Philadelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk.
Curbside Pickup

Highlights
- Original cream cheese blocks that are rich and creamy
- Made with fresh milk and cream
- No preservatives
- 100 calories per serving
- Versatile ingredient for desserts, dips, appetizers and entrees
Roth Cheese Creamy Havarti Cheese 20 oz. $7.22

Roth Cheese Creamy Havarti Cheese 20 oz.


Members also considered
Yoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct. $8.44 $0.47/ea
Sponsored$844current price $8.44$0.47/eaYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct.
27904.7767 out of 5 Stars. 2790 reviews4.7767 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct. $9.47 $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct. $9.36 $0.13/ea
$936current price $9.36$0.13/eaKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct.
138914.8175 out of 5 Stars. 13891 reviews4.8175 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOscar Mayer Shaved Smoked Turkey Breast, 20 oz., 2 pk. $9.97 $0.25/oz
Sponsored$997current price $9.97$0.25/ozOscar Mayer Shaved Smoked Turkey Breast, 20 oz., 2 pk.
38274.5911 out of 5 Stars. 3827 reviews4.5911 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98094.6892 out of 5 Stars. 9809 reviews4.6892 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct. $10.98 $3.91/lb
$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
93044.687 out of 5 Stars. 9304 reviews4.687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal. $3.42 $0.03/foz
$342current price $3.42$0.03/fozMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal.
108844.6351 out of 5 Stars. 10884 reviews4.6351 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk. $5.98 $0.19/oz
$598current price $5.98$0.19/ozMember's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 1 lb., 2 pk.
31344.7782 out of 5 Stars. 3134 reviews4.7782 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk. $4.84 $0.05/foz
$484current price $4.84$0.05/fozMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.
53324.7472 out of 5 Stars. 5332 reviews4.7472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk. $8.83 $0.17/oz
$883current price $8.83$0.17/ozPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk.
54114.637 out of 5 Stars. 5411 reviews4.637 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk. $8.24 $3.30/lb
$824current price $8.24$3.30/lbExtra Lean Premium Ham, 1.25 lbs each., 2 pk.
55694.6267 out of 5 Stars. 5569 reviews4.6267 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChobani Dairy Refrigerated Coffee Creamer, Pumpkin Spice, 52 fl. oz. $7.43 $0.14/foz
$743current price $7.43$0.14/fozChobani Dairy Refrigerated Coffee Creamer, Pumpkin Spice, 52 fl. oz.
10894.6749 out of 5 Stars. 1089 reviews4.6749 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.) $15.87 $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110294.7305 out of 5 Stars. 11029 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChobani Nonfat Greek Yogurt Fruit On The Bottom Variety Pack, 5.3 oz., 16 ct. $12.87 Was $13.87 $0.80/ea
Now$1287current price Now $12.87, Was $13.87$13.87$0.80/ea$1 offChobani Nonfat Greek Yogurt Fruit On The Bottom Variety Pack, 5.3 oz., 16 ct.
47554.6761 out of 5 Stars. 4755 reviews4.6761 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Philadelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk. is always made with fresh milk and cream since we invented it in 1872. Our original cream cheese is made with just five simple ingredients and is perfect for making rich, creamy cheesecake for any get-together or occasion. Each of the four original cream cheese blocks come in eight-ounce boxes.
From Breakfast to Dessert
Philadelphia Cream Cheese is known for its great taste and creamy texture, adding a little something extra that takes every dish to the next level. This cream cheese is delicious on your favorite bagel or in a variety of recipes. Discover just how easy it is to make desserts with Philadelphia cream cheese that friends and family are sure to enjoy. You can also try our versatile cream cheese in other delicious recipes such as dips, savory appetizers, entrees like creamy pasta with spinach, and creamy chicken fajitas. Try this cream cheese or spread that’s perfect for spreading on your morning bagel, toast or English muffin. Everything tastes better with the creamy addition of Philadelphia Cream Cheese.
Farm to Creamery
Philadelphia Cream Cheese is made with fresh milk and cream, and has since the inception and creation of Philadelphia Cream Cheese in 1872. Local dairy farmers near Beaver Dam, Wisconsin, and Lowville, New York, supply us with fresh milk, which we combine with fresh, wholesome cream. The entire process from farm to creamery takes just six days to create perfection.
Specifications
- Keep Refrigerated
- Quantity: 4 pk. (8 oz. each block)
Net Weight: 32 oz.
Ingredients: Pasteurized Milk And Cream, Salt, Carob Bean Gum, Cheese Culture.
Contains: Milk.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 11,747 reviews
Verified Purchase
Cut the high cost bagel sandwiches
Good for daily consumption, you can make your own bagel with fraction of what you can buy it from Restaurant and you can do your own style the way you like it with guarantee what kind of product you are keeping
Verified Purchase
Great stuff!
I love the brand! A few years back, I quit buying cream cheese from Sam's because they quit carrying the Philadelphia brand cream cheese and sold their own brand instead. Needless to say, their brand of cream cheese was not as good as the Philadelphia brand so I quit buying cream cheese altogether from Sam's Club. I'm very glad to see they've brought the good stuff back and buying a 4 pack from Dam's is the same price as 2 bars at a retail establishment. Great stuff!🤗
Verified Purchase
The gold standard for our cheesecakes!
As a professional dessert studio, Philadelphia Cream Cheese is our go-to for a reason. The texture is smooth, the flavor is rich, and it never fails to give our cheesecakes and frostings that signature silky finish our customers love. It’s the only cream cheese we trust for our specialty creations.
Items you may like
Mini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.) $5.72 Was $10.48
SponsoredNow$572current price Now $5.72, Was $10.48$10.48$4.76 offMini Babybel Pro Snack Cheese, 26 Pack (18.3 oz.)
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Light String Cheese 36 ct. $7.27 $0.20/ea
$727current price $7.27$0.20/eaMember's Mark Light String Cheese 36 ct.
66814.5888 out of 5 Stars. 6681 reviews4.5888 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct. $7.87 $0.22/ea
$787current price $7.87$0.22/eaMember's Mark Colby and Monterey Jack Cheese Sticks, 36 ct.
39484.7695 out of 5 Stars. 3948 reviews4.7695 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct. $11.47 $1.43/ea
Sponsored$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb. $6.98 $3.49/lb
$698current price $6.98$3.49/lbMember's Mark Smoked Provolone Cheese Slices, 2 lb.
33844.6803 out of 5 Stars. 3384 reviews4.6803 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz. $10.74 $0.45/oz
$1074current price $10.74$0.45/ozMember's Mark Shredded Parmesan Cheese, 24 oz.
44974.6398 out of 5 Stars. 4497 reviews4.6398 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120144.832 out of 5 Stars. 12014 reviews4.832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68344.7905 out of 5 Stars. 6834 reviews4.7905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz. $8.28 $0.26/oz
$828current price $8.28$0.26/ozBelGioioso Pre-Sliced Fresh Mozzarella 32 oz.
33874.7647 out of 5 Stars. 3387 reviews4.7647 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs. $9.94 $5.68/lb
$994current price $9.94$5.68/lbBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs.
32254.7991 out of 5 Stars. 3225 reviews4.7991 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct. $8.74 $0.36/ea
$874current price $8.74$0.36/eaArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct.
31084.7301 out of 5 Stars. 3108 reviews4.7301 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound $16.45 $6.58/lb
$1645current price $16.45avg. price$6.58/lbFinal cost by weightMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound
14844.6563 out of 5 Stars. 1484 reviews4.6563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs. $8.97 $4.49/lb
$897current price $8.97$4.49/lbCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
18754.7829 out of 5 Stars. 1875 reviews4.7829 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPresident Brie Soft-Ripened Cheese (19.6 oz.) $6.84 Was $7.84 $0.35/oz
Instant Savings
Now$684current price Now $6.84, Was $7.84$7.84$0.35/oz$1 offEnds Oct 30President Brie Soft-Ripened Cheese (19.6 oz.)
18834.7281 out of 5 Stars. 1883 reviews4.7281 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery