Oliver Winery Blueberry Moscato Wine, 750 ml
Curbside Pickup

Highlights
Available in select clubs and also with curbside pickup and/or delivery from select clubs.
Price, vintage, and availability may vary
- Tropical Moscato brightened with real blueberry juice that is light and a little bit bubbly
- Pair with burgers or BBQ, or add into a Blueberry Lemonade Sangria
- 6.8% ABV
- No flavorings or colorings and, no high fructose corn syrup
Karma Probiotic Stick Packs, Variety Pack, 18 Count, $19.98, $1.11/ea

Karma Probiotic Stick Packs, Variety Pack, 18 Count


Members also considered
Oliver Winery Cherry Moscato Wine, 750 ml, $10.99, $0.43/foz
$1099current price $10.99$0.43/fozOliver Winery Cherry Moscato Wine, 750 ml
6554.6153 out of 5 Stars. 655 reviews4.6153 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml, $10.59, $0.42/foz
$1059current price $10.59$0.42/fozMember's Mark Moscato D'Asti Sparkling Wine, 750 ml
11894.7653 out of 5 Stars. 1189 reviews4.7653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBartenura Moscato Wine, 750 ml, $11.99, $0.47/foz
$1199current price $11.99$0.47/fozBartenura Moscato Wine, 750 ml
2334.8755 out of 5 Stars. 233 reviews4.8755 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTropical Moscato Passion Fruit Moscato Wine, 750 ml, $13.49, $0.53/foz
$1349current price $13.49$0.53/fozTropical Moscato Passion Fruit Moscato Wine, 750 ml
3954.643 out of 5 Stars. 395 reviews4.643 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Pinot Grigio DOC Delle Venezie, 1.5 L, $11.99, $0.24/foz
$1199current price $11.99$0.24/fozMember's Mark Pinot Grigio DOC Delle Venezie, 1.5 L
6284.4347 out of 5 Stars. 628 reviews4.4347 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mosel Germany Riesling Wine, 1.5 L, $14.99, $0.30/foz
$1499current price $14.99$0.30/fozMember's Mark Mosel Germany Riesling Wine, 1.5 L
7384.6585 out of 5 Stars. 738 reviews4.6585 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWoodbridge Chardonnay Wine, 1.5 L, $12.99, $0.26/foz
$1299current price $12.99$0.26/fozWoodbridge Chardonnay Wine, 1.5 L
7184.6045 out of 5 Stars. 718 reviews4.6045 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCastello Del Poggio Moscato 750 ml, $10.99, $0.43/foz
$1099current price $10.99$0.43/fozCastello Del Poggio Moscato 750 ml
1024.7157 out of 5 Stars. 102 reviews4.7157 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml, $10.69, $0.42/foz
$1069current price $10.69$0.42/fozMember's Mark Marlborough Sauvignon Blanc, 750 ml
6244.5112 out of 5 Stars. 624 reviews4.5112 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Flavor Profile
- Aroma: Honey, lychee, ripe nectarine, and elderflower
- Taste: Deep, flavorful taste of real blueberries
- Body: Light body
- Finish: Spritzy finish
Sourced with Quality and Care
For this wine and all of our award-winning Real Fruit Moscatos, we source the best quality Moscato: Muscat Canelli and Muscat Alexander from the West Coast. Then we add real blueberry juice. No natural or artificial flavorings! The resulting semi-sweet wine is a guilt-free indulgence— low alcohol at 6.8% ABV, with fruit-forward character, and just enough bubble. Sip this oh-so-refreshing pink drink chilled or over ice. By the pool, under patio lights, or anywhere in between.
Oliver Winery Brand
Oliver Winery started 50 years ago, in 1972. Our modest roots began in the basement of Indiana University law professor William Oliver and took flight under the leadership of his son, Bill. A visionary entrepreneur and winemaker, Bill is also an avid aviator and hot air balloonist. That unique head-in-the-clouds perspective helps us “think differently” about wine.
With innovation as a guidepost, Oliver has helped to redefine the wine category by making wines that people love to drink. We believe all styles of wine deserve the highest craft. We start with the best fruit and nurture it, allowing the signature flavors to shine in refreshingly real ways. In our state-of-the-art Indiana-based facility, we make high quality wines that are unpretentious and full of personality. Just like us. Today, Oliver is the 30th largest winery in the U.S. We distribute in more than 40 states and ship across the country. We are also a world-class destination, ranked among Travel + Leisure's top 25 U.S. wineries to visit.
Giving Back
Inspired by the passions and legacy of Mary Morgan Oliver, we focus our corporate giving in ways that support our communities in the arts and in health and wellness initiatives. We adopt families each holiday season, sponsor company-wide volunteer projects, and encourage staff members to participate in not-for-profit organizations. For every employee, the winery matches up to $100 in annual giving. When employees reach five years of service, we donate $500 in their name to a cause of their choice. We're honored to share our wines and our financial contributions with many local and national organizations, including:
- American Cancer Society
- Cardinal Stage
- Hoosier Hills Food Bank
- Monroe County CASA
- New Hope for Families
- Local Rotary clubs
- Monroe County United Ministries
- Keep Indianapolis Beautiful
- Indianapolis Urban League
- Sycamore Land Trust
- Women of the Vine & Spirits
- The Roots Fund
Blue Crew Shaker Recipe
Serves 1
Ingredients
- 3.5 fl. oz. Oliver Blueberry Moscato
- 0.5 fl. oz. blueberry puree
- 0.75 fl. oz. pineapple juice
- 5 fl. oz. lemonade
Garnish
- Fresh pineapple
- Fresh berries
Instructions
- Shake puree, pineapple juice, and lemonade with ice
- Strain over fresh ice
- Top with Blueberry Moscato
- Garnish with fresh pineapple and berries
Specifications
Net Weight: 2.75 lbs.
Wine Type: White Wine
Package Type: Glass Bottle
Bottle Cap Type: Screw Cap
Warnings and disclaimers
Disclaimer
The sale of alcohol to minors is prohibited. By using SamsClub.com, including use of Curbside Pickup, to order alcoholic beverages, you are acknowledging that you are over the age of 21. At the time of pickup, you must show a valid photo ID. Acceptable forms of ID include a driver's license, passport, other government issued identification and other legally approved identification that includes your date of birth.
Final sales tax for this item will be calculated upon pickup and added to the amount due at Club checkout.
GOVERNMENT WARNING: (1) According to the Surgeon General, women should not drink alcoholic beverages during pregnancy because of the risk of birth defects. (2) Consumption of alcoholic beverages impairs your ability to drive a car or operate machinery, and may cause health problems.
You agree that any alcohol purchased from Sam’s Club is intended for your personal consumption and not for resale.
Curbside Pickup orders that include alcoholic beverages will not be sold to persons who appear to be visibly intoxicated.
Alcoholic beverages may not be available in certain Sam’s Club locations and/or during certain hours or days due to local laws and regulations and certain licensing restrictions.
You are solely responsible for the purchase of any alcohol from Sam’s Club, including compliance with the law of your local jurisdiction. The unlawful purchase of alcohol either for yourself or for others may subject you to criminal penalties including significant fines, suspension of your driver's license, community service and/or jail.
No discounts, coupons or tax-exempt sales may be applied to alcohol.
Sam's Club reserves the right to refuse orders for alcoholic beverages for any reason without explanation.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 126 reviews
Verified Purchase
Not too sweet
Very crisp taste that can be enjoyed during the summer & fall months.
Verified Purchase
Refreshing and tasteful for the price.
Never disappoint with this brand of wine
Verified Purchase
Good wine to serve
I was able to taste the wine before i purchased in the store. It was really good. I will purchase again to keep people away from my more expensive wine.
Items you may like
La Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml, $18.99, $0.75/foz
$1899current price $18.99$0.75/fozLa Marca Prosecco Sparkling Wine, 750 ml
9714.7951 out of 5 Stars. 971 reviews4.7951 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKendall-Jackson Vintner's Reserve Chardonnay, 750 ml, $12.99, $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozKendall-Jackson Vintner's Reserve Chardonnay, 750 ml
4974.7545 out of 5 Stars. 497 reviews4.7545 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKim Crawford Sauvignon Blanc Wine, 750 ml, $14.99, $0.59/foz
$1499current price $14.99$0.59/fozKim Crawford Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
13044.7209 out of 5 Stars. 1304 reviews4.7209 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFranzia Chardonnay White Wine, 5 L, $21.99, $0.13/foz
$2199current price $21.99$0.13/fozFranzia Chardonnay White Wine, 5 L
3024.5861 out of 5 Stars. 302 reviews4.5861 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStella Rosa Handbag Wine Variety Pack, 187 ml, 5 pk., $21.99, $4.40/ea
$2199current price $21.99$4.40/eaStella Rosa Handbag Wine Variety Pack, 187 ml, 5 pk.
2314.7489 out of 5 Stars. 231 reviews4.7489 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCupcake Butterkissed Chardonnay, 750 ml, $8.99
$899current price $8.99Cupcake Butterkissed Chardonnay, 750 ml
1274.4409 out of 5 Stars. 127 reviews4.4409 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWillamette Valley Vineyards Dijon Clone Chardonnay Wine, 750 ml, $22.99, $0.91/foz
$2299current price $22.99$0.91/fozWillamette Valley Vineyards Dijon Clone Chardonnay Wine, 750 ml
114.2727 out of 5 Stars. 11 reviews4.2727 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJordan Russian River Valley Chardonnay Wine, 750 ml, $39.99, $1.58/foz
$3999current price $39.99$1.58/fozJordan Russian River Valley Chardonnay Wine, 750 ml
Available for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOyster Bay New Zealand Sauvignon Blanc Wine, 750 ml, $12.99, $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozOyster Bay New Zealand Sauvignon Blanc Wine, 750 ml
4744.6498 out of 5 Stars. 474 reviews4.6498 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEcco Domani Italian Pinot Grigio Wine, 750 ml, $12.99, $0.51/foz
$1299current price $12.99$0.51/fozEcco Domani Italian Pinot Grigio Wine, 750 ml
2304.6087 out of 5 Stars. 230 reviews4.6087 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery