Pataday Eye Drops Extra Strength, 2.5 ml., 3 pk.
Shipping

Highlights
Product is FSA & HSA eligible.
Shop more FSA & HSA eligible products HERE
- Eye allergy drops that relieve itchy eyes due to pollen, ragweed, grass, animal hair and dander
- 7.5 ml. total (3 x 2.5 ml.)
- Fast-working relief for itchy eyes
- One drop for all-day relief
- #1 Doctor Recommended Eye Allergy Itch Drop Brand
ZEISS Gentle and Thorough Cleaning Eyeglass Lens Cleaner Wipes, 350 ct., $18.48

ZEISS Gentle and Thorough Cleaning Eyeglass Lens Cleaner Wipes, 350 ct.


Members also considered
Vital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
SponsoredMembers-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216514.6452 out of 5 Stars. 21651 reviews4.6452 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.), $24.46, $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13724.8418 out of 5 Stars. 1372 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct., $14.78, Was $14.98, $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19254.8281 out of 5 Stars. 1925 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct., $39.98, $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41764.7957 out of 5 Stars. 4176 reviews4.7957 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct., $12.47, $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10774.7614 out of 5 Stars. 1077 reviews4.7614 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct., $28.43, $0.19/ea
$2843current price $28.43$0.19/eaFrom $28.43Member's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct.
21674.8168 out of 5 Stars. 2167 reviews4.8168 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingXyzal 24-Hour Allergy Relief Tablets, 110 ct., $35.48, Was $37.98, $0.32/ea
Now$3548current price Now $35.48, Was $37.98$37.98$0.32/ea$2.5 offXyzal 24-Hour Allergy Relief Tablets, 110 ct.
124754.58 out of 5 Stars. 12475 reviews4.58 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23054.8521 out of 5 Stars. 2305 reviews4.8521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Discover the Power of Pataday
Experience the prescription strength of Pataday, now available without a prescription. This powerful eye drop features the ingredient most recommended by doctors for relieving itchy allergy eyes. Whether caused by pollen, ragweed, grass, or animal hair and dander, Pataday offers fast and effective relief.
How Pataday Works
Pataday works in two ways to combat your eye allergies. Firstly, it stabilizes the mast cells in the eye, preventing them from releasing histamines that cause itching. Secondly, it blocks histamines that have already been released from attaching to the histamine (H1) receptors in the eye. This double-action approach breaks the chain of allergic reactions, resulting in less itching.
Once Daily for All-Day Relief
Pataday is the first once-daily eye allergy itch relief drop that's available without a prescription. Just a single drop of Pataday Once Daily Relief works directly on the cells that make your eyes itch, providing fast relief that lasts all day.
Extra Strength Pataday for 24-Hour Relief
For those with more severe allergies, Extra Strength Pataday is the first and only 24-hour eye allergy itch relief drop available without a prescription. A single drop of Extra Strength Pataday not only relieves itchy eyes but also works a full 24-hours to prevent the release of histamines that cause the itch. Trust Pataday to provide the relief you need from your eye allergies.
Specifications
- Purchase Includes: 7.5 ml. total (3 x 2.5 ml.)
- Use Instructions: For adults and children 2 years of age or older: Put one drop in the affected eye(s) once daily. Do not use more than one drop in each eye per day
- FSA/HSA Eligible: Yes
- Ingredients: Olopatadine Hydrochloride Ophthalamic Solution 0.7%
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 343 reviews
Verified Purchase
Spring Relief
Pataday eyedrops help me get through spring allery season. My allergist suggested starting on St. Patrick's Day and continue through Memorial Day. They work more effectively than Rx drops I've used in the past.
Verified Purchase
It works well
I was very pleased to find that Sam's club carried this product. It works great for my spring allergies which really affect my eyes. Prevents the irritation of pollen and allows me to wear my contact lenses. My Dr. recommended this product.
Verified Purchase
This works for itchy eyes caused by allergies
Tried this because ChatGPT said it would be a good supplement for my allergies. I had watery, itchy eyes and it was driving me nuts. This did the trick! One drop in each eye once a day and the itching stopped. A true godsend!
Items you may like
Nurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
22994.6494 out of 5 Stars. 2299 reviews4.6494 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk.
25124.6843 out of 5 Stars. 2512 reviews4.6843 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
13564.3857 out of 5 Stars. 1356 reviews4.3857 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
180804.78 out of 5 Stars. 18080 reviews4.78 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk., $15.48, $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39754.8126 out of 5 Stars. 3975 reviews4.8126 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423554.8562 out of 5 Stars. 42355 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278194.8295 out of 5 Stars. 27819 reviews4.8295 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242123.811 out of 5 Stars. 24212 reviews3.811 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
123774.7594 out of 5 Stars. 12377 reviews4.7594 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk., $22.68
$2268current price $22.68Zbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk.
19034.6453 out of 5 Stars. 1903 reviews4.6453 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct., $19.94, $1.53/ea
$1994current price $19.94$1.53/eaBUILT Bar Puff & Chunk Protein Bars, Variety Pack, 13 ct.
31604.4747 out of 5 Stars. 3160 reviews4.4747 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk., $15.98, $5.33/ea
$1598current price $15.98$5.33/eaLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
146694.8592 out of 5 Stars. 14669 reviews4.8592 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping