Reynolds Kitchens 8" x 8" Aluminum Cake Pans with Lids, 12 ct.
Shipping

Highlights
- Includes 12 aluminum cake pans and 12 snug-fitting lids
- Disposable 8x8 pans ideal for baking, storing, and transporting
- Non-stick pans designed for hearty desserts and meals
- Strong and sturdy aluminum foil construction
- Attractive blue exterior and recyclable in select communities
Dixie® To Go 16 oz. Paper Cup with Leak-Resistant Lid, 75 ct., $14.78, $0.20/ea

Dixie® To Go 16 oz. Paper Cup with Leak-Resistant Lid, 75 ct.


Members also considered
Reynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct., $13.94, $1.74/ea
$1394current price $13.94$1.74/eaReynolds Kitchens 12" x 9" x 3" Aluminum 10lb Roaster with Lids, 8 ct.
534.6038 out of 5 Stars. 53 reviews4.6038 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct., $11.84, $1.97/ea
$1184current price $11.84$1.97/eaReynolds Kitchens 13" x 9" Aluminum Cake Pans with Lids, 6 ct.
3294.6322 out of 5 Stars. 329 reviews4.6322 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingReynolds Kitchens Medium Aluminum Loaf Pans with Lids, 12 ct., $13.94, $1.16/ea
$1394current price $13.94$1.16/eaReynolds Kitchens Medium Aluminum Loaf Pans with Lids, 12 ct.
814.4938 out of 5 Stars. 81 reviews4.4938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct., $14.48, $0.48/ea
$1448current price $14.48$0.48/eaFrom $14.48Member's Mark Aluminum Steam Table Pans, 1/3 Size 30 ct.
9344.8116 out of 5 Stars. 934 reviews4.8116 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct., $60.98, $1.22/ea
$6098current price $60.98$1.22/eaMember's Mark Aluminum Steam Table Pans, Full Size 50 ct.
3534.8272 out of 5 Stars. 353 reviews4.8272 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct., $31.78, $1.32/ea
$3178current price $31.78$1.32/eaMember's Mark Party Set with 2-hour Safe Heat Chafing Fuel, 24 ct.
12354.7 out of 5 Stars. 1235 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct., $20.78, $1.73/ea
$2078current price $20.78$1.73/eaMember's Mark 6-Hour Safe Heat Chafing Fuel with PowerPad, 12 ct.
22694.7572 out of 5 Stars. 2269 reviews4.7572 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct., $15.48, $3.10/ea
$1548current price $15.48$3.10/eaMember's Mark 16" Catering Tray with Covers 5 ct.
5284.7367 out of 5 Stars. 528 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct., $18.78, $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 3-Compartment 125 ct.
41454.7754 out of 5 Stars. 4145 reviews4.7754 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk., $7.97, $3.98/ea
$797current price $7.97$3.98/eaMember's Mark Chafing Stand Wire Rack, 2 pk.
4494.7216 out of 5 Stars. 449 reviews4.7216 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Effortless Baking and Storage
Reynolds Kitchens Aluminum Foil Dessert Pans with Lids make baking and storing your favorite treats a breeze. Each 8" x 8" aluminum cake pan features a non-stick surface, eliminating the need for oil or spray. Simply pour your batter, bake, and effortlessly slide your cake out after cooling. The included snug-fitting, clear lids make transportation and storage convenient while allowing you to easily see the contents inside.
Strong and Sturdy Design
These aluminum foil pans are designed to be strong and sturdy, making them ideal for baking, storing, and transporting a variety of dishes. Whether you're packaging cinnamon rolls, brownies, or savory sides, the attractive blue exterior adds a touch of elegance to your recipes. The 8" x 8" size is versatile for all kinds of recipes, and cleanup is hassle-free with these recyclable, disposable pans. Plus, the pans and lids stack easily, saving valuable storage space in your kitchen or pantry.
Convenient 12-Pack Set
This set includes 12 pans and 12 lids, ensuring you're well-prepared for any baking occasion. Whether you're hosting a party or preparing meals for the week, this pack provides the perfect solution for your baking and storage needs.
Reynolds Quality Assurance
Reynolds is dedicated to providing products that meet your expectations. If you encounter any issues, the hotline number on the back of the package is available for assistance, ensuring your satisfaction with every purchase.
Specifications
| Key Specifications | |
| Pack Configuration | 12 Cake Pans, 12 Cake Pan Lids |
| Dimensions | Pan: 8" x 8" x 1.625", Lid: 8" x 8" |
| Material | Aluminum |
| Dishwasher Safe | No |
| Features | Lids included, Blue Exterior, Non-Stick Aluminum |
| Certifications | N/A |
| Recyclable | Yes, check locally |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 37 reviews
Verified Purchase
Made my life so much easier.
I'm in a meals ministry at my church. These pans are perfect for baking cakes, lasagna, or other casseroles. It is so nice just to be able to drop something off and not worry about where my baking dishes are. They are just the right size for about 4 servings of most things, hot or cold. The tops are very convenient and much nicer than a piece of foil.
Verified Purchase
Hidden gem with great convenience
First time buying this and will be getting it again soon. Cooking for thanksgiving and taking tomorrow families house was a breeze. You can control the portions with this 8 by 8 pan that comes with a lid. It cooked brownies, cinnamon rolls, peanut butter bars, stuffing, Mac and cheese, green bean casserole, held mashed potatoes and sweet potato casserole. 12 pans per pack made clean up easy for me.
Verified Purchase
Best Pans!!
This pans are the BEST. The lids actually stay on. I use these for the Farmers Market
Other popular items in Restaurant Supplies
Dixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
SponsoredMembers-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Stainless Steel Airpot with Lever (2.2 L), $21.98
$2198current price $21.98Member's Mark Stainless Steel Airpot with Lever (2.2 L)
5724.6521 out of 5 Stars. 572 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack, $11.47
$1147current price $11.47Member's Mark Legal Writing Pad - Perforated Canary 15-Pack
3484.6351 out of 5 Stars. 348 reviews4.6351 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan, $37.98
$3798current price $37.98Member's Mark 14" Aluminum Nonstick Restaurant Fry Pan
1704.7765 out of 5 Stars. 170 reviews4.7765 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct., $38.98
$3898current price $38.98More options from $27.98WinCup Foam Drink Cups 18 Series, White, Multi ct.
964.4167 out of 5 Stars. 96 reviews4.4167 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
Members-only priceDixie to go Insulated Paper Cups, Choose Size
61994.5691 out of 5 Stars. 6199 reviews4.5691 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk., $29.98, $0.30/ea
$2998current price $29.98$0.30/eaPanSaver Ovenable Pan Liners for 4” to 6" Medium and Deep Third and Quarter Size Pans 100 pk.
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk., $11.18, $0.02/ea
$1118current price $11.18$0.02/eaMember's Mark Ultra Premium 2-Ply White Napkins 6 pks., 110 napkins/pk.
69944.8051 out of 5 Stars. 6994 reviews4.8051 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct., $18.78, $0.15/ea
$1878current price $18.78$0.15/eaHefty Supreme Foam Hinged Lid Container, 1-Compartment, 125 ct.
17144.7071 out of 5 Stars. 1714 reviews4.7071 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct., $22.94, $0.05/ea
$2294current price $22.94$0.05/eaMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 3lbs., 500ct.
4084.8456 out of 5 Stars. 408 reviews4.8456 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMembers Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct., $21.94
$2194current price $21.94Members Mark Heavy Duty Paper Food Trays, 2 lbs., 750 ct.
2964.7905 out of 5 Stars. 296 reviews4.7905 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245354.8632 out of 5 Stars. 24535 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278254.8294 out of 5 Stars. 27825 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping