Pirelli P7 A/S Plus 3 - 225/55R18 98H Tire
Pickup

Highlights
- All-season touring tire for CUVs and sedans
- 70,000-mile manufacturer's limited warranty
- Exceptional handling and braking
- Confidence that lasts in all seasons
- Black sidewall
- Find better visibility this fall with fresh wipers. Click here to shop now.


Members also considered
GBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R14 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $160.77 $160.77/ea
$16077current price $160.77$160.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R14 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
94.8889 out of 5 Stars. 9 reviews4.8889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Sawtooth 18X8.50-8 Golf Cart Tire on 8x7 Almond, 4-4, Steel Wheel $52.77 $52.77/ea
$5277current price $52.77$52.77/eaGreenball Greensaver Sawtooth 18X8.50-8 Golf Cart Tire on 8x7 Almond, 4-4, Steel Wheel
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel - 25X8.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $103.77 $103.77/ea
$10377current price $103.77$103.77/eaGBC Powersports Mongrel - 25X8.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Transmaster STR - ST205/75R14 LRD 105N Special Trailer Radial Tire $70.88 $70.88/ea
$7088current price $70.88$70.88/eaGreenball Transmaster STR - ST205/75R14 LRD 105N Special Trailer Radial Tire
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Dirt Commander 2.0 - 33X10.00R15 8-Ply Rated ATV/UTV Tire $138.77 $138.77/ea
$13877current price $138.77$138.77/eaGBC Powersports Dirt Commander 2.0 - 33X10.00R15 8-Ply Rated ATV/UTV Tire
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire $13.77 $13.77/ea
$1377current price $13.77$13.77/eaGreenball Wheelbarrow Lawn & Garden - 4.80/4.00/R8 55 Tire
753.92 out of 5 Stars. 75 reviews3.92 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Plus G/T - 215/60-8 Golf Cart Tire $45.77 $45.77/ea
$4577current price $45.77$45.77/eaGreenball Greensaver Plus G/T - 215/60-8 Golf Cart Tire
84.625 out of 5 Stars. 8 reviews4.625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $153.77 $153.77/ea
$15377current price $153.77$153.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 30X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Greensaver Sawtooth - 18X8.50-8 Golf Cart Tire $35.77 $35.77/ea
$3577current price $35.77$35.77/eaGreenball Greensaver Sawtooth - 18X8.50-8 Golf Cart Tire
784.5513 out of 5 Stars. 78 reviews4.5513 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Rib - 16X6.50-8 Lawn & Garden Tire $21.77 $21.77/ea
$2177current price $21.77$21.77/eaGreenball Rib - 16X6.50-8 Lawn & Garden Tire
394.5897 out of 5 Stars. 39 reviews4.5897 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Sawtooth - 4.10/3.50-4 Lawn & Garden Tire $12.77 $12.77/ea
$1277current price $12.77$12.77/eaGreenball Sawtooth - 4.10/3.50-4 Lawn & Garden Tire
144.1429 out of 5 Stars. 14 reviews4.1429 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreenball Rib - 15X6.00-6 Lawn & Garden Tire $19.77 $19.77/ea
$1977current price $19.77$19.77/eaGreenball Rib - 15X6.00-6 Lawn & Garden Tire
314.0968 out of 5 Stars. 31 reviews4.0968 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel - 27X9.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $121.77 $121.77/ea
$12177current price $121.77$121.77/eaGBC Powersports Mongrel - 27X9.00R12 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
45 out of 5 Stars. 4 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Mongrel SQ - 33X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire $175.77 $175.77/ea
$17577current price $175.77$175.77/eaGBC Powersports Mongrel SQ - 33X9.50R15 10-Ply Rated ATV/UTV Tire
64.1667 out of 5 Stars. 6 reviews4.1667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGBC Powersports Dirt Commander - 26X9.00-12 ATV/UTV 8-Ply Rated Tire $99.77 $99.77/ea
$9977current price $99.77$99.77/eaGBC Powersports Dirt Commander - 26X9.00-12 ATV/UTV 8-Ply Rated Tire
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Before purchasing tires, make sure to use our Tire Finder to select the right fit for your vehicle.
The P7 All Season Plus 3 is Pirelli's new, completely redesigned Touring All-Season tire for CUVs and sedans. Part of Pirelli's Plus line of products, the P7 All Season Plus 3 is designed to better meet the needs of drivers in the North American market. It sports a new tread pattern, compound and construction yielding outstanding mileage, enhanced winter performance, improved wet/dry handling and increased comfort with a quieter ride compared to its previous generation.
More Mileage
Innovative tread compound designed to go the extra mile while delivering all-season confidence.
Confident Control
Full-depth tread sipes that work mile after mile for improved traction, handling and braking.
3D Sipe Technology
3D Sipe Technology that works together with the tread pattern to deliver a confident handling feel, dry or wet.
Specifications
| Product Details | |
| Tire Size: | 225/55R18 |
| Service Description: | 98H |
| Sidewall: | Black sidewall |
| Material # or MSPN: | 3916200 |
| Rim Width (min. to max.): | 6.0 - 8.0 |
| Section Width: | 9.2 |
| Overall Diameter: | 27.8 |
| Tread Depth (32nds): | 10 |
| RPM: | 233 |
| Max Load (lbs.): | 1653 lbs @50 psi |
| UTQG Rating | |
| Treadwear: | 740 |
| Traction: | A |
| Temperature: | A |
Warnings and disclaimers
Disclaimer
With the purchase of 4 tires, the Tire Installation Package ($20 per tire) includes:
- Free Installation for Plus, when you buy 4 tires
- Tire Mounting
- Free Lifetime Rotation & Balance
- Free Lifetime Flat Repair
- 5 years Road Hazard Protection (Excluding New York State)
- 4 years of 24-hour Roadside Assistance
***Road hazard protection not available in New York for new tire purchase after 2/28/2711
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 22 reviews
Verified Purchase
New tires for an old car!
The Pirelli tires I got from Sam's are wonderful! Can already tell a huge difference especially on wet roads. Fair price, good service at Sams. Very nice! Highly recommend.
Verified Purchase
Great tires
After a quote from the Subaru dealer for 4 new tires, I drove across the road ( literally, they’re that close) to Sam’s and purchased 4 Pirelli tires with installation and warranty for about 30% less.
Verified Purchase
Good choice for mid-sized suv!
I've had these tires about two weeks, and so far I'm pleased with them. They ride comfortably, with decent road noise, and they handle well. I've had them in limited wet conditions, and so far they've been good.
Items you may like
Shell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles $97.98 Was $110.98 $16.33/ea
Instant Savings
SponsoredNow$9798current price Now $97.98, Was $110.98$110.98$16.33/ea$13 offEnds Oct 19Shell Rotella T4 Triple Protection 15W-40 Diesel Engine Oil6-pack/1 gallon bottles
7994.7997 out of 5 Stars. 799 reviews4.7997 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlueDEF Diesel Exhaust Fluid (2.5 gal.)
Members-only priceBlueDEF Diesel Exhaust Fluid (2.5 gal.)
13044.7814 out of 5 Stars. 1304 reviews4.7814 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color $17.78 $0.49/ea
$1778current price $17.78$0.49/eaMore options from $17.48Member's Mark Microfiber Towels, 16" x 16", 36 ct., Choose Color
6434.8227 out of 5 Stars. 643 reviews4.8227 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShell Rotella T5 15W-40 Synthetic Blend Heavy-Duty Diesel Engine Oil, 3-pack/1 gallon bottles $76.98 $25.66/ea
Sponsored$7698current price $76.98$25.66/eaShell Rotella T5 15W-40 Synthetic Blend Heavy-Duty Diesel Engine Oil, 3-pack/1 gallon bottles
1934.7876 out of 5 Stars. 193 reviews4.7876 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMobil Delvac 1300 Super Heavy Duty Premium Synthetic Blend Diesel Engine Oil 15W-40 4, 1-gallon bottles $66.98 $16.75/ea
$6698current price $66.98$16.75/eaMobil Delvac 1300 Super Heavy Duty Premium Synthetic Blend Diesel Engine Oil 15W-40 4, 1-gallon bottles
10224.8415 out of 5 Stars. 1022 reviews4.8415 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors $16.98 Was $17.98 $0.71/ea
Now$1698current price Now $16.98, Was $17.98$17.98$0.71/ea$1 offMember's Mark 24" x 16" Microfiber Towels 24 pk., 3 Colors
3704.773 out of 5 Stars. 370 reviews4.773 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSTANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power $97.98
$9798current price $97.98STANLEY FATMAX 1200 Amp Jump Starter + 120 PSI Air Compressor & USB Power
3194.3072 out of 5 Stars. 319 reviews4.3072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMobil 1 5W-30 High Mileage Advanced Full Synthetic Motor Oil 6 pack, 1-quart bottles $43.98 $7.33/qt
$4398current price $43.98$7.33/qtMobil 1 5W-30 High Mileage Advanced Full Synthetic Motor Oil 6 pack, 1-quart bottles
9984.8577 out of 5 Stars. 998 reviews4.8577 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMobil 1 5W-30 6 pk, 1 quart bottles $43.98 $7.33/qt
$4398current price $43.98$7.33/qtMobil 1 5W-30 6 pk, 1 quart bottles
17074.877 out of 5 Stars. 1707 reviews4.877 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Tarp with Reinforced Corners, Blue/Gray 16' x 12' $15.48
$1548current price $15.48Member's Mark Commercial Tarp with Reinforced Corners, Blue/Gray 16' x 12'
1214.7355 out of 5 Stars. 121 reviews4.7355 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping