Pirelli Scorpion AS Plus 3 - 275/60R20 115H Tire
Pickup

Highlights
- All season
- Light truck, SUV, CUV
- 70,000-mile manufacturer's limited warranty
- Excellent wet braking
- Safety in wet weather
- Black sidewall
- Model # 3920700
- Find better visibility this fall with fresh wipers. Click here to shop now.


Members also considered
GBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R14 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $160.77 $160.77/ea
$16077current price $160.77$160.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R14 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
94.8889 out of 5 Stars. 9 reviews4.8889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Sawtooth 18X8.50-8 Golf Cart Tire on 8x7 Almond, 4-4, Steel Wheel $52.77 $52.77/ea
$5277current price $52.77$52.77/eaGreenball Greensaver Sawtooth 18X8.50-8 Golf Cart Tire on 8x7 Almond, 4-4, Steel Wheel
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel - 25X8.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $103.77 $103.77/ea
$10377current price $103.77$103.77/eaGBC Powersports Mongrel - 25X8.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Transmaster STR - ST205/75R14 LRD 105N Special Trailer Radial Tire $70.88 $70.88/ea
$7088current price $70.88$70.88/eaGreenball Transmaster STR - ST205/75R14 LRD 105N Special Trailer Radial Tire
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Dirt Commander 2.0 - 33X10.00R15 8-Ply Rated ATV/UTV Tire $138.77 $138.77/ea
$13877current price $138.77$138.77/eaGBC Powersports Dirt Commander 2.0 - 33X10.00R15 8-Ply Rated ATV/UTV Tire
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire $13.77 $13.77/ea
$1377current price $13.77$13.77/eaGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire
753.92 out of 5 Stars. 75 reviews3.92 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Plus G/T - 215/60-8 Golf Cart Tire $45.77 $45.77/ea
$4577current price $45.77$45.77/eaGreenball Greensaver Plus G/T - 215/60-8 Golf Cart Tire
84.625 out of 5 Stars. 8 reviews4.625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Rib - 16X6.50-8 Lawn & Garden Tire $21.77 $21.77/ea
$2177current price $21.77$21.77/eaGreenball Rib - 16X6.50-8 Lawn & Garden Tire
394.5897 out of 5 Stars. 39 reviews4.5897 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Sawtooth - 18X8.50-8 Golf Cart Tire $35.77 $35.77/ea
$3577current price $35.77$35.77/eaGreenball Greensaver Sawtooth - 18X8.50-8 Golf Cart Tire
784.5513 out of 5 Stars. 78 reviews4.5513 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $153.77 $153.77/ea
$15377current price $153.77$153.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Sawtooth - 4.10/3.50-4 Lawn & Garden Tire $12.77 $12.77/ea
$1277current price $12.77$12.77/eaGreenball Sawtooth - 4.10/3.50-4 Lawn & Garden Tire
144.1429 out of 5 Stars. 14 reviews4.1429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Rib - 15X6.00-6 Lawn & Garden Tire $19.77 $19.77/ea
$1977current price $19.77$19.77/eaGreenball Rib - 15X6.00-6 Lawn & Garden Tire
314.0968 out of 5 Stars. 31 reviews4.0968 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Dirt Commander - 26X9.00-12 ATV/UTV 8-Ply Rated Tire $99.77 $99.77/ea
$9977current price $99.77$99.77/eaGBC Powersports Dirt Commander - 26X9.00-12 ATV/UTV 8-Ply Rated Tire
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Ultra Turf Lawn & Garden - 18x8.50-8 Lawn & Garden Tire $39.77 $39.77/ea
$3977current price $39.77$39.77/eaGreenball Ultra Turf Lawn & Garden - 18x8.50-8 Lawn & Garden Tire
74.7143 out of 5 Stars. 7 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 33X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $175.77 $175.77/ea
$17577current price $175.77$175.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 33X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
64.1667 out of 5 Stars. 6 reviews4.1667 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Before purchasing tires, make sure to use our Tire Finder to select the right fit for your vehicle.
The Scorpion AS Plus 3 is Pirelli's new, completely redesigned Touring All Season tire for crossovers, sport utility vehicles, and pick-up trucks. Part of Pirelli's PLUS Line of products, the Scorpion AS Plus 3 is designed to better meet the needs of drivers in the North American market. It sports a new tread pattern, compound and construction yielding outstanding mileage, enhanced performance, improved wet/dry handling, and increased comfort with a quieter ride compared to its previous generation.
More Mileage
Innovative tread compound designed to go the extra mile while delivering all-season performance.
Confident Control
Full-depth tread sipes that work from the first mile to the last mile for improved traction, handling, and braking.
3D Techology
3D sipe technology that work together with the tread pattern to delivery confident handling, dry or wet.
Specifications
Specifications
| Product Details | |
| Tire Size: | 275/60R20 |
| Service Description: | 115H |
| Sidewall: | Black sidewall |
| Material # or MSPN: | 3920700 |
| Rim Width (min. to max.): | 7.5 - 9.5 |
| Section Width: | 11 |
| Overall Diameter: | 33 |
| Tread Depth (32nds): | 12 |
| RPM: | 630 |
| Max Load (lbs.): | 2679 psi @44 lbs |
| UTQG Rating | |
| Treadwear: | 800 |
| Traction: | A |
| Temperature: | A |
Warnings and disclaimers
Disclaimer
With the purchase of 4 tires, the Tire Installation Package ($20 per tire) includes:
- Free Installation for Plus, when you buy 4 tires
- Tire Mounting
- Free Lifetime Rotation & Balance
- Free Lifetime Flat Repair
- 5 years Road Hazard Protection (Excluding New York State)
- 4 years of 24-hour Roadside Assistance
***Road hazard protection not available in New York for new tire purchase after 2/28/2291
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 198 reviews
Verified Purchase
Great tire deal
Great tire deal. I needed new tires as they were about 8 years old even with very low mileage and found Sam's had a good deal on the Pirellis which were rated as very quiet. The car is a bit quiter now and very smooth on the new tires. Had to go to a different tire installer to get 'donut' tire replacement for spare as Sam's does not carry them.
Verified Purchase
Excellent tires and a very good price.
These tires are excellent. They are quieter than the originals on my 2023 Outback and are supposed to be very good on treadlwear and wet surfaces. The price at Sam's was below other tire companies and there was a $100 discount if you bought 4 of them.
Verified Purchase
Grosse Pointe Farms
Tha manager was exceptionally professional however the Tecnician had the worst attitude and did not want to hold a conversation with me about the tire gages.
Items you may like
Simpli-Magic Multi-Purpose Microfiber Cleaning Cloth Wash Towels, Pack of 100 (12” x 12”), Choose Color $39.98
Sponsored$3998current price $39.98Simpli-Magic Multi-Purpose Microfiber Cleaning Cloth Wash Towels, Pack of 100 (12” x 12”), Choose Color
174.7059 out of 5 Stars. 17 reviews4.7059 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlueDEF Diesel Exhaust Fluid (2.5 gal.)
Members-only priceBlueDEF Diesel Exhaust Fluid (2.5 gal.)
13024.7811 out of 5 Stars. 1302 reviews4.7811 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color $17.78 $0.49/ea
$1778current price $17.78$0.49/eaMore options from $17.48Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
6424.8224 out of 5 Stars. 642 reviews4.8224 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingShell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles $97.98 Was $110.98 $16.33/ea
Instant Savings
Now$9798current price Now $97.98, Was $110.98$110.98$16.33/ea$13 offEnds Oct 19Shell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles
7994.7997 out of 5 Stars. 799 reviews4.7997 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPeak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28" $10.88
$1088current price $10.88Peak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28"
33264.3725 out of 5 Stars. 3326 reviews4.3725 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSimpli-Magic Multi-Purpose Terry Towels 60-Pack, 15" x 18" Quick Dry White – Auto Cleaning and Detailing, Bar Towels, Shop & Household Use $34.98
$3498current price $34.98Options from $34.98 – $124.98Simpli-Magic Multi-Purpose Terry Towels 60-Pack, 15" x 18" Quick Dry White – Auto Cleaning and Detailing, Bar Towels, Shop & Household Use
204.55 out of 5 Stars. 20 reviews4.55 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHeavy-Duty Keter Masterloader Rolling ToolBox + 18in Cantilever Organizer / Telescoping Handle $49.98 Was $69.98
Now$4998current price Now $49.98, Was $69.98$69.98$20 offHeavy-Duty Keter Masterloader Rolling ToolBox + 18in Cantilever Organizer / Telescoping Handle
464.5 out of 5 Stars. 46 reviews4.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingWestinghouse 2000 Lumen Rechargeable LED Work Light, Portable 3-Head Garage & Mechanic Light with Magnetic Side Lights, USB Power Bank and Cordless Design $34.98 Was $39.98
Instant Savings
Now$3498current price Now $34.98, Was $39.98$39.98$5 offEnds Oct 24Westinghouse 2000 Lumen Rechargeable LED Work Light, Portable 3-Head Garage & Mechanic Light with Magnetic Side Lights, USB Power Bank and Cordless Design
574.8246 out of 5 Stars. 57 reviews4.8246 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPeak Rear Wiper Blade - 10", 11", 12", 13", 14", 15", 16" $10.88
$1088current price $10.88Peak Rear Wiper Blade - 10", 11", 12", 13", 14", 15", 16"
284.1429 out of 5 Stars. 28 reviews4.1429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDuracell Automotive Battery, Group Size 47 H5 $139.88
$13988current price $139.88Duracell Automotive Battery, Group Size 47 H5
804.5375 out of 5 Stars. 80 reviews4.5375 out of 5 starsAvailable for PickupPickup