Pillsbury Original Crescent Rolls 32 ct.
Curbside Pickup

Highlights
- CRESCENT ROLLS: Get warm and fresh bread from the oven in about 10 minutes and complete your favorite weeknight meal with Pillsbury Crescents
- QUICK AND EASY: No measuring or mixing required with quick and easy Pillsbury crescents
- SIMPLE INGREDIENTS: No colors from artificial sources and no high fructose corn syrup
- HOMEMADE TASTE: Fresh from the oven, every bite will remind you of that home-cooked feeling you love
- BOX CONTAINS: four 8-oz. cans, makes 32 Crescent Rolls
Country Crock Original Spread 5 lbs., $7.82, $0.10/oz

Country Crock Original Spread 5 lbs.


Members also considered
Ball Park Beef Franks, 24 ct., $10.98, $3.91/lb
Sponsored$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
92914.6866 out of 5 Stars. 9291 reviews4.6866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221824.7301 out of 5 Stars. 22182 reviews4.7301 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245084.8632 out of 5 Stars. 24508 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCountry Crock Original Spread 5 lbs., $7.82, $0.10/oz
Sponsored$782current price $7.82$0.10/ozCountry Crock Original Spread 5 lbs.
252534.5117 out of 5 Stars. 25253 reviews4.5117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78774.8032 out of 5 Stars. 7877 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69344.7107 out of 5 Stars. 6934 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct., $9.47, $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct., $9.36, $0.13/ea
$936current price $9.36$0.13/eaKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct.
138704.818 out of 5 Stars. 13870 reviews4.818 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz., $5.54, $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73734.8631 out of 5 Stars. 7373 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal., $3.62, $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98024.689 out of 5 Stars. 9802 reviews4.689 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPhiladelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk., $7.28, $1.82/ea
$728current price $7.28$1.82/eaPhiladelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk.
183704.8853 out of 5 Stars. 18370 reviews4.8853 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal., $3.42, $0.03/foz
$342current price $3.42$0.03/fozMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal.
108784.6349 out of 5 Stars. 10878 reviews4.6349 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk., $8.47, $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
36984.6812 out of 5 Stars. 3698 reviews4.6812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk., $5.98, $0.19/oz
$598current price $5.98$0.19/ozMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk.
31254.7776 out of 5 Stars. 3125 reviews4.7776 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk., $4.84, $0.05/foz
$484current price $4.84$0.05/fozMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.
53214.748 out of 5 Stars. 5321 reviews4.748 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
No measuring or mixing required with quick and easy Pillsbury Refrigerated Crescent Roll Dough. Fresh from the oven, every bite will remind you of that home-cooked feeling you love.
The Pillsbury Brand Story
Starting with a few flour mills on the banks of the Mississippi River in 1869, Pillsbury has been helping families make memories through food for over 150 years. They continue that tradition by bringing easy, freshly baked meals to your table with Crescents, Biscuits, Cinnamon Rolls, Cookies and Pie Crust (with help from the Pillsbury Doughboy, of course!). Pillsbury strives to make homemade moments extra special through products and recipes, which help make cooking and baking easy, affordable and convenient for even the busiest families.
Beef Wellington for Two Recipe
Perfectly cooked beef and a crisp crescent crust make this the perfect way to quickly serve a favorite.
Recipe and image courtesy of Pillsbury.
Ingredients:
- 1/8 teaspoon pepper
- 2 beef tenderloin steaks, 1.5" thick (6 oz. each)
- 2 teaspoons olive oil
- 2 tablespoons sun-dried tomato pesto sauce and spread (from 8-oz. jar)
- 1 can (4 oz.) Pillsburyâ„¢ refrigerated crescent rolls
- 1 egg, slightly beaten
- 1 tablespoon cold water
Steps:
- Heat oven to 375°F. Line small cookie sheet with parchment paper. Sprinkle pepper on both sides of steaks.
- In heavy 10-inch skillet, heat oil over medium-high heat. Add steaks; cook about 1 minute on each side, turning once, or until browned. Transfer steaks to plate. Spread top of each with 1 tablespoon pesto. Cover with plastic wrap; let stand 20 minutes at room temperature to cool down for easier handling.
- Meanwhile, on lightly floured work surface, separate dough into 2 rectangles; firmly press perforations to seal. Roll out each rectangle into 5 1/2-inch squares. With 1 1/2- to 2-inch heart-shaped cutter, cut 2 heart shapes from 2 corners of each dough square; set hearts aside.
- Place 1 steak pesto side down in the center of 1 dough square. Fold opposite corners up and around steak; repeat with the remaining 2 corners. Smooth and shape dough to encase steak; place seam side down on cookie sheet. Repeat with remaining steak and dough square.
- In a small bowl, beat egg and water well with fork or whisk. Lightly brush top and sides of dough with egg mixture. Place 2 dough hearts on top of each overlapping slightly; lightly brush hearts with egg mixture.
- Bake 22 to 25 minutes or until crust is golden brown and thermometer inserted in center of steak reads 145°F. Let stand at room temperature 3 minutes before serving. (Temperature will rise at least 10° to 15° during standing time.)
Expert Tips:
- A traditional Beef Wellington is an entire fillet of beef that has been covered with liver pâté or a seasoned mushroom mixture, wrapped in pastry and baked. These individual Wellingtons are perfect for a special Valentine’s dinner.
- If beef tenderloin steaks are irregular in shape, tie with kitchen string before browning. Remove string before wrapping in the dough.
Shopping List Suggestions:
In addition to Pillsbury Original Crescent Rolls and Member's Mark Pesto Sauce, we suggest you use one of the following quality meat selections for this recipe:
Specifications
- Keep refrigerated
- Taco Crescent Ring recipe on back of package
- Ranch Chicken Rollup Bake recipe on back of package
- Sloppy Joe Crescent Cups recipe on back of package
- Net weight: 32 oz. (four 8 oz. cans)
Ingredients: Enriched Flour Blenched (wheat flour, niacin, ferrous sulfate, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), Water, Vegetable Shortening (soybean, and palm oil, hydrogenated palm oil, fractionated palm oil, water, mono and diglycerides, TBHQ and citric acid [preservatives], beta carotene [for color]), Sugar, Baking Powder (baking soda, sodium acid pyrophosphate, sodium aluminum phosphate). Contain 2% or less of: Soybean Oil, Vital Wheat Gluten, Dextrose, Salt, Monoglycerides, Potassium Chloride, Annatto Extract (for color).
Contains: Wheat Ingredients.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,848 reviews
Verified Purchase
Quick item to make and great with sopping up.
If you need for a quick part of a meal like sopping up gravy or eat with a stew these are great. Quick to make and easy. I also eat them as a snack with some jelly or preserves. Longest part in prep is waiting for the oven to heat to temp. Not a messy item to prepare. My one small complaint is sometimes I would prefer a larger crescent but it's not a game changer.
Verified Purchase
Crescent rolls March 2022
I always keep these on-hand. Not only do the kids love them cooked per package directions but i create lots of other meals using these. These are a staple in our home.
Verified Purchase
Made lil pigs in a blanket
I cut the crescent roll into 3 pieces and put a lil smokie in each one. Baked them all after spreading a little butter on top and they came out really good.
Other popular items in Fresh Food
Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct., $18.84
Sponsored$1884current price $18.84Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct., $34.97, $1.94/ea
$3497current price $34.97$1.94/eaMember's Mark 80/20 Ground Angus Beef Patties, Frozen, 1/3 lb., 18 ct.
101054.6647 out of 5 Stars. 10105 reviews4.6647 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz., $8.28, $0.26/oz
$828current price $8.28$0.26/ozBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz.
33854.7645 out of 5 Stars. 3385 reviews4.7645 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk., $7.58, $2.53/ea
Sponsored$758current price $7.58$2.53/eaThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk.
16004.8181 out of 5 Stars. 1600 reviews4.8181 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNestle Coffee mate Liquid Creamer Pump, French Vanilla, 50.7 fl. oz., $14.98, $0.30/foz
$1498current price $14.98$0.30/fozNestle Coffee mate Liquid Creamer Pump, French Vanilla, 50.7 fl. oz.
6124.6618 out of 5 Stars. 612 reviews4.6618 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs., $9.94, $5.68/lb
$994current price $9.94$5.68/lbBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs.
32194.7987 out of 5 Stars. 3219 reviews4.7987 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct., $11.47, $1.43/ea
$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct., $8.74, $0.36/ea
$874current price $8.74$0.36/eaArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct.
30994.7318 out of 5 Stars. 3099 reviews4.7318 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.), $5.72, Was $10.48
Now$572current price Now $5.72, Was $10.48$10.48$4.76 offMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.)
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound, $16.45, $6.58/lb
$1645current price $16.45avg. price$6.58/lbFinal cost by weightMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound
14824.6559 out of 5 Stars. 1482 reviews4.6559 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs., $8.97, $4.49/lb
$897current price $8.97$4.49/lbCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
18754.7744 out of 5 Stars. 1875 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPresident Brie Soft-Ripened Cheese (19.6 oz.), $6.84, Was $7.84, $0.35/oz
Instant Savings
Now$684current price Now $6.84, Was $7.84$7.84$0.35/oz$1 offEnds Oct 30President Brie Soft-Ripened Cheese (19.6 oz.)
18784.7279 out of 5 Stars. 1878 reviews4.7279 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz., $13.88, $0.43/oz
$1388current price $13.88$0.43/ozMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz.
25404.622 out of 5 Stars. 2540 reviews4.622 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEl Viajero Queso Fresco 2.2 lbs., $7.94, $3.61/lb
$794current price $7.94$3.61/lbEl Viajero Queso Fresco 2.2 lbs.
7954.6616 out of 5 Stars. 795 reviews4.6616 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNestle Coffee-mate Liquid Creamer Pump, Hazelnut 50.7 oz., $14.98, $0.30/foz
$1498current price $14.98$0.30/fozNestle Coffee-mate Liquid Creamer Pump, Hazelnut 50.7 oz.
764.3816 out of 5 Stars. 76 reviews4.3816 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping