Red House Roasters Founders Reserve Medium Roast Whole Bean Coffee, 27 oz.
Item # 984317932
Current price is USD$19.98
$0.74/oz
Prices may vary in club and online
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.

Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details
Highlights
- 27 ounce bag
- Medium Roast, Whole Bean Coffee
- Caramel, Chocolate, Smooth & Balanced Finish
We also recommend
Everyday Dose Medium Roast Coffee+, $24.98, $2.81/oz

$2498
current price $24.98$2.81/oz
Everyday Dose Medium Roast Coffee+
Sponsored


Hero image 0 of Red House Roasters Founders Reserve Medium Roast Whole Bean Coffee, 27 oz., 0 of 8
Members also considered
Caribou Coffee Whole Bean, Caribou Blend , 40 oz., $23.28, $0.58/oz
$2328current price $23.28$0.58/ozCaribou Coffee Whole Bean, Caribou Blend , 40 oz.
11564.7777 out of 5 Stars. 1156 reviews4.7777 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLuna Roasters Medium Roast Organic Peruvian Whole Bean Coffee, 30 oz., $22.98, $0.77/oz
$2298current price $22.98$0.77/ozLuna Roasters Medium Roast Organic Peruvian Whole Bean Coffee, 30 oz.
2134.4554 out of 5 Stars. 213 reviews4.4554 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLuna Roasters Organic Estate Blend Craft Whole Bean Coffee, Dark Roast 30 oz., $22.98, $0.77/oz
$2298current price $22.98$0.77/ozLuna Roasters Organic Estate Blend Craft Whole Bean Coffee, Dark Roast 30 oz.
2764.6377 out of 5 Stars. 276 reviews4.6377 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPeet's Coffee Dark Roast Whole Bean, Major Dickason's Blend, 32 oz., $23.98, $0.75/oz
$2398current price $23.98$0.75/ozPeet's Coffee Dark Roast Whole Bean, Major Dickason's Blend, 32 oz.
34654.7478 out of 5 Stars. 3465 reviews4.7478 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingTim Hortons Medium Roast Whole Bean Coffee, Orignial Blend 32 oz., $20.98, $0.66/oz
$2098current price $20.98$0.66/ozTim Hortons Medium Roast Whole Bean Coffee, Orignial Blend 32 oz.
8514.6839 out of 5 Stars. 851 reviews4.6839 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBoyer's Coffee Organic Dark Roast Whole Bean Coffee, Mash-Up Blend, 30 oz., $25.98, $0.87/oz
$2598current price $25.98$0.87/ozBoyer's Coffee Organic Dark Roast Whole Bean Coffee, Mash-Up Blend, 30 oz.
4784.6192 out of 5 Stars. 478 reviews4.6192 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingZavida Coffee Whole Bean Coffee, Hazelnut Vanilla, 32 oz., $20.48, $0.64/oz
$2048current price $20.48$0.64/ozZavida Coffee Whole Bean Coffee, Hazelnut Vanilla, 32 oz.
12534.8053 out of 5 Stars. 1253 reviews4.8053 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Crafted with Care and Intention
Red House Roasters, an independent New Jersey coffee company, has been dedicated to quality and sustainability since 2009. Built on direct relationships with farmers worldwide, this brand focuses on showcasing the unique character of each farm and region through intentional roasting practices.A Perfectly Balanced Medium Roast Blend
This refined medium roast blend combines washed and honey-processed Colombian coffees for a bright and structured flavor profile. Paired with wet-hulled Indonesian coffee, it delivers depth and notes of dark fruit richness, creating a harmonious and satisfying cup.An Everyday Coffee with Smooth Finish
Designed for daily enjoyment, this blend offers a bright character complemented by a smooth finish. Whether you're starting your morning or taking a midday break, this coffee is crafted to elevate your experience with every sip.info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.Â
Specifications
Net Weight: 27 ounces
Ingredients: 100% Arabica Coffee
UPC: 00199874637235
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-3 of 9 reviews
Jun 12, 2026
Reviewer name: Heather
5 out of 5 stars
Best Coffee Beans!
Just tried this coffee and it was amazing. Great new find at Sam’s.
Helpful?1DH2H07144F520031123603
Jun 10, 2026
Reviewer name: Alison
5 out of 5 stars
The beans make an outstanding cup of coffee. It is obvious that Sams Club cares about exceptional quality by bringing in Red House Roasters. It is such a perk to being in the Club --and such a fantastic, local, fresh roast! Well done all around.
Helpful?1DH2H07144F520031123603
May 21, 2026
Reviewer name: Rachel
5 out of 5 stars
Freshly roasted coffee at Sam's!! Yay!
So impressed with this coffee. Smooth, rich flavor and I love that the beans are freshly roasted. This small-batch/specialty coffee taste is rare to find in a club-size bag. I love seeing Sam's Club carry specialty coffee! This will be a staple in our home.
Helpful?1DH2H07144F520031123603
Other popular items in Coffee
Maxwell House Original Roast Medium Ground Coffee, 43.1 oz., $15.73, Was $16.98, $0.36/oz
Instant Savings
SponsoredNow$1573current price Now $15.73, Was $16.98$16.98$0.36/oz$1.25 offEnds Oct 27Maxwell House Original Roast Medium Ground Coffee, 43.1 oz.
26294.7246 out of 5 Stars. 2629 reviews4.7246 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCopper Moon Coffee Medium Roast Coffee Pods, Harvest Pack, 36 ct., $14.78, $0.41/ea
$1478current price $14.78$0.41/eaCopper Moon Coffee Medium Roast Coffee Pods, Harvest Pack, 36 ct.
54.2 out of 5 Stars. 5 reviews4.2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLavazza Dolcevita Classico Medium Roast Coffee K-Cup Pods, 80 ct., $36.98, Was $44.98
Instant Savings
Now$3698current price Now $36.98, Was $44.98$44.98$8 offEnds Oct 27Lavazza Dolcevita Classico Medium Roast Coffee K-Cup Pods, 80 ct.
1504.3867 out of 5 Stars. 150 reviews4.3867 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCultivar Coffee Dark Roast Whole Bean, Cream & Sugar, 27 oz., $24.98, $0.93/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.93/ozCultivar Coffee Dark Roast Whole Bean, Cream & Sugar, 27 oz.
Available for ShippingShippingVitaCup Medium-Dark Roast Single Serve Coffee Pods, Genius Blend 60 ct., $44.28, $0.74/ea
$4428current price $44.28$0.74/eaVitaCup Medium-Dark Roast Single Serve Coffee Pods, Genius Blend 60 ct.
3534.6346 out of 5 Stars. 353 reviews4.6346 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBLK & BOLD Dark Roast Whole Bean Coffee, Smoove Operator, 32 oz., $21.98, $0.69/oz
$2198current price $21.98$0.69/ozBLK & BOLD Dark Roast Whole Bean Coffee, Smoove Operator, 32 oz.
Available for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937864.8417 out of 5 Stars. 193786 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545234.8588 out of 5 Stars. 154523 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk., $9.76, $0.22/oz
$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68264.7905 out of 5 Stars. 6826 reviews4.7905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Donut Shop Medium Roast Coffee Pods, 100 ct., $32.98, $0.33/ea
$3298current price $32.98$0.33/eaMember’s Mark Donut Shop Medium Roast Coffee Pods, 100 ct.
208204.6898 out of 5 Stars. 20820 reviews4.6898 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStarbucks Frappuccino Chilled Mocha Coffee Drink, 9.5 oz., 15 pk., $21.98, $0.15/foz
$2198current price $21.98$0.15/fozStarbucks Frappuccino Chilled Mocha Coffee Drink, 9.5 oz., 15 pk.
45964.7724 out of 5 Stars. 4596 reviews4.7724 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDunkin' Donuts Medium Roast K-Cup Coffee Pods, Original Blend, 72 ct., $45.88, $0.64/ea
$4588current price $45.88$0.64/eaFrom $45.88Dunkin' Donuts Medium Roast K-Cup Coffee Pods, Original Blend, 72 ct.
96034.8061 out of 5 Stars. 9603 reviews4.8061 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMcCafe Premium Medium Roast K-Cup Coffee Pods, 94 ct., $47.98, $0.51/ea
$4798current price $47.98$0.51/eaMcCafe Premium Medium Roast K-Cup Coffee Pods, 94 ct.
201244.8229 out of 5 Stars. 20124 reviews4.8229 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping