispenser 2 ct.
284.5 out of 5 Stars. 28 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60354.0944 out of 5 Stars. 6035 reviews4.0944 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping