Outdoor chicken coop for 2-3 chickens, 57" L x 29" W x 25" H, Red & White
Item # 990540807
Current price is USD$79.98
Prices may vary in club and online
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215

Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.
Highlights
- Outdoor wooden chicken coop in red and white, sized for 2 to 3 chickens
- Solid wood construction with waterproof PVC roof and enclosed wire mesh run
- Integrated perch provides chickens with a comfortable place to rest
- Multiple access doors for easier daily care and cleaning
- Simple panel design allows for quick and easy assembly
We also recommend
Mayne Nantucket Trough Planter $199.98

$19998
current price $199.98Mayne Nantucket Trough Planter
5 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Outdoor chicken coop for 2-3 chickens, 57" L x 29" W x 25" H, Red & White, 0 of 6
Members also considered
Fresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs. $22.62 $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120754.7839 out of 5 Stars. 12075 reviews4.7839 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs. $25.48 $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100684.7712 out of 5 Stars. 10068 reviews4.7712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs $18.38 $0.38/oz
$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
47154.8547 out of 5 Stars. 4715 reviews4.8547 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs. $54.98 Was $57.98 $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77614.7807 out of 5 Stars. 7761 reviews4.7807 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz. $16.98 $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65784.7995 out of 5 Stars. 6578 reviews4.7995 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Multipurpose Absorbent Training Pads, 23" x 24",120 ct. $17.68 $0.15/ea
$1768current price $17.68$0.15/eaMember's Mark Multipurpose Absorbent Training Pads, 23" x 24",120 ct.
113664.5344 out of 5 Stars. 11366 reviews4.5344 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs. $17.98 $1.20/lb
$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95904.8302 out of 5 Stars. 9590 reviews4.8302 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans $42.98 $0.13/oz
$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct. $17.48 $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58384.7013 out of 5 Stars. 5838 reviews4.7013 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs. $37.98 $1.09/lb
$3798current price $37.98$1.09/lbMember's Mark Pasture Raised Lamb and Brown Rice Recipe, Dry Dog Food, 35 lbs.
27154.4954 out of 5 Stars. 2715 reviews4.4954 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz. $14.98 $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz.
67064.8469 out of 5 Stars. 6706 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz. $24.98 $0.52/oz
$2498current price $24.98$0.52/ozMember's Mark Chicken Jerky Recipe Dog Treats, 48 oz.
69564.7072 out of 5 Stars. 6956 reviews4.7072 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct. $24.67 Was $26.44 $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68864.7514 out of 5 Stars. 6886 reviews4.7514 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Tidy Cats Litter, Natural Clay Product With Deodorizing System, 52 lb. Bag $12.67 $0.24/lb
$1267current price $12.67$0.24/lbPurina Tidy Cats Litter, Natural Clay Product With Deodorizing System, 52 lb. Bag
24544.5595 out of 5 Stars. 2454 reviews4.5595 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
Members-only priceBlue Life Protection Formula Chicken and Brown Rice, Adult Natural Dry Dog Food, 38 lbs.
58714.7552 out of 5 Stars. 5871 reviews4.7552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Compact Outdoor Home for Small Flocks
Create a cozy and practical outdoor space for your small backyard flock with this compact wooden chicken coop. Designed to accommodate 2 to 3 chickens, it features a sheltered resting area and an attached run, offering a perfect balance of comfort and activity while maintaining a manageable footprint.Shelter and Activity in One Design
This coop combines an enclosed house for a protected resting space with a mesh run that allows chickens to enjoy fresh air and outdoor visibility. The integrated design keeps the resting and activity areas connected, making it an ideal choice for everyday backyard use.Comfortable Resting Space
A built-in perch provides chickens with a dedicated spot to settle and rest. The covered structure enhances comfort, while the open mesh sections ensure proper airflow throughout the activity area, promoting a healthier environment for your flock.Convenient Everyday Access
Multiple access points make feeding, cleaning, and routine care more manageable. The wide openings allow for easy access to different areas of the coop, simplifying maintenance and ensuring your chickens are well cared for.Easy Backyard Setup
With straightforward panel construction, this coop is simple to assemble and ready for use in no time. Its compact layout and classic red-and-white finish make it a functional and attractive addition to smaller backyard spaces.info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.Â
Specifications
| Key Specifications | |
| Product Description | Outdoor flat roof dog house grey or brown |
| FIll Material | Chiese Fir, Asphalt |
| Key Features | Solid wood structure, waterproof roof,too-feel assemble |
| Life Stage | All ages |
| Breed Size | Medium to Large dogs |
| Dimensions | 45.28"L x 29.72"W x 32.83"H in |
| Use Instructions | Place on dry flat ground, clean routinely, reapply wood sealer yearly and check fittings regularly. |
Member ratings & reviews
0 out of 5 stars
Other popular items in Lawn & Garden
Mayne Caprio 14" Hanging Basket, Set of 2 $49.88
Sponsored$4988current price $49.88Mayne Caprio 14" Hanging Basket, Set of 2
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping50-Gallon Rain Wizard Urn, Assorted Colors $209.98
$20998current price $209.9850-Gallon Rain Wizard Urn, Assorted Colors
1494.0201 out of 5 Stars. 149 reviews4.0201 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtificial 7' Premium Olive Tree in Oversized Pot $199.98
$19998current price $199.98Artificial 7' Premium Olive Tree in Oversized Pot
115 out of 5 Stars. 11 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMayne Cranbrook Square Planter, Choose Size $89.98
Sponsored$8998current price $89.98Options from $89.98 – $129.98Mayne Cranbrook Square Planter, Choose Size
114.8182 out of 5 Stars. 11 reviews4.8182 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Daffodil Double Blend Dormant Bulbs, 30pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Daffodil Double Blend Dormant Bulbs, 30pk
43 out of 5 Stars. 4 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingThe Organic Garden Co Hakea 4.9' x 4.9' x 1.3' Metal L Shape Garden Bed $139.98
$13998current price $139.98The Organic Garden Co Hakea 4.9' x 4.9' x 1.3' Metal L Shape Garden Bed
163.5625 out of 5 Stars. 16 reviews3.5625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Rubber Mulch, Assorted Colors & 25/1.5 cu ft Bags $449.98
$44998current price $449.98Member's Mark Rubber Mulch, Assorted Colors & 25/1.5 cu ft Bags
264.4231 out of 5 Stars. 26 reviews4.4231 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Tulip Pink Flamenco Blend Dormant Bulbs, 30pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Tulip Pink Flamenco Blend Dormant Bulbs, 30pk
Available for ShippingShippingArtificial 6.5' Olive Tree in a White Ceramic Planter $99.98
$9998current price $99.98Artificial 6.5' Olive Tree in a White Ceramic Planter
Available for ShippingShippingImpressions Havana 50-Gallon Rain Saver - Khaki Granite $221.98
$22198current price $221.98Impressions Havana 50-Gallon Rain Saver - Khaki Granite
344.4706 out of 5 Stars. 34 reviews4.4706 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Narcissus Paperwhite Dormant Bulbs, 20pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Narcissus Paperwhite Dormant Bulbs, 20pk
34.6667 out of 5 Stars. 3 reviews4.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Peony and Nectaroscordum Dormant Bulbs, 22pk $22.98
$2298current price $22.98Member's Mark Peony and Nectaroscordum Dormant Bulbs, 22pk
Available for ShippingShippingSelect Surfaces Evergreen Recycled Artificial Grass $479.52
$47952current price $479.52Select Surfaces Evergreen Recycled Artificial Grass
294.6552 out of 5 Stars. 29 reviews4.6552 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingArtificial 5.5' Split Leaf Plant in a Neutral Handwoven Handled Basket $69.98
$6998current price $69.98Artificial 5.5' Split Leaf Plant in a Neutral Handwoven Handled Basket
74.8571 out of 5 Stars. 7 reviews4.8571 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMystic Magenta Black Diamond Crape Myrtle $37.26
$3726current price $37.26Mystic Magenta Black Diamond Crape Myrtle
294.4483 out of 5 Stars. 29 reviews4.4483 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping