Philips Sonicare Optimal Plaque Control Replacement Brush Heads, 8 ct.
Shipping

Highlights
- Power tip targets plaque along the gumline
- Soft and full-size bristles
- #1 recommended power toothbrush brand by dental professionals
- Genuine Philips Sonicare Electric toothbrush head refills
Philips Sonicare Plaque Control Replacement Toothbrush Heads, 8 ct. $54.98 $6.87/ea

Philips Sonicare Plaque Control Replacement Toothbrush Heads, 8 ct.


Members also considered
Caress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk. $11.96 $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16184.6842 out of 5 Stars. 1618 reviews4.6842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69884.582 out of 5 Stars. 6988 reviews4.582 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
Sponsored$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50144.8197 out of 5 Stars. 5014 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23334.7703 out of 5 Stars. 2333 reviews4.7703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
93514.7424 out of 5 Stars. 9351 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42584.7264 out of 5 Stars. 4258 reviews4.7264 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22794.7692 out of 5 Stars. 2279 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60804.6521 out of 5 Stars. 6080 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Advanced Plaque Control Technology
Philips Sonicare Optimal Plaque Control Brush Heads 8-Pack are expertly designed to elevate your oral care routine. Featuring a concave trim profile, these brush heads are tailored to target tooth-decaying plaque by hugging the contours of your teeth for enhanced surface-area coverage. With densely packed, high-quality bristles, they deliver superior cleaning performance, removing up to 7 times more plaque than a manual toothbrush.
Smart Features for Enhanced Oral Care
Compatible with all click-on Sonicare models, these brush heads offer advanced functionality when paired with a Philips Sonicare BrushSync™ compatible handle, such as the DiamondClean Smart or ProtectiveClean. The BrushSync mode-pairing feature automatically selects the optimal mode and intensity level for exceptional plaque removal, while the BrushSync replacement technology tracks usage and alerts you when it's time to replace your brush head.
Convenient Replacement Indicators
Philips Sonicare brush heads are equipped with reminder bristles that fade over time, signaling when it's time for a replacement. To maintain optimal performance and maximize the effectiveness of Philips’ unique Sonicare technology, it is recommended to replace your brush head every three months, as advised by the American Dental Association.
Model Details and Compatibility
Designed for convenience and compatibility, the Philips Sonicare Optimal Plaque Control Brush Heads (Model # HX9028/80) are suitable for all click-on Sonicare models. This 8-pack ensures you have a steady supply of replacement heads to keep your smile healthy and bright. Upgrade your oral care routine with this innovative solution for superior plaque control.
Specifications
- Attach to Sonicare Power Toothbrush Handle
Disclaimer: Product pages contain information provided by third-party sellers and other content providers. Despite our best efforts to make sure that information is accurate, we don’t guarantee it, and images, descriptions, specifications, or other attributes may be incomplete, out of date, unreliable or miscategorized. Before you buy, use or consume a product, you should always review nutritional, ingredient and allergen information and any warnings or instructions. We don’t guarantee the accuracy of nutritional labels or any other information on product packaging.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 350 reviews
Verified Purchase
Love this toothbrush!
I have had the Philips sonicare tooth brush for years and love it. In fact, I am on my second one now.
Verified Purchase
Thank goodness!
My deep pockets and the needed dental surgery went away when I switched to this toothbrush and gave up toothpaste and Listerine. You don’t need them. Follow the directions for brushing. That is the only thing that cleans your teeth.
Verified Purchase
REALLY WORKS FOR ME
THIS IS THE TOOTH BRUSH THAT WORKS FOR ME.... I'VE BEEN USING IT FOR A FEW YEARS. EACH REFILL BRUSH IS GOOD FOR 3 MONTHS, SO 8 BRUSHES GIVE ME 2 YEARS USE.
Items you may like
Rao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68504.7908 out of 5 Stars. 6850 reviews4.7908 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack $169.98 $84.99/ea
Sam's Cash Offer
$16998current price $169.98$84.99/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B iO Series 5 Rechargeable Toothbrush Twin Pack
8774.5998 out of 5 Stars. 877 reviews4.5998 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads $29.98
Sam's Cash Offer
$2998current price $29.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B Pro Advantage Battery-Powered Toothbrush, 2 Handles + 4 Brush Heads
1394.1439 out of 5 Stars. 139 reviews4.1439 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color $299.98 $149.99/ea
Sam's Cash Offer
$29998current price $299.98$149.99/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B iO Series 7 Professional Clean Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
1644.6646 out of 5 Stars. 164 reviews4.6646 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOral-B iO Series 7 Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color $299.98
Sam's Cash Offer
$29998current price $299.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Oral-B iO Series 7 Electric Toothbrush, 2 pk., 4 Brush Heads, Choose Color
4594.3115 out of 5 Stars. 459 reviews4.3115 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315094.4708 out of 5 Stars. 31509 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk. $14.98 $1.70/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$1.70/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Fixodent Advanced Denture Adhesive, Max Hold, 2.2 oz., 4 pk.
14904.757 out of 5 Stars. 1490 reviews4.757 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $11.88 Was $13.88 $0.12/foz
Instant Savings
Now$1188current price Now $11.88, Was $13.88$13.88$0.12/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Antiseptic Original Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
17624.7911 out of 5 Stars. 1762 reviews4.7911 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk. $17.98 $0.86/oz
$1798current price $17.98$0.86/ozColgate Optic White Advanced Teeth Whitening Sparkling White Toothpaste, 4.2 oz., 5 pk.
7464.6743 out of 5 Stars. 746 reviews4.6743 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk. $26.98 $1.64/oz
$2698current price $26.98$1.64/ozSensodyne Clinical White Toothpaste, 5.5 oz., 3 pk.
4464.5135 out of 5 Stars. 446 reviews4.5135 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk. $14.98 $0.83/oz
$1498current price $14.98$0.83/ozTom's of Maine Fluoride-Free Antiplaque & Whitening Toothpaste, 4.5 oz., 4 pk.
534.3396 out of 5 Stars. 53 reviews4.3396 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct. $12.46 Was $14.46
Instant Savings
Now$1246current price Now $12.46, Was $14.46$14.46$2 offEnds Oct 05Listerine On-The-Go Cool Mint Mouthwash Sachets, Alcohol Free, 45 ct.
254.64 out of 5 Stars. 25 reviews4.64 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping