Perdue Simply Smart Organic Lightly Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 2.625 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- Fully cooked and organic lightly breaded chicken nuggets
- Made with white meat chicken
- No Antibiotics Ever (NAE), Non GMO, and no artificial ingredients, flavors, or preservatives
- 12g protein per serving
- Serve these nuggets with your favorite dip, or even as a pasta topping
Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs. $16.98 $5.66/lb

Real Good Foods Lightly Breaded Chicken Breast Chunks, Frozen, 3 lbs.


Members also considered
Tyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs. $11.97 $2.39/lb
$1197current price $11.97$2.39/lbTyson Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 5 lbs.
111964.5255 out of 5 Stars. 11196 reviews4.5255 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs. $13.97 $4.66/lb
$1397current price $13.97$4.66/lbMember's Mark Southern Style Chicken Bites, Frozen, 3 lbs.
101144.3071 out of 5 Stars. 10114 reviews4.3071 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs. $13.98 $3.50/lb
$1398current price $13.98$3.50/lbMember's Mark Breaded and Boneless Homestyle Chicken Bites, Frozen, 4 lbs.
37464.3817 out of 5 Stars. 3746 reviews4.3817 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs. $14.98 $4.28/lb
$1498current price $14.98$4.28/lbTyson Grilled Sweet Teriyaki Flavored Chicken Fillets, Frozen, 3.5 lbs.
78074.5138 out of 5 Stars. 7807 reviews4.5138 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mesquite Grilled Chicken Fillets, Frozen, 3 lbs. $15.97 Was $17.88 $5.32/lb
Now$1597current price Now $15.97, Was $17.88$17.88$5.32/lb$1.91 offMember's Mark Mesquite Grilled Chicken Fillets, Frozen, 3 lbs.
53864.5475 out of 5 Stars. 5386 reviews4.5475 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs. $12.97 $3.71/lb
$1297current price $12.97$3.71/lbTyson Crispy Chicken Breast Strips, Frozen, 3.5 lbs.
94174.4727 out of 5 Stars. 9417 reviews4.4727 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breaded and Boneless Honey Barbecue Chicken Bites, Frozen, 3.5 lbs. $12.98 $3.71/lb
$1298current price $12.98$3.71/lbMember's Mark Breaded and Boneless Honey Barbecue Chicken Bites, Frozen, 3.5 lbs.
35714.403 out of 5 Stars. 3571 reviews4.403 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Better Chicken, Better Taste
Keep it simple, smart, and satisfying - Perdue Simply Smart Organic Lightly Breaded Chicken Nuggets, Frozen, 2.625 lbs. are crafted with organic, non-GMO ingredients that you can recognize and feel good about serving. These nuggets are frozen and fully cooked, making them a convenient option for busy families. Enjoy a wholesome meal that’s both simple and satisfying with 12g of protein per serving. These chicken nuggets are perfect for a variety of dishes. Pair them with your favorite dip for a quick snack or use them as a delicious topping for pasta. Their versatility makes them a great addition to any mealtime, ensuring everyone at the table enjoys a flavorful experience. Perdue is committed to delivering better-tasting chicken by focusing on every detail, from providing healthy feed to ensuring a happy environment for their chickens. Experience the difference in quality and flavor with every bite of these delicious nuggets.
Cooking Instructions
- Air Fryer: Preheat to 400°F, cook for 8-9 minutes or until heated throughout, and let rest for 3 minutes.
- Conventional Oven: Preheat to 425°F, cook for 11-13 minutes, and let rest for 3 minutes before serving.
- Microwave: Place nuggets in a single layer on a microwave-safe plate, cook for 1.5-2 minutes, and let rest for 3 minutes.
Specifications
- Resealable for Freshness
- Keep Frozen
Net Weight: 2.625 lbs.
Ingredients: Organic Boneless Chicken Breast with Rib Meat, Water, Organic Wheat Flour. Contains Less Than 2% Of Sea Salt, Organic Cane Sugar, Organic Garlic Powder, Salt, Organic Wheat Gluten, Organic Onion Powder, Organic Palm Oil, Yeast, Organic Yeast Extract, Yeast Extract, Organic Maltodextrin, Organic Spices, Organic Paprika Extract, Organic White Pepper.
Contains: Wheat.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 37 reviews
Verified Purchase
Tastes like real chicken
Originally I purchased these as a “test purchase” to determine if I liked it. I was really amazed. These nuggets taste like real chicken—they do not have that processed or artificial taste or flavoring. The meat is all white and they are perfect for the air fryer or deep fryer. The only area of concern may be the price. If you’re on a budget and have 3+ children (and their friends), they can go through a bag in a weekend. But otherwise it’s a great snack, they’re fast, and tasty.
Verified Purchase
My toddler loves these!
Bought these for our 2 year old grand baby. They are a huge hit!
Verified Purchase
Chicken for your family
Good ingredients no oils
Items you may like
Tyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs. $14.97 $3.74/lb
$1497current price $14.97$3.74/lbTyson Bone-In Buffalo Style Hot Chicken Wings, Frozen, 4 lbs.
78884.4945 out of 5 Stars. 7888 reviews4.4945 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs. $17.57 $5.86/lb
$1757current price $17.57$5.86/lbMember's Mark Spicy Breaded Chicken Breast Fillets, Frozen, 3 lbs.
34374.3672 out of 5 Stars. 3437 reviews4.3672 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz. $11.98 $0.30/oz
$1198current price $11.98$0.30/ozMember's Mark Mozzarella Chicken Meatballs, 40 oz.
13144.2253 out of 5 Stars. 1314 reviews4.2253 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryInnovAsian General Tso's Chicken, Frozen, 48 oz. $12.67 $0.26/oz
$1267current price $12.67$0.26/ozInnovAsian General Tso's Chicken, Frozen, 48 oz.
10854.4885 out of 5 Stars. 1085 reviews4.4885 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhite Castle Classic Cheese Sliders, Frozen, 18 ct. $12.97 Was $13.97 $0.72/ea
Instant Savings
Now$1297current price Now $12.97, Was $13.97$13.97$0.72/ea$1 offEnds Nov 01White Castle Classic Cheese Sliders, Frozen, 18 ct.
24124.5182 out of 5 Stars. 2412 reviews4.5182 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBella's Harvest Flame Grilled Peppers & Onions, Frozen, 4 pk., 16 oz. each $9.77
$977current price $9.77Bella's Harvest Flame Grilled Peppers & Onions, Frozen, 4 pk., 16 oz. each
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51754.5376 out of 5 Stars. 5175 reviews4.5376 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs. $24.94 $9.98/lb
$2494current price $24.94$9.98/lbMember's Mark Skinless and Boneless Atlantic Salmon Fillet Portions, Frozen, 2.5 lbs.
163224.7707 out of 5 Stars. 16322 reviews4.7707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs. $20.97 $6.99/lb
$2097current price $20.97$6.99/lbMember's Mark Farm Raised Large Raw Shrimp, Frozen, 31-40 ct. per pound, 3 lbs.
25874.6846 out of 5 Stars. 2587 reviews4.6846 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery