Roots Farm Fresh Sweet Potato Fries, Frozen, 64 oz.

Highlights
- Covington variety sweet potato from North Carolina
- 14 servings per bag
- Non-GMO
- Gluten-free
Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs. $14.97 $5.99/lb

Nature Raised Farms Fully Cooked Lightly Breaded Chicken Breast Strips, Frozen, 2.5 lbs.


Members who viewed this also viewed
Ore-Ida Crispy Crinkles French Fries, Frozen 8 lbs. $8.58 $1.07/lb
$858current price $8.58$1.07/lbOre-Ida Crispy Crinkles French Fries, Frozen 8 lbs.
64244.7424 out of 5 Stars. 6424 reviews4.7424 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded Mozzarella Sticks, Frozen, 72 ct. $14.82 $0.21/ea
$1482current price $14.82$0.21/eaMember's Mark Breaded Mozzarella Sticks, Frozen, 72 ct.
26404.3902 out of 5 Stars. 2640 reviews4.3902 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned French Fries, Frozen, 64 oz. $5.97 $0.09/oz
$597current price $5.97$0.09/ozMember's Mark Seasoned French Fries, Frozen, 64 oz.
23834.7751 out of 5 Stars. 2383 reviews4.7751 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Italian Herb Grilled Chicken Breasts, priced per pound $12.94 $9.24/lb
$1294current price $12.94avg. price$9.24/lbFinal cost by weightMember's Mark Italian Herb Grilled Chicken Breasts, priced per pound
64064.396 out of 5 Stars. 6406 reviews4.396 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct. $10.58 $0.59/ea
$1058current price $10.58$0.59/eaHC Fudge Bars, Frozen, 18 ct.
64504.8412 out of 5 Stars. 6450 reviews4.8412 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound $15.12 $3.98/lb
$1512current price $15.12avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound
48754.2 out of 5 Stars. 4875 reviews4.2 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz. $8.78 $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73084.7674 out of 5 Stars. 7308 reviews4.7674 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743234.6652 out of 5 Stars. 74323 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Roots Farm Fresh Sweet Potato Fries are the cleanest and crispy on Planet Earth. While most fries are boiled, these sweet potato fries are steamed which keeps them crispy on the outside and nutritious on the inside. Roots Farm makes their products right near where the farmers grow them, and they work diligently to use all parts of the sweet potato to minimize any food waste. One way they do this is by using upcycled sweet potatoes. Upcycled are the potatoes that are considered “ugly” or “misshapen” and would have otherwise been left in the field to rot.
Each fry is certified as gluten-free, non-GMO, vegan, allergen-free, kosher and halal. Roots Farms products are good sources of vitamin A and C and fiber. Roots products do not contain any preservatives, added sugar, artificial colors or artificial flavors.
Good for Families and Good for the Planet
Roots Farm focused their product development on sweet potato products based on their “nature’s orange superfood” status. The sweet potato fries are designed to give health-conscious folks and busy families a way to enjoy nutritious sweet potato products for breakfast, lunch or dinner. Their plan for making products that are good for the planet includes sourcing raw materials that were grown utilizing good agricultural practices, utilizing raw materials that would otherwise be discarded or not used for food, producing the finished products as close to the fields as possible to reduce the carbon footprint and to focus on minimizing waste wherever possible.
Our Story
Roots Farm is a collective of growers and makers who have a common goal to sustainably make crave-worthy food near the fields where they are grown.
Preparation Instructions
Air Fryer: Preheat the basket to 400°F. Fill fryer basket 1/2 full. Fry for 10-12 mins or desired crispiness.
Oven: Preheat the oven to 400°F. Arrange fries on a single layer on a sheet pan. Bake for 25-28 minutes or to desired color.
Specifications
- Keep frozen
- Resealable bag
- Net weight: 4 lbs.
Ingredients: Sweet potatoes (90%), sunflower oil (6%), batter (4%) [tapioca starch, corn flour, salt, leavening {cream of tartar, sodium bicarbonate}, paprika oleoresin {color}].
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 218 reviews
Verified Purchase
Absolutely delicious!!
These are better than the ones I make myself. I fixed these in the air fryer on 400 degrees for 18 minutes, they turned out perfect!! Highly recommend!!
Verified Purchase
A good fry.
Follow the instructions to pre-heat the pan with the oven produces the best product. Good sweet potatoe-y flavor. Easy to prepare. Eat quickly after removing from oven (or air fryer) as they just don't stay hot long - and lose a lot in terms of texture when cold. Plenty of servings per bag (which is r-sealable once you get grip on location of the seal)!
Verified Purchase
Best EVER! Only brand I will buy now.
I am addictedto these and cook a few in the toaster oven or air fryer every day. These are just a slight bit sweet and taste great sprinkled with a light dusting of powdered or cinnamon sugar. I've tried the GV brand, and they are aweful compared to these. GV ones taste like some kind of o ion ring or veggie. They arent sweet at all like these.
Top products
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60354.0944 out of 5 Stars. 6035 reviews4.0944 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528074.6059 out of 5 Stars. 52807 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88364.8366 out of 5 Stars. 8836 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60524.7626 out of 5 Stars. 6052 reviews4.7626 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection $1,099.00
$1,09900current price $1,099.00HP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1274.2047 out of 5 Stars. 127 reviews4.2047 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
Members-only price$211.19 offShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
2054.0341 out of 5 Stars. 205 reviews4.0341 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping