Outdoor wooden dog house, Large 32.8" L x 39.76" W x 33.46" H, Gray
Shipping

Highlights
- Large outdoor wooden dog house available in brown and gray for medium to large dogs
- Solid wood construction with a waterproof asphalt roof for lasting outdoor use
- Raised, ventilated floor helps keep the interior dry and improve airflow
- Extra center floor support increases strength and load capacity
- Plastic foot caps protect wooden legs from ground moisture and rot
Mayne Nantucket Trough Planter $199.98

Mayne Nantucket Trough Planter


Members also considered
Temptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs $18.38 $0.38/oz
Sponsored$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
47154.8547 out of 5 Stars. 4715 reviews4.8547 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs. $22.62 $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120794.784 out of 5 Stars. 12079 reviews4.784 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs. $25.48 $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100714.7712 out of 5 Stars. 10071 reviews4.7712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs. $17.98 $1.20/lb
Sponsored$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95904.8302 out of 5 Stars. 9590 reviews4.8302 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs. $54.98 Was $57.98 $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77644.7808 out of 5 Stars. 7764 reviews4.7808 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz. $16.98 $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65784.7995 out of 5 Stars. 6578 reviews4.7995 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Multipurpose Absorbent Training Pads, 23" x 24",120 ct. $17.68 $0.15/ea
$1768current price $17.68$0.15/eaMember's Mark Multipurpose Absorbent Training Pads, 23" x 24",120 ct.
113674.5344 out of 5 Stars. 11367 reviews4.5344 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans $42.98 $0.13/oz
$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct. $17.48 $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58384.7013 out of 5 Stars. 5838 reviews4.7013 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs. $37.98 $1.09/lb
$3798current price $37.98$1.09/lbMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs.
27174.4954 out of 5 Stars. 2717 reviews4.4954 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz. $14.98 $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz.
67064.8469 out of 5 Stars. 6706 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz. $24.98 $0.52/oz
$2498current price $24.98$0.52/ozMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz.
69584.7072 out of 5 Stars. 6958 reviews4.7072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct. $24.67 Was $26.44 $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68884.7515 out of 5 Stars. 6888 reviews4.7515 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
Members-only priceBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
58734.755 out of 5 Stars. 5873 reviews4.755 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk. $19.98 Was $21.48 $0.31/oz
Now$1998current price Now $19.98, Was $21.48$21.48$0.31/oz$1.5 offPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk.
7654.8314 out of 5 Stars. 765 reviews4.8314 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
A Comfortable Outdoor Retreat
Give your dog a cozy and spacious place to relax outdoors with this wooden dog house. Perfect for medium to large dogs, it offers a dedicated shelter for resting in your backyard, patio, or other outdoor spaces. Available in brown and gray, its clean and classic design blends seamlessly with various outdoor settings.
Built for Outdoor Living
Crafted for everyday outdoor use, this dog house features a sturdy wooden structure paired with a waterproof roof. The covered design provides a protected resting area, ensuring your pet has a comfortable space to unwind while enjoying the outdoors.
Comfortable, Elevated Design
The elevated base separates your pet's resting area from damp ground, promoting better air circulation underneath the house. This thoughtful design helps maintain a drier and more comfortable interior, making it ideal for changing outdoor conditions.
Strong and Stable Construction
With a reinforced floor structure, this dog house offers added stability for larger pets, ensuring a secure and supportive space. Protective details around the base minimize direct exposure of the wooden legs to ground moisture, enhancing durability.
A Practical Addition to Your Backyard
Combining a roomy design, durable construction, and neutral color options, this outdoor dog house is a practical choice for comfort, protection, and style. It provides a dedicated space for your dog to rest while complementing your outdoor living area.
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Description | Outdoor point roof dog house brown or gray |
| FIll Material | Chiese Fir, Asphalt |
| Key Features | Solid wood structure, waterproof roof,easy to assemble |
| Life Stage | All ages |
| Breed Size | Medium to Large dogs |
| Dimensions | 32.8" L x 39.76" W x 33.46" H in |
| Use Instructions | Place on dry flat ground, clean routinely, reapply wood sealer yearly and check fittings regularly. |
Member ratings & reviews
Other popular items in Lawn & Garden
Mayne Caprio 14" Hanging Basket, Set of 2 $49.88
Sponsored$4988current price $49.88Mayne Caprio 14" Hanging Basket, Set of 2
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping50-Gallon Rain Wizard Urn, Assorted Colors $209.98
$20998current price $209.9850-Gallon Rain Wizard Urn, Assorted Colors
1494.0201 out of 5 Stars. 149 reviews4.0201 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtificial 7' Premium Olive Tree in Oversized Pot $199.98
$19998current price $199.98Artificial 7' Premium Olive Tree in Oversized Pot
115 out of 5 Stars. 11 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMayne Cranbrook Square Planter, Choose Size $89.98
Sponsored$8998current price $89.98Options from $89.98 – $129.98Mayne Cranbrook Square Planter, Choose Size
114.8182 out of 5 Stars. 11 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Daffodil Double Blend Dormant Bulbs, 30pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Daffodil Double Blend Dormant Bulbs, 30pk
43 out of 5 Stars. 4 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingThe Organic Garden Co Hakea 4.9' x 4.9' x 1.3' Metal L Shape Garden Bed $139.98
$13998current price $139.98The Organic Garden Co Hakea 4.9' x 4.9' x 1.3' Metal L Shape Garden Bed
163.5625 out of 5 Stars. 16 reviews3.5625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Rubber Mulch, Assorted Colors & 25/1.5 cu ft Bags $449.98
$44998current price $449.98Member's Mark Rubber Mulch, Assorted Colors & 25/1.5 cu ft Bags
264.4231 out of 5 Stars. 26 reviews4.4231 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Tulip Pink Flamenco Blend Dormant Bulbs, 30pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Tulip Pink Flamenco Blend Dormant Bulbs, 30pk
Available for ShippingShippingArtificial 6.5' Olive Tree in a White Ceramic Planter $99.98
$9998current price $99.98Artificial 6.5' Olive Tree in a White Ceramic Planter
Available for ShippingShippingImpressions Havana 50-Gallon Rain Saver - Khaki Granite $221.98
$22198current price $221.98Impressions Havana 50-Gallon Rain Saver - Khaki Granite
344.4706 out of 5 Stars. 34 reviews4.4706 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Narcissus Paperwhite Dormant Bulbs, 20pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Narcissus Paperwhite Dormant Bulbs, 20pk
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Peony and Nectaroscordum Dormant Bulbs, 22pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Peony and Nectaroscordum Dormant Bulbs, 22pk
Available for ShippingShippingSelect Surfaces Evergreen Recycled Artificial Grass $479.52
$47952current price $479.52Select Surfaces Evergreen Recycled Artificial Grass
294.6552 out of 5 Stars. 29 reviews4.6552 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtificial 5.5' Split Leaf Plant in a Neutral Handwoven Handled Basket $69.98
$6998current price $69.98Artificial 5.5' Split Leaf Plant in a Neutral Handwoven Handled Basket
74.8571 out of 5 Stars. 7 reviews4.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMystic Magenta Black Diamond Crape Myrtle $37.26
$3726current price $37.26Mystic Magenta Black Diamond Crape Myrtle
294.4483 out of 5 Stars. 29 reviews4.4483 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping