Pampers Pure Protection Diapers, Sizes 1-6
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- LockAway Core stays 2x drier vs. Honest Diapers, providing up 100% leakproof protection, available in sizes 1-6
- Vitamin-enriched liner to help protect your baby’s delicate skin
- Clinically proven to provide skin protection against the 4 main causes of diaper rash
- Cute designer prints with wider wetness indicator to know when it's time for a change
- Made with ingredients you can trust. Free of fragrance, elemental chlorine, parabens, and latex
Huggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2

Huggies Little Snugglers Plus Baby Diapers, Size Newborn-2


Members also considered
Pedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk. $13.98 $0.14/foz
Sponsored$1398current price $13.98$0.14/fozPedialyte AdvancedCare Plus Electrolyte Solution Berry Frost, 33.8 fl. oz., 3 pk.
4784.7448 out of 5 Stars. 478 reviews4.7448 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz. $24.48 $0.14/foz
$2448current price $24.48$0.14/fozDreft Baby Liquid Laundry Detergent, 125 loads, 170 fl. oz.
33584.5188 out of 5 Stars. 3358 reviews4.5188 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
Members-only priceHuggies Natural Care Baby Wipes, Cucumber and Green Tea, 17 pk., 1088 Wipes
41404.785 out of 5 Stars. 4140 reviews4.785 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb. $24.98 $0.32/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.32/ozNestle NIDO 1+ Toddler Milk Beverage, 4.85 lb.
17104.8269 out of 5 Stars. 1710 reviews4.8269 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Boys, Sizes 2T-6T
59194.6499 out of 5 Stars. 5919 reviews4.6499 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Chocolate, 8 fl. oz., 24 pk.
29434.6874 out of 5 Stars. 2943 reviews4.6874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk. $14.98 $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2534.668 out of 5 Stars. 253 reviews4.668 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
Members-only pricePull-Ups Training Pants for Girls, Sizes 2T-6T
47194.6857 out of 5 Stars. 4719 reviews4.6857 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Boys, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
24924.5361 out of 5 Stars. 2492 reviews4.5361 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz. $53.98 $1.35/oz
$5398current price $53.98$1.35/ozSimilac 360 Total Care Infant Formula, 40 oz.
7164.8408 out of 5 Stars. 716 reviews4.8408 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
Members-only priceGoodnites Nighttime Bedwetting Underwear for Girls, Sizes Extra Small - Extra Extra Large
17284.6916 out of 5 Stars. 1728 reviews4.6916 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDesitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk. $18.48 $1.28/oz
$1848current price $18.48$1.28/ozDesitin Maximum Strength Diaper Rash Paste, 4.8 oz., 3 pk.
49564.7799 out of 5 Stars. 4956 reviews4.7799 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct. $18.48 $0.29/oz
$1848current price $18.48$0.29/ozBeech-Nut Veggies and Fruities Stage 2 Baby Food Pouch, Variety Pack, 3.5 oz., 18 ct.
1394.8273 out of 5 Stars. 139 reviews4.8273 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Vitamin-Enriched Liner with LockAway Core
Give your baby the love and care their skin deserves with Pampers Pure, our most premium diaper yet. Pampers Pure is the only diaper with a vitamin-enriched liner that helps protect baby’s skin. Designed with Pampers’ LockAway Core, it stays 2x drier than Honest Diapers, protecting your little one from leaks. Know when it’s time for a change with the now wider Wetness Indicator.
#1 Pediatrician-Recommended
Pampers Pure Baby Diapers, from the #1 pediatrician-recommended brand, are made with ingredients you can trust and clinically proven to provide skin protection.
Gentle on Baby with Ingredients You can Trust
They are hypoallergenic and free of elemental chlorine, parabens, latex, and fragrance, providing protection against the 4 main causes of diaper rash: overhydration, friction, increased pH, and mess on skin. Plus, you can complement their diapers with Pampers Pure Baby Wipes for an even better changing experience.
What size diaper is right for my baby?
Pampers Pure Disposable Diapers come in all the sizes your baby needs at every stage - from sizes 1-6.
Just size by weight to find your baby’s perfect fit. Your number one priority is your baby’s well-being; ours is giving you the best solution so you can focus on loving them.
Specifications
| Size | Weight | Count |
| Size 1 | 8-14 lb | 198 |
| Size 2 | 12-18 lb | 186 |
| Size 3 | 16-28 lb | 168 |
| Size 4 | 22-37 lb | 150 |
| Size 5 | 27+ lb | 132 |
| Size 6 | 35+ lb | 108 |
| Key Specifications | |
| Diaper Type: | Day & Night |
| Key Features: | Vitamin-enriched liner to help protect your baby’s delicate skin |
| Free From: | Free of Fragrance, Elemental Chlorine, Parabens, and Latex |
| Gender: | All |
| Design/Character Callout | Designer prints |
| Hypoallergenic (Yes or No) | Yes |
| Use/Disposal Instructions | If you notice gel-like material on your baby's skin, don't be alarmed. This comes from the diaper padding and can be easily removed by wiping you baby's skin with a soft, dry cloth. Do Not Flush. |
| Allergen + Warnings Information | Keep away from any source of flame. Pampers diapers, like almost any article of clothing, will burn if exposed to flame. To avoid risk of choking on plastic, padding, or other materials, do not allow your child to tear the diaper, or handle any loose pieces of the diaper. Discard any torn or unsealed diaper, or any loose pieces of the diaper. To avoid suffocation, keep all plastic bags away from babies and children. |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 2,015 reviews
Verified Purchase
My Favorite Diaper
After trying Huggies %26 other Pamper diapers, there's nothing like these Pamper Pure Protection diapers, truly. They are extremely soft %26 the quality instantly puts your mind at ease; knowing that your child will be comfortable %26 not be at risk for friction causing a rash or leaks throughout the night. Many diapers claim to have blowout protection, but the blow out protection on the Pamper Pure is by far the best I've experienced. I can sleep well knowing that if my daughter does have a lot of wetting throughout the night, she won't wake up covered in urine, as I've experienced with Huggies diapers. Overall these are my favorite diapers to use for my toddler %26 have been since she was born! Although they are on the more expensive side in comparison to the amount of diapers you get and other brands, they are still worth the purchase! These are supposed to be comparable to the AMORE diapers by Pampers, which seem like a good alternative, but because of the proven quality of these Pure Protection Diapers, I keep purchasing these since they never disappoint.
Verified Purchase
The Diaper Standard
Pricey, but hands-down the best diapers out there. I’ve tried multiple brands and styles, and nothing else compares. This one truly sets the standard. My only complaint is how often the bulk size is out of stock!
Verified Purchase
good
doesn't have much of a design but I don't care I care that it works for my baby. I've used a few different brands even huggies essentials. I have been seeing fuzzys on my baby's bum not everytime but it does happen enough to notice. I gave this 5 stars anyway because I don't smell a chemical smell(Huggies)/doesn't break my baby out(cuties). now ik a few people that use both and it works for them. all babies are different
Items you may like
Nurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk. $17.98 $0.19/foz
Sponsored$1798current price $17.98$0.19/fozNurri Kids 10g Protein Ultra-Filtered Milk Shake, Chocolate, 8 fl. oz. 12 pk.
1114.0901 out of 5 Stars. 111 reviews4.0901 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHuggies Extra Large Baby Wipes, 18 Flip-Top Packs, 756 ct.
Members-only priceHuggies Extra Large Baby Wipes, 18 Flip-Top Packs, 756 ct.
Available for ShippingShippingSealy Soybean Comfort 3-Sided Contoured Diaper Changing Pad, White
Members-only priceSealy Soybean Comfort 3-Sided Contoured Diaper Changing Pad, White
344.7941 out of 5 Stars. 34 reviews4.7941 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
SponsoredMembers-only priceGruns Kids Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
24364.4803 out of 5 Stars. 2436 reviews4.4803 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Porcelain Tea Set, 14 pc. $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark Porcelain Tea Set, 14 pc.
255 out of 5 Stars. 25 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits $4.81 Was $11.98
Now$481current price Now $4.81, Was $11.98$11.98$7.17 offMember's Mark Baby 4-Pack Bodysuits
1794.8603 out of 5 Stars. 179 reviews4.8603 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk. $9.98 $0.28/ea
$998current price $9.98$0.28/eaNutri-Grain Breakfast Bars Variety Pack, 1.3 oz., 36 pk.
58684.6972 out of 5 Stars. 5868 reviews4.6972 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Variety Pack, 3.2 oz., 32 ct. $16.32 $0.51/ea
$1632current price $16.32$0.51/eaFrom $16.32GoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Variety Pack, 3.2 oz., 32 ct.
24024.8185 out of 5 Stars. 2402 reviews4.8185 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Apple Apple, 3.2 oz., 32 ct. $16.32 $0.51/ea
$1632current price $16.32$0.51/eaFrom $16.32GoGo SqueeZ Applesauce Pouches, Apple Apple, 3.2 oz., 32 ct.
33484.8342 out of 5 Stars. 3348 reviews4.8342 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126614.5108 out of 5 Stars. 12661 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping