Santa Fe Tortilla Company Carb Chopper Whole Grain with Flax Tortilla Wrap, 22 ct.

Highlights
- Keto Friendly
- 100% Whole Grain
- Omega 3 Oils
- High source of Fiber
The Rustik Oven Sourdough Bread, 16 oz. $4.28 $0.27/oz

The Rustik Oven Sourdough Bread, 16 oz.


Members who viewed this also viewed
The Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk. $7.58 $2.53/ea
Sponsored$758current price $7.58$2.53/eaThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk.
16074.8171 out of 5 Stars. 1607 reviews4.8171 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTortillaLand Uncooked 8" Soft Flour Tortillas 36 ct. $6.73 $0.19/ea
$673current price $6.73$0.19/eaTortillaLand Uncooked 8" Soft Flour Tortillas 36 ct.
12854.8233 out of 5 Stars. 1285 reviews4.8233 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Original Crescent Rolls 32 ct. $7.96 $0.25/ea
$796current price $7.96$0.25/eaPillsbury Original Crescent Rolls 32 ct.
57914.7926 out of 5 Stars. 5791 reviews4.7926 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNate's Honey 100% Pure Raw and Unfiltered Honey, 44 oz.
Members-only priceNate's Honey 100% Pure Raw and Unfiltered Honey, 44 oz.
21744.7314 out of 5 Stars. 2174 reviews4.7314 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingNescafé Taster's Choice Decaf House Blend Instant Coffee, 14 oz. $22.28 $1.59/oz
$2228current price $22.28$1.59/ozNescafé Taster's Choice Decaf House Blend Instant Coffee, 14 oz.
9714.7652 out of 5 Stars. 971 reviews4.7652 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box $17.94 $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131094.6763 out of 5 Stars. 13109 reviews4.6763 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs. $14.98 $4.28/lb
$1498current price $14.98$4.28/lbTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
78004.5137 out of 5 Stars. 7800 reviews4.5137 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySmartfood White Cheddar Popcorn, 17 oz. $5.98 $0.35/oz
$598current price $5.98$0.35/ozSmartfood White Cheddar Popcorn, 17 oz.
40924.7287 out of 5 Stars. 4092 reviews4.7287 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Vitamin B12 Quick Dissolve Tablets, 5000 mcg, Cherry, 300 ct. $18.98 $0.06/ea
$1898current price $18.98$0.06/eaMember’s Mark Vitamin B12 Quick Dissolve Tablets, 5000 mcg, Cherry, 300 ct.
25964.7743 out of 5 Stars. 2596 reviews4.7743 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound $14.92 $4.44/lb
$1492current price $14.92avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound
42074.1041 out of 5 Stars. 4207 reviews4.1041 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNate's Honey 100% Organic Pure Raw and Unfiltered Honey, 40 oz.
Members-only priceNate's Honey 100% Organic Pure Raw and Unfiltered Honey, 40 oz.
67194.6997 out of 5 Stars. 6719 reviews4.6997 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct. $10.58 $0.59/ea
$1058current price $10.58$0.59/eaHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct.
64504.8412 out of 5 Stars. 6450 reviews4.8412 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Our Santa Fe Tortilla Company Homestyle Whole Grain & Flax Tortilla Wraps, A long time Sam’s Club member favorite, now with more tortillas/wraps in your package. The same unique freshly baked Whole Grain taste and soft texture that allows for many uses such as burritos, dessert wraps, quesadillas, mini pizzas, tortilla burgers, and sandwich wraps.
These Tortillas/Wraps are 100% Whole Grain made with whole wheat flour, are vegan, low in Fat, and contain eight (8g) of fiber and protein. The Ground Flaxseed is a high source of Omega-3 oil & fiber, with each tortilla having only 5 Net Carbs, 100 calories, no cholesterol, and are Keto friendly. Healthier for you! They contain no partially hydrogenated oils and zero trans fats, are baked using only high grade low saturated fat healthy expeller pressed Canola oil. High source of Fiber and Protein.
Enjoy the Fresh baked taste of our Santa Fe Tortilla Company Homestyle Whole Grain and Flax Tortilla Wraps. They are unique in taste and texture and carry on the great tradition of a Santa Fe baked tortilla. At the Santa Fe Tortilla Company, we believe we have an obligation to you, our customer, to provide you with high quality, delicious and most important, healthy tortillas. Enjoy
Specifications
Net Weight: 2 lb. 12 oz.
Quantity: 22 Tortillas
Ingredients: Whole Wheat Flour, Water, Expeller Pressed Canola Oil, Vital Wheat Gluten, Ground Flaxseed, Cellulose, Soy Flour, Oat Fiber, Mono-And Diglycerides, Sodium Acid Pyrophosphate. Fumaric Acid, Calcium Propionate (Preservatives), Salt, Guar Gum, Sodium Bicarbonate. Potassium Sorbate (to preserve freshness), Cellulose Gum, Sodium Metabisulfite (Dough Conditioner), Soy Lecithin, Corn Starch.
Allergy Information: Contains Wheat and Soy.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 65 reviews
Please Bring These Back – The Best High-Fiber
These tortillas were absolutely outstanding. Not only were they delicious... with a soft texture, great flavor... but they were also genuinely healthy. Unlike many “low carb” or “high fiber” options that rely on artificial, non-digestible fibers which still raise blood sugar (especially in type 1 diabetes), these used real, natural fiber that did not cause blood sugar spikes. As someone managing type 1 diabetes, I have to be very careful about what claims are made on packaging. Many products that advertise low net carbs actually raise my glucose significantly. These tortillas were a rare exception... they lived up to the nutritional label in a way that was both honest and impactful. I could actually trust these. It is incredibly frustrating that Sam’s Club discontinued them. There are very few truly healthy, blood sugar-friendly bread options out there, and these were one of the only ones that met that standard. I strongly urge Sam’s Club to bring these back. Not just for me, but for everyone looking for a truly healthy, delicious, and blood sugar-conscious tortilla. Please listen to your health-conscious members... we notice when a great product disappears.
Please bring these back!
I'm really missing these tortillas. They tasted great and had impressive stats - 8g fiber, 8g protein, and 100 calories. I ate them several times a week for years. From my experience, these tortillas held-up really well when stuffed with ingredients or warmed on a skillet. Although, I usually ate them plain as a snack.
Verified Purchase
Get them before...never mind.
Loved them so of course Sam's discontinued them
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60354.0944 out of 5 Stars. 6035 reviews4.0944 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60544.7623 out of 5 Stars. 6054 reviews4.7623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection $1,099.00
$1,09900current price $1,099.00HP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1274.2047 out of 5 Stars. 127 reviews4.2047 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLenovo IdeaPad Slim 3 WUXGA Laptop | Qualcomm Snapdragon X | 16GB RAM | 512GB SSD | Windows 11 Home Copilot+ | 2-Year Warranty with Accidental Damage Protection $699.00
$69900current price $699.00Lenovo IdeaPad Slim 3 WUXGA Laptop | Qualcomm Snapdragon X | 16GB RAM | 512GB SSD | Windows 11 Home Copilot+ | 2-Year Warranty with Accidental Damage Protection
494.449 out of 5 Stars. 49 reviews4.449 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping